Перейти до основного вмісту

Мексика: новий президент і нові перспективи

02 грудня, 00:00

Учора на посаду заступив новий президент Мексики Вінсенте Фокс (на фото). Це подія для Мексики означає набагато більше, ніж просто зміну лідерів. Вперше у своїй історії країна знаходиться на вершині чотирьох досягнень: реальної демократії, економічного процвітання, соціальної згуртованості і хороших взаємовідносин з Сполученими Штатами Америки. Настрій Мексики легко відчути — високі очікування того, що країна позбудеться демонів минулого — нестабільності, корупції і масового соціального розшарування — і стане динамічним суспільством, що відіграє значну роль в світовій спільноті.

Небагато мексиканців були впевнені, що попередня правляча партія, Інституційно-революційна, залишить владу після 71-го року безперервного правління. І все ж таки, коли Фокс влітку виграв у її кандидата, мексиканці пережили мирний перехід влади, котрий спирався на чесний підрахунок голосів на виборчих дільницях. В основному це сталося завдяки діяльності Ернесто Седільо, останнього в списку дюжини президентів від Інституційно-революційної партії. Під час свого президентського терміну Седільо проводив демократичні реформи, готуючи тим самим рівне проведення виборів і політичного переходу.

Седільо передає економіку в дуже хорошій формі, переважно завдяки Північноамериканській Угоді про вільну торгівлю (NAFTA), яка зв’язує економіки Канади, Мексики і США, і яка набула чинності 1 січня 1994 року. Цікаво, Мексика пережила тимчасову фінансову кризу трохи пізніше в тому ж році, але це було результатом не торгової угоди, а раптового повороту в потоках капіталів — криза подібного роду уразила Східну Азію через три роки. NAFTA стала основним механізмом, що сприяв виходу Мексики з кризи, оскільки економіка країни значно збільшила експорт в Сполучені Штати і пережила орієнтоване на експорт економічне відродження.

Економічні взаємостосунки Сполучених Штатів і Мексики можуть стати найкращим у світі прикладом того, як багата і бідна економіки можуть бути гармонізовані задля обопільної вигоди. Згідно з умовами NAFTA, фірми Сполучених Штатів розташовуються вздовж мексиканського кордону довжиною в 2000 миль для того, щоб почати виробничу діяльність в Мексиці і отримати прибуток від менших вимог до заробітної плати, а отже, менших витрат на виробництво. За останні роки Мексика спромоглася залучити понад 10 млрд. доларів прямих іноземних інвестицій щорічно, в основному з американських багатонаціональних компаній.

Американські компанії ввозять до Мексики технології і капітали, а потім виготовляють в Мексиці кінцеву продукцію, яка реекспортується в США. Завдяки цим угодам, загальний обсяг експорту Мексики виріс з 40 млрд. доларів в 1990 році до 140 млрд. доларів в 1999 році. У ході цього процесу Мексика також перетворилася з країни, залежної від виручки від продажу нафти, на експортера різноманітної промислової продукції.

З переходом до демократії і економічного зростання на основі притоку інвестицій до Мексики й експортного буму в США, президент Фокс приймає владу під час великих перспектив. Дивовижно, наскільки вдало він спромігся вибрати експертів в різних областях на пробний період і подальшу роботу, віддаючи перевагу швидше професіоналам з бездоганною репутацією, ніж політикам, які прагнуть до патронажу і шефства.

Звичайно, робота експертів є тільки частиною хорошого правління країною. Новий кабінет міністрів повинен буде продемонструвати, що він може бути ефективним в здійсненні політики в кращому значенні — включаючи створення коаліцій, завоювання суспільної підтримки і гальванізування теперішнього оптимізму громадян в практичні програми.

Адміністрація Фокса отримає переваги від міцних основ мексиканського економічного зростання, в якому частково причиною економічного процвітання Мексики стане розширювана економічна інтеграція з Канадою і Сполученими Штатами. Президент Фокс стане першим, хто визнає, що NAFTA є тільки частиною всієї історії. Після сімдесяти одного року правління однієї партії і десятиріч недостатнього інвестування до ключових галузей мексиканської економіки залишається ще багато незавершених питань, які треба вирішувати.

Метою номер один буде створення «правління закону» в Мексиці. Десятиріччя беззаконня породили в Мексиці корумповану судову систему, відсутність законодавчого захисту для меншин, масове ухиляння від податків, організовану злочинність і відношення населення до поліції як до загрози, а не джерела захисту. Частина проблеми може насправді бути вирішена за рахунок чесного керівництва і створення більш демократичної системи. Але частина проблеми, на жаль, може знаходитися поза контролем Мексики.

Нескінченний американський попит на кокаїн зробив Мексику транзитним шляхом для південноамериканських виробників. Сполучені Штати намагаються використати поліцію та збройні сили, щоб заблокувати постачальників наркотиків. Ця битва поки що програється, але вона значно збільшила насильство і корупцію в Мексиці, оскільки зробила очевидним, що перевезення наркотиків є прибутковим бізнесом. Сполучені Штати могли б допомогти Мексиці, приділяючи більшу увагу ставленню до наркотиків і скороченню попиту, і меншу — рішенням з використанням поліції і збройних сил. Другою метою Фокса повинна стати підготовка мексиканців до життя в економіці глобального знання. Ключем до конкурентоспроможності буде високий рівень освіти для широких шарів населення. У Мексиці досі існує низький рівень набору до середньої школи і тільки близько 16 % населення «університетського» віку вступає до вищих навчальних закладів. Однаковий доступ до середньої освіти для бідних і багатих, а також швидке збільшення пропорції студентів, що вступають до університетів, повинні стати важливим завданням.

У порівнянні з країнами з високим прибутком, Мексика також має дуже низький рівень якості наукової та математичної освіти і наукових розробок та досліджень. Наприклад, Мексика витрачає усього третину процента ВНП на дослідження і розвиток, тоді як Корея, наприклад, на ті ж цілі понад 2% ВНП.

Інші дуже важливі цілі включають підвищення рівня охорони здоров’я, реформування фінансових ринків, прагнення до скорочення високого рівня нерівності в прибутках. Мексиці необхідно диверсифікувати економіку таким чином, щоб не повністю залежати від добробуту Сполучених Штатів. Але незважаючи на великі завдання, що стоять попереду, головне зрозуміле. З приходом адміністрації Фокса у Мексики з’являються кращі шанси на становлення демократії і збільшення добробуту з всіх, що будь-коли мали місце в сучасній історії Мексики.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати