Перейти до основного вмісту

Лондон бачить Україну в ЄС і НАТО Джим МЕРФI: Це в наших стратегічних інтересах

07 травня, 00:00

Велика Британія сподівається якнайшвидше побачити Україну в ЄС та НАТО, оскільки це відповідатиме британським стратегічним інтересам. Про це заявив міністр у справах Європи міністерства закордонних справ Великої Британії Джим Мерфі під час дебатів у парламенті Вестмінстер Холу. Мерфі, зокрема, зазначив: «У інших європейських столицях відчувається деяка втома щодо розширення ЄС, але ми у Лондоні не відчуваємо цієї втоми, уряд не відчуває її і, справедливо сказати, здається, що її не відчуває жодна опозиційна партія. Я переконаний, як і весь уряд, що в наших власних стратегічних інтересах, щоб Україна вчасно стала повним, рівноправним членом ЄС. Ми не встановлювали часові рамки — це було б неправильно з нашого боку, тому що процес вступу залежить від виконання умов — але ми переконані, що якщо з часом Україна відповідатиме необхідним критеріям, вона повинна отримати повне членство в ЄС. Європейська політика сусідства, яка є важливою, не повинна сприйматися як альтернатива членству в ЄС».

Торкаючись теми НАТО, Мерфі наголосив, що жодна третя країна не має і не матиме права накладати вето на прагнення України стати членом НАТО. За його словами, союзники НАТО погоджуються, що Україна стане членом НАТО, і що «ми маємо допомогти їй досягти цієї мети якомога швидше».

Очевидно, така налаштованість британського уряду поділяється суспільством. Підтвердженням цього є виступ на дебатах голови Британсько-українського товариства Річарда Спрінга. Депутат від округу Західний Саффолк нагадав, що на території Великої Британії проживає 100 тис. українців, існує значна кількість українсько-британських організацій та навчається багато українських студентів, зокрема, в Оксфорді, Кембріджі та Лондонській школі економіки. За його словами, ще ніколи стосунки між країнами не були кращими, ніж зараз. «Також справедливо сказати, що жодна країна у Західній Європі не бажає Україні успіху сильніше, ніж Велика Британія. Тому міністерство закордонних справ нашої держави планує надати Вестмінстерському фонду за демократію близько 600 тис. фунтів стерлінгів на програму зміцнення парламентської системи в Україні. Оскільки Україна є країною молодої демократії, у вашій державі є нестача людей, обізнаних та досвідчених в парламентській практиці», — сказав британський депутат.

Характерно, що Сполучене Королівство підтримує Україну на шляху в європейські та атлантичні структури набагато активніше, ніж інші країни-старожили Європи. Зокрема, Франція, яка незабаром головуватиме у Євросоюзі, говорить лише про наближення України до ЄС. Як повідомляє французьке видання Le Monde, президент Франції Ніколя Саркозі на саміті Україна — ЄС у вересні планує запропонувати Києву «перехід на новий рівень політики сусідства».

Втім, на думку експерта Французького інституту міжнародних відносин Сюзанн Нієс, поки що зарано говорити про серйозність намірів Саркозі щодо зближення Києва та Брюсселя. За її словами, Ніколя Саркозі відомий тим, що полюбляє ефектні виступи, оголошує якісь нові ініціативи, а потім все виявляється не так, як він сказав. Тож, як вважає французький експерт, варто зачекати та подивитися, чи підкріпить президент Саркозі свої ініціативи конкретними вчинками.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати