Ложка дьогтю в договір між Україною та Молдовою
Не минуло й місяця з часу ратифікації молдавським парламентом Договору про кордон із Україною, як низка народних обранців з Кишинева опротестувала його. Позавчора група депутатів від Християнсько-демократичної партії (ХДНП) внесла до Конституційного суду запит, в якому назвала ухвалений документ невідповідним до конституції країни. Договір про державний кордон між Україною та Молдовою депутати Молдови ухвалили 12 липня, а 27-го він набув чинності (українська Верховна Рада ратифікувала його значно раніше). Двадцять депутатів- опозиціонерів уже тоді не підтримали документ, оскільки, на їхню думку, він суперечить чинному Основному Закону Молдови.
Каменем спотикання став територіальний обмін, передбачений договором. Йдеться, зокрема, про передачу у власність України ділянки автомагістралі Одеса—Рені поблизу села Паланка довжиною майже в вісім кілометрів, що проходить молдавською територією. Київ у свою чергу поступається територією в районі села Джурджулешти, де Молдова споруджує нафтовий термінал. Обмін дався нелегко для обох сторін, однак якщо в Україні протестні голоси в бік передачі власної території невдовзі вщухли, то в Молдові політики виявилися емоційнішими і витривалішими. Особливо це стосується опозиціонерів, які намагаються знайти бодай якийсь привід, аби зчинити галас і влаштувати бойкот панівним нині в Молдові комуністам.
Запит до Конституційного суду підписали п’ятеро членів ХДНП — Юріє Рошка, Влад Кубряков, Андрій Конишеску, Штефан Секеряну и Еуджениу Гирле. Автори запиту переконані, що парламент не мав права ратифікувати договір. На їхню думку, «комуністична більшість проігнорувала інтереси держави та думку населення, — єдиного носія суверенності».
Реакція МЗС України на протест депутатів була досить врівноважена. За словами заступника керівника прес-служби зовнішньополітичного відомства Валерія Джигуна, Київ виходить з того, що договір ратифіковано, чому «ми раді й обидві сторони задоволені». «Якщо це комусь не подобається, то, звісно, стає сумно», — зауважив Джигун.
Очевидно, що п’ятірка депутатів-опозиціонерів не змінить погоди в українсько-молдавських відносинах, але й недооцінювати можливих наслідків теж не слід. Із одного боку переговори по кордону з Молдовою завершилися на вигідних для обох сторін умовах. Київ так само пішов на значні поступки, віддаючи придунайське узбережжя, а також визнаючи молдавською власність на своїй території. Інша справа, коли перевірити відповідність такого «бартеру» до конституційних положень. Тут молдавським правникам, швидше за все, буде не легко. Єдине, що лишається Києву — розраховувати на всемогутність молдавського президента-комуніста Володимира Вороніна. Досі він підтримував договір, підтвердженням чому було і голосування в парламенті.