Меркель – Кемеронові: ми вас не тримаємо
Андреас УМЛАНД: «Великобританія не може, де-факто, вийти з ЄС, оскільки вже стала частиною всього цього простору»Вперше канцлер Німеччини Ангела Меркель допустила вихід Великобританії зі складу Європейського Союзу. Про це пише німецький часопис Der Spiegel. Видання стверджує, що між нею і британським прем’єром Девідом Кемероном виникла суперечка щодо обмежень для мігрантів із ЄС, які хочуть працювати у Великобританії. Ось Меркель і заявила — краще вже вихід британців, ніж піти на обмеження, які прохає Лондон.
Як повідомила радіостанція Бі-Бі-Сі, британці невдоволені напливом робітників із інших європейських країн і запропонували запровадити квоти на мігрантів із низькою кваліфікацією. У самому уряді Великобританії наразі ніяк не прокоментували цю інформацію. Проте відомості про можливий вихід британців зі складу ЄС не нові. Нагадаємо, минулого тижня Кемерон заявив, що його країна не сплачуватиме додаткові 2,1 млрд євро до бюджету ЄС. Він також зазначив, що ці вимоги явно не відповідають тому, щоб Британія залишилася в складі Євросоюзу.
Ми звернулися до німецького політолога Андреаса УМЛАНДА з проханням прокоментувати можливу суперечку між Ангелою Меркель і Девідом Кемероном і, зокрема, які наслідки можуть бути для Європи, якщо Британія вийде із складу ЄС?
— Останніми роками можна чути все більше євроскептичних голосів із Великобританії. Зокрема, це — питання референдуму про вихід, несплата внеску до бюджету ЄС. Зараз — це проблеми зі свободою пересування всередині Союзу. Вони всі підносять фундаментальне питання європейської інтеграції і, таким чином, виникає конфлікт між країнами, які її підтримують і тими, хто має сумнів у цьому. Німеччина завжди просувала європейську інтеграцію і була мотором створення Європейського Союзу, запровадження євро і подібного.
Я не думаю, що правила пересування можна так просто змінити, в однобічному порядкові. Одна з фундаментальних ідей об’єднаної Європи — саме свобода пересування. Якщо цього не дотримуватимуться, то сама назва ЄС втратить своє значення.
У разі референдуму у Великобританії про вихід з ЄС, якщо там проголосує більшість «за», то вона дійсно вийде. Це — найгірший сценарій. Тоді Великобританія, напевно, мала б такий статус, як Норвегія або Швейцарія. Де-факто, вони – частина економічного і правового простору ЄС, хоча й не є його членами.
Весь британський скептицизм щодо Євросоюзу, стосується фундаментальних основ і ставить під питання сенс членства Великобританії в ЄС.
Про розпад ЄС говорять забагато. Це — сценарій, який іде дуже далеко. Потрібно пригадати, що історія Європейського Союзу завжди була пов’язана з кризою і була суперечливою. Вона буксувала, проте, інтеграція тривала. Якщо Великобританія вийде з ЄС, то це буде послабленням. Утім, Великобританія не може, де-факто, вийти з європейського економічного і правового простору, оскільки вже стала його частиною. Ця затія мені здається безглуздою, бо британська економіка повністю інтегрована до загальноєвропейської і не може вийти з ЄС без величезних для себе втрат.