«Меню серйозних дій»
Колишні посли США в Україні пропонують власний рецепт, як зупинити Путіна
Останні дні продемонстрували неспроможність Заходу хоч якимось чином вплинути на Росію, яка після окупації Криму дестабілізує ситуацію на сході України. Дуже яскраво це продемонструвала заява міністра закордонних справ Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра, який сказав у неділю, що демонстрація озброєними до зубів сепаратистами у Слов’янську на публіці ув’язнених спостерігачів ОБСЄ і кількох представників СБУ викликає відразу й явно завдає шкоди гідності жертв». І шеф найвпливовішої в Європі країни додав: «Росія зобов’язана вплинути на сепаратистів». І це зізнання пролунало після того, як кількома днями раніше канцлер Німеччини Ангела Меркель закликала президента РФ Володимира Путіна звернутися до сепаратистів на сході України, аби ті склали зброю, і пригрозила в разі відсутності деескалації ситуації запровадженням нових санкцій Євросоюзу проти Росії.
У суботу країни G7 звинуватили Росію в порушенні Женевської угоди про деескалацію в Україні та пригрозили новими санкціями. Як зазначено в заяві, G7 (США, Німеччина, Японія, Великобританія, Франція, Італія і Канада) готова посилити санкції проти Росії «з урахуванням необхідності забезпечення мирних виборів в Україні наступного місяця».
Нагадаємо, що США і ЄС ввели санкції проти РФ у зв’язку з анексією Криму, затвердивши списки нев’їзних осіб і заморозивши їхні активи. Із юридичних осіб під санкції потрапив тільки банк «Росія».
Цього разу, як повідомляє Reuters, посилаючись на дипломатичні джерела, ЄС запроваджує візові обмеження для 15 осіб на додаток до 33 росіян і мешканців Криму, яким заборонено в’їзд до ЄС і заморожено їхні рахунки. Причому, як повідомляє агентство, європейський список буде більше пов’язаний із діями на землі, а американський більше фокусуватиметься на оточенні Путіна та компаніях. І рішення розширити список на 15 осіб було ухвалено в рамках засідання послів-постійних представників країн ЄС, так званому COREPER, яке відбулося вчора в Брюсселі.
Безпосередньо саме рішення з іменами буде опубліковано в Офіційному журналі ЄС сьогодні. Але як відзначають у Брюсселі дипломати, посли «зроблять перший крок» у напрямі третьої фази — економічних санкцій щодо Росії.
Тобто поки що про третій раунд санкцій не йдеться. То як це може вплинути на поведінку Росії?
Більш рішучою у цьому плані є позиція США. Учора прес-секретар Білого дому Джей Карні повідомив, що міністерство фінансів накладає санкції до 7 російських офіційних осіб, включаючи двох членів найближчого оточення президента Путіна, зокрема в тому числі до Ігоря Сечина і Олексія Пушкова, їх активи будуть заморожені, а видача віз США заборонена, а також до 17 компаній, пов’язаних з ближнім колом Путіна, активи яких будуть заморожені. Крім того, 13 із списку цих компаній знадобляться надалі ліцензії на ввезення продукції із США «з презумпцією відмови в експорті, реекспорті й інших іноземних трансферах», уточнив представник Білого дому. Крім того, буде відмовлено в ліцензуванні експорту до Росії продукції, яка «може допомогти російському військовому потенціалу».
Як вважає аналітик STANDARD BANK PLC Тімоті Аш, Росія все одно налаштована продовжувати грати деструктивну роль проти України, тим часом як США та їхні союзники готові продовжувати доводити, що плата для Росії буде постійно зростати.
Як заявив сам глава Білого дому Барак Обама, перебуваючи на Філіппінах, наступне коло санкцій, які США накладуть на Росію за порушення міжнародної угоди, спрямованої на вирішення кризи в Україні, будуть оголошені пізніше у понеділок. За словами президента США, останні санкції продемонстрували зусилля для зміни поведінки Росії. Водночас Обама визнав, що не впевнений, чи вони спрацюють.
Справді, два раунди санкцій США і ЄС проти Росії так і не принесли бажаного результату. Як відомо, в Європі багато хто виступає проти третього, серйознішого раунду санкцій проти Росії. А оскільки Обама заявив, що він узгоджуватиме свою позицію щодо санкцій з ЄС, то навряд чи слід очікувати ухвалення спільного пакета дуже болісних санкцій проти Росії як це було у випадку з Іраном.
Так чи інакше питання залишається, що робити з Путіним, як його зупинити чи змусити задуматися про ціну, яку йому доведеться заплатити за намір підкорити частину східної України, яку він назвав Новоросією.
І в цьому відношенні досить цікаві пропозиції під назвою «меню серйозних дій» запропонували колишні посли США в Україні Стівен Пайфер, Вільям Тейлор і Джон Хербст у статті The National Interest під назвою «Чи хоче Путін війни?»
«Якщо Вашингтон і Брюссель хочуть змінити наміри Путіна, то тепер вони повинні застосовувати додаткові і більш вагоміші санкції.
По-перше, США і ЄС повинні значно розширити список росіян — усередині і зовні уряду, проти яких буде запроваджено візові та фінансові санкції, які також повинні застосовуватися до членів їхніх сімей.
По-друге, Захід повинен запровадити санкції проти ключових секторів російської економіки, починаючи з його фінансового сектору. Санкції мають бути націленими як мінімум на кілька російських фінансових інститутів. ЄС, зокрема Великобританія, повинні приєднатися, щоб перекрити міжнародні кредити російським компаніям. Це сприятиме подальшому уповільненню російської економіки.
По-третє, США і ЄС повинні заборонити своїм енергетичним компаніям робити нові інвестиції для розробки нафтових і газових родовищ у Росії. При залежності Москви від продажу нафти і газу, яка сягає сімдесяти відсотків її експортних доходів, такий захід завдасть відчутного удару російському енергетичному сектору.
Із моменту приходу до влади 2000 року пан Путін запропонував російським громадянам компроміс: зменшення індивідуального політичного простору в обмін на економічне зростання і підвищення рівня життя. Захід повинен підірвати його здатність забезпечити економічне зростання. Пан Путін може вжити заходи у відповідь, але об’єднані економіки США і ЄС у відношенні до Росії становлять більш ніж 10 до 1.
Це меню серйозних дій. Агресія Путіна, що триває проти України, вимагає серйозної реакції. Нездатність діяти зараз дозволить йому повірити, що він має повну свободу дій щодо України. Це не в інтересах України чи Заходу», — зазначають автори.
І тепер насамперед від президента США залежить чи здатен він використати це меню, щоб дійсно зупинити Путіна.
Випуск газети №:
№77, (2014)Рубрика
День Планети