Мертвий сезон
Російські миротворці в Абхазії продовжують місію без мандатаПрезидент Грузії Едуард Шеварднадзе заявив, що не може ухвалити рішення про виведення миротворчих сил СНД із зони абхазького конфлікту, поки не буде вирішено питання про їх заміну, а подібне рішення є прерогативою Організації Об’єднаних Націй. Однак у вівторок керівництво Секретаріату ООН однозначно дійшло висновку про те, що альтернативи російським «блакитним каскам» в Абхазії сьогодні немає. Як підкреслили РІА Новости у Секретаріаті ООН, виведення російських миротворців із зони конфлікту призведе до негайного відновлення бойових дій між грузинською та абхазькою стороною. Більш того, триває планування екстреної евакуації персоналу оонівської місії в тому разі, якщо з’явиться щонайменша підозра на підготовку до виведення із зони конфлікту. ООН явно не готова вводити до Абхазії власний миротворчий контингент, до складу якого Грузія раніше пропонувала включити й українських миротворців.
Тим часом офіційний Тбілісі явно пом’якшує тон порівняно з прийнятим 11 жовтня минулого року Парламентом Грузії рішенням про виведення російських миротворців із Абхазії. Спікер Парламенту Ніно Бурджанадзе говорить про необхідність зміни їх мандата, аби вони реально сприяли безпечному поверненню біженців до Абхазії. У тому числі йдеться про розширення зони відповідальності миротворчого контингенту вглиб Абхазії. Президент Шеварднадзе заявляє про готовність обговорити ці зміни з Володимиром Путіним.
Абхазія має свою позицію. Сухумі, офіційні представники якого минулої осені заявляли про бажання Абхазії увійти до складу Російської Федерації, тепер висловлюється за збереження статус-кво миротворчого контингенту СНД. У разі ж виведення російських миротворців міністерство оборони Абхазії розробило план їхньої заміни абхазькими бригадами резервістів. Саме абхазькі військовослужбовці були розміщені по лінії протистояння на річці Інгурі після завершення у вересні 1993 року грузино-абхазької війни і до введення у зону конфлікту російських миротворців під егідою СНД влітку 1994 року. Подібне неминуче призведе до ускладнення становища, оскільки тільки до Гальського району Абхазії повернулося понад 60 тисяч грузин, які, природно, вороже поставляться до використання резервістів, що воювали.
У трикутнику Тбілісі—Москва—Сухумі як і раніше далекі від розв’язання накопичених проблем. Грузинські біженці з Абхазії стверджують, що миротворчий контингент СНД не може гарантувати їм безперешкодного повернення додому, мирні абхазькі жителі заявляють, що ніхто, крім російських блакитних касок не забезпечить їхню безпеку, а візовий режим між Грузією та Росією, як і раніше, зберігається. Едуард Шеварднадзе неодноразово висловлював сподівання, що запроваджений понад рік тому візовий режим буде скасовано після підписання Великого договору між двома країнами (його багато років не може ратифікувати Держдума РФ). Однак зустріч російських і грузинських експертів для підготовки підписання Великого договору, яка мала відбутися минулого тижня, відкладено з ініціативи російської сторони.
КОМЕНТАР
Грiгол КАТАМАДЗЕ, Надзвичайний і Повноважний Посол Грузії в Україні:
— Абхазька проблема завжди буде вибухонебезпечною, поки її не вирішать правовим шляхом. Чи можна вірити абхазькій стороні, яка на переговорах із Грузією 17 грудня підтвердила, що це вони бомбили Кодорську ущелину і заявила, що більше подібне не повториться? Як на фоні подібних заяв повинні почуватися мирні жителі, чия безпека залежить в тому числі й від Сухумі? Незалежні миротворчі сили, особливо під міжнародним мандатом, будуть найбільш ефективними в зоні конфлікту. Нині тривають дуже інтенсивні консультації із всіма зацікавленими в урегулюванні абхазького конфлікту сторонами, аби ситуація не погіршилася.