Перейти до основного вмісту

Між двома реальностями

17 березня, 00:00

Сталося. Про це так довго говорили, писали, дискутували. Хтось погрожував кулаком, хтось вітав, маючи сподівання приєднатися колись згодом. Хтось робив вигляд, що це його безпосередньо не стосується. Одна з тих ліній розподілу, яку проводили в Європі спочатку лорд Керзон, потім — ще три союзники на Ялтинській конференції, перестала існувати з юридично оформленим актом приєднання Польщі, Чехії, Угорщини до НАТО. Лише одна. Бо в той же час невблаганно вибудовується спільними зусиллями нова, більш серйозна, більш глибока лінія зі стіною, міцнішою за Берлінську. Протистояння — перш за все політичне — головна умова, за якої ще може відтворитися Російська імперія. Москві важко змиритися з тим, що вона втрачає вплив на Центральну Європу, який надто довго здавався природним. «Учорашні» політики, з одного боку, просто не можуть мислити іншими категоріями, з другого — грають на настроях мас, яким теж боляче розлучатися з роллю громадян супердержави. «Вчорашні» є й на Заході — тим-то НАТО ніяк не може зрозуміло для кожного сформулювати основні принципи своєї реформи.

Бажання відгородитися, провести лінію між багатшими та біднішими за всіх розмов про неподільність безпеки — реальність. Бажання згуртуватися, і продовжувати ділити світ, аби не втратити себе у власних очах — теж реальність. Опинитися між двома цими реальностями, як сталося з Україною — не найкраща доля. Особливо, коли здійснювати справжні реформи, домагатися не зведення власного народу до стану якщо не рабів, то безмовного «електорату», а створення нормального громадянського суспільства, базованого на міцному середньому класі, якого просто немає. Нікому брати приклад із вищих посадових осіб Європейської комісії, які разом пішли у відставку, будучи не в змозі відповісти на звинувачення в корупції не міністрів, а функціонерів — саме того, що перевищує будь-які фантазії в Україні. Нікому просто й чесно пояснити, що якщо вчитися, то вже не в Сходу, в якого за віки змогли навчитися переважно поголовному хамству.

За таких умов не дивно, що до Києва ще раз навідався Лукашенко з вічними, як він сам, пропозиціями стати третіми у братньому союзі, щоб звідси «погрожувати шведам» і всім іншим, хто зазіхатиме на братню єдність. Що ніяк не вдається змусити себе ж не заглядати Москві в рота. Що «європейський потяг» минає станцію «Україна» без зупинки. Навіщо Москва старанно відновлює протистояння з Заходом, зрозуміло. Роль противника, якого поважають і бояться, для неї є природною. Зрозуміло, чому без цієї лінії не мислить себе Лукашенко — він не має іншого поля для гри. Незрозуміло, навіщо це потрібно Україні, якій уже суто історично мало б набриднути бути то буфером, то мостом, то частиною Євразії.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати