Маски скинуто
Росія відмовляється від зобов’язань...Росія не збирається виводити свої війська з території Грузії та Молдови найближчим часом. Про це московська сторона дала чітко зрозуміти під час зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів ОБСЄ у Маастрихті. Росія — єдина з 55 країн-учасниць, яка блокувала підсумкову декларацію конференції. Передусім Москва виступила проти згадування у тексті зобов’язань, які російська сторона взяла на себе під час Стамбульського саміту ОБСЄ 1999 року про виведення своїх військ з Грузії та Молдови.
Згідно з домовленістю, досягнутою у Стамбулі, Росія мала згорнути свої значні арсенали в Молдові (Придністров’ї) до 31 грудня нинішнього року. Блокувавши прийняття підсумкової декларації у Маастрихті, Москва таким чином відмовилась від своїх попередніх зобов’язань і щодо Грузії (йдеться також про виведення звідти військ до кінця цього року). Поки що Москва в цій країні згорнула дві бази. На ліквідацію інших двох баз у Ахалкалакі та Батумі російська влада просить ще 11 років. Своє обурення подібною непослідовністю Росії висловив держсекретар США Колін Пауелл, який під час маастрихтської зустрічі закликав російське керівництво якомога швидше вивести війська з грузинських територій, наголосивши на тому, що майбутнє Грузії має бути вільним від російського втручання. Синхронно з Пауеллом подібні вимоги до Росії висунула Ніно Бурджанадзе, яка тимчасово виконує обов’язки президента Грузії. Бурджанадзе заявила, що хоче будувати з Росією нові відносини, що не грунтуватимуться на синдромі «старшого брата». Вашингтон охоче підкреслює свою солідарність з Тбілісі, і вже в п’ятницю в Грузію прибуває міністр оборони США Дональд Рамсфельд, який, як очікується, ще раз підтримає позицію грузинського керівництва щодо виведення російських військ.
Питання російської військової присутності у Грузії та Молдові порушувалося також під час засідання міністрів оборони у рамках Ради євроатлантичного партнерства у Брюсселі. Представники 46 країн членів-партнерів НАТО одностайно висловились за зменшення впливу Росії на внутрішні процеси колишніх радянських республік та прискорення процесу виведення російських військ з території Грузії та Молдови. Аналітики відзначають, що останні заходи у Маастрихті та Брюсселі, тематика яких виявилась спорідненою, лише підкреслюють зростання політичних інтересів США на пострадянському просторі. Деякі з них розцінюють це як попередження Росії з боку США не втручатися у зону вже не своїх, а американських стратегічних інтересів.