Київ стукає у двері НАТО
Україна активно стукає в двері Організації Північноатлантичного договору (НАТО): офіційні особи мають намір подати формальну заявку на повноправне членство в цій організації під час саміту НАТО в листопаді. Партнерські відносини НАТО — Україна набули деякої терміновості з 23 травня цього року, коли Рада національної безпеки та оборони України оголосила, що Київ прагне повністю інтегруватися в євроатлантичні структури.
Президент України Леонід Кучма минулого тижня підписав указ, який дозволяє раді зробити необхідні кроки з метою втілення в життя планів інтеграції. Києву доведеться ухвалити рішення до листопада, якщо він хоче формально попросити розпочати процес прийому України до НАТО. В цей час члени Альянсу зустрічаються в Празі; очікується, що вони запропонують вступити до НАТО кільком країнам колишнього радянського блоку, включаючи балтійські держави.
Хоч України немає серед дев’яти держав, що розглядаються як кандидати на вступ до НАТО, буде проведено також зустріч на вищому рівні Україна-НАТО. Минулого тижня Україну відвідали офіційні особи НАТО, які відзначали п’яту річницю від дня підписання угоди про партнерство між Києвом і Альянсом. Цей візит був заповнений полемікою з обох сторін, однак видається, що Україна більш ніж будь-коли сповнена рішучості зробити перший крок у напрямі членства в цьому Альянсі. «Хоч би хто що говорив, наша заява стала для НАТО повною несподіванкою, — сказав Іван Заєць, український парламентарій, що виступає за вступ України в НАТО з моменту отримання цією країною незалежності від Радянського Союзу в 1991 році. — Їм доведеться мати з нами справу».
Генеральний секретар НАТО Джордж Робертсон спробував охолодити новонабутий запал України, сказавши, що Альянс не готовий встановити дату, коли можуть бути розпочаті переговори про вступ до нього України. Але він сказав також, що НАТО готове піти з Україною так далеко, як Київ готовий піти з НАТО.
Вашингтон зайняв аналогічну позицію стосовно надій України. Виступаючи минулого місяця перед випускниками Львівської теологічної академії, посол США Карлос Паскуаль виклав у загальних рисах позицію Сполучених Штатів. «Тим, хто в минулому скептично ставився до висловлюваної Україною відданості цінностям євроатлантичного співтовариства, час позбутися свого скептицизму, беручи до уваги власні дії України. Сполучені Штати вітають надії України на встановлення більш тісних зв’язків із євроатлантичними структурами», — сказав пан Паскуаль.
«Керівництво України розуміє, що членство в НАТО є критично важливою складовою частиною його стратегії інтеграції з Європою», — зазначив Борис Тарасюк, колишній міністр закордонних справ України, який нині очолює київський Інститут євроатлантичної співпраці. «Це не тактичний маневр, — сказав він. — Це на 100% відповідає українській стратегії інтеграції». За словами пана Тарасюка, Росія також перестала бути перешкодою. Особливі відносини партнерства з Альянсом, що дають Москві право голосу у військових питаннях, наблизили Росію до НАТО.