Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Моніторинг через призму Кремля

Володимир ОГРИЗКО: «Якщо ОБСЄ нейтрально ставиться і до агресора, і до жертви, — у цієї організації немає перспективи»
30 вересня, 09:45
ФОТО РЕЙТЕР

З початку російської агресії в Криму і війни на Донбасі, робота ОБСЄ з моніторингу ситуації в Україні видається щонайменше незрозумілою. Попри те, щоб засуджувати агресора, Організація з безпеки і співробітництва в Європі називає проросійських терористів та бойовиків з Росії «повстанцями». Громадський активіст з Луганська Дмитро Снєгирьов взагалі звинуватив ОБСЄ у «відверто антиукраїнській позиції». «Це знаходить свій прояв у заявах місії стосовно подій у регіоні. Зокрема, після обстрілу бойовиками Луганської ТЕС в м. Щастя в ЗМІ з’явилися заяви членів місії ОБСЄ, в яких йшлося про те, що вони стали свідками локального боєзіткнення між Збройними силами України та батальоном «Айдар», в результаті чого артснаряд потрапив у трансформатор ТЕС і вивів його з ладу».

Пан Снєгирьов наводить інші факти, які фактично свідчать про незаангажованість спостерігачів ОБСЄ. «... після мітингу НВФ, які підтримують так звану «ЛНР», у Стаханові Луганської області представники ОБСЄ зустрілися з командиром донських козаків, після чого в ЗМІ з’явилася інформація про те, що незебаром до лав «ЛНР» ввіллються 12 тисяч козаків. Ця інформація не відповідає дійсності, оскільки такої кількості козаків на Сході України немає. Окрім того, треба відзначити, що загальна кількість членів НВФ на Донбасі налічує 15—20 тис. одиниць. Це не єдиний прецедент, коли ОБСЄ надавали недостовірну інформацію, досить згадати хоча б повідомлення про те, що в Луганську ОДА стріляли «некерованими ракетами з літака.

І все це на тлі того, що саме Україна займалася визволенням представників місії, що перебували у полоні НВФ протягом двох місяців. Тобто ми можемо розглядати два варіанти пояснення таких дій організації — або це побоювання за своїх представників, або антиукраїнська політика місії в цілому

Зараз перевіряється інформація про те, що представник ОБСЄ знаходився на захопленому НВФ КПП «Ізварине» Луганської області, коли через цей пункт проходили танкові колони з Росії.

Цю інформацію частково підтвердив блогер-луганчанин, публікуючи враження про перетин кордону окупованих територій і Російської Федерації: «У главного здания, где веет гордый орел РФ, стоит большая, роскошная машина ОБСЕ. В ста-двухстах метрах от всего этого великолепия русские насыпали вдоль грунтовой дороги насыпь, поставили экскаватор, на виду и гонят на армейских грузовиках снабжение бандитам. Раз из машины ОБСЕ не видно — не считается».

Наразі опублікована інформація, що кількість представників цієї місії на Сході України буде збільшено до 80 чоловік. Чи є в цьому сенс, якщо наглядачі не помітили танкові колони?, — зазначає Снєгирьов на своїй сторінці у Фейсбук.

І загалом до діяльності представників ОБСЄ є дуже багато питань, зокрема щодо того, яку користь приносить ця організація у вирішенні конфлікту на Донбасі.  Можна згадати декілька епізодів, коли навесні проросійські сепаратисти захопили дві групи міжнародних спостерігачів. На терористів не подіяв навіть дипломатичний імунітет заручників і їх було звільнення після того, як Берлін натиснув на Москву і та дала добро на їхнє звільнення. Далі більше, чи зробила щось ця організація для того, щоб у Криму не проводили незаконний референдум. Її представників просто не пустили в АРК. 

Згадаємо Мінські домовленості. Від ОБСЄ — швейцарський дипломат Хайді Тальявіні. Раніше вона очолювала комісію з розслідування російсько-грузинської війни у 2008 році. Дійшла висновку, що той конфлікт розпочала Грузія.

Чи варто українцям сподіватися на якусь об’єктивність міжнародної організації? Чи повинні вони обирати якусь сторону — жертви чи агресора? На думку юриста-міжнародника, професора Володимира ВАСИЛЕНКА, ОБСЄ згідно зі своїми установчими актами та міжнародним правом, має займати неупереджену позицію. «Їхнє завдання — сприяти припиненню конфлікту, створити умови, за яких неможлива подальша ескалація», — наголошує експерт. Але оскільки ОБСЄ приймає всі рішення консенсусом, то Росія впливає на них. «По-друге, у складі місії ОБСЄ є громадяни Росії, які завжди діють упереджено. Виходячи з цього — місія ОБСЄ не виконує статуту», — говорить Володимир Василенко.

За словами пана Володимира, представницю ОБСЄ на переговорах контактної групи у Мінську Хайді Тальявіні, вже давно дискредитувала себе. «Сама організація не може претендувати на 100% безсторонність. Невідомо, яким чином і завдяки яким махінаціям Тальявіні представляє ОБСЄ в конфлікті між Україною та Росією, — додає експерт. — У росіян потужні агенти впливу, вони скрізь знаходять корумпованих чиновників — і в урядових структурах держав-членів ОБСЄ і в самих міжнародних організаціях, зокрема в ОБСЄ. Участь цієї організації у цих переговорах  — невдалий варіант, який влаштовує Росію».

Ми також звернулися до екс-міністра закордонних справ України Володимира ОГРИЗКА, а також до речника спеціальної моніторингової місії ОБСЄ Майкла БОЦЮРКІВА.

«ОБСЄ НЕ МОЖЕ БУТИ А PRIORI НЕЙТРАЛЬНОЮ»

Володимир ОГРИЗКО:

— Сьогодні ОБСЄ як організація, яка начебто піклується про збереження миру і безпеки, не може об’єктивно виконувати свої функції. Адже серед членів-країн ОБСЄ є Російська Федерація — країна, яка грубо порушує принципи ОБСЄ, статуту ООН тощо.

Нині чекати від ОБСЄ якоїсь політичної оцінки, військової чи допомоги іншим способом не доводиться. Також не очікувати політичного засудження агресора, оскільки Росія блокує будь-яке рішення.

Моніторингова місія ОБСЄ працює в Україні тому, що РФ у такий спосіб намагається легалізувати свою тезу про внутрішньо український конфлікт. До того ж, Росія не дозволила прийняти ОБСЄ рішення про те, щоб моніторингова місія була з двох сторін кордону — тільки в Україні. Чи це було правильно з нашого боку — питання риторичне.

У складі моніторингової місії також знаходяться і російські представники. Це — свідчення того, що жодних об’єктивних рішень і речей від цієї місії не потрібно чекати.

Якось я запитав у керівника місії ОБСЄ, коли вони відбудуть до Криму — і не отримав жодної відповіді. Тоді я додав, що мандат місії охоплює всю територію України, то чому ж ви не їдете до Криму? Запитань зараз значно більше, ніж відповідей...

Єдиним практичним результатом, що може зробити ОБСЄ — спостерігати за тим, щоб кордон з російського боку не перетинали бойовики, коли російські війська заберуться з України. Це єдиний плюс, який організація може дати, фіксуючи, що зробила кожна зі сторін. Інших позитивів у цьому кроці я не бачу, оскільки на більше ОБСЄ не здатна.

ОБСЄ не може бути а priori нейтральною, якщо йдеться про агресію однієї країни-члена ОБСЄ проти іншої. Яка нейтральність? Тоді виходить, що це стає нормою. Я не знаю, про що детально говорив вам прес-секретар місії ОБСЄ, але їхня позиція мене сильно дивує. Якщо ОБСЄ нейтрально ставиться до агресора і до жертви, то у неї, мабуть, вже немає перспективи. Вона дискредитує себе такими заявами.

«У СВОЇХ ДОПОВІДЯХ МИ НЕ СПЕКУЛЮЄМО, НЕ ДОДАЄМО ВЛАСНИХ ДУМОК»

Майкл БОЦЮРКІВ:

— Ми повністю не погоджуємося з тим, що ОБСЄ «займає антиукраїнську позицію». Наші люди тут (у моніторинговій місії на Донбасі. — Ред.) анонімно представлені з 57 країн-членів ОБСЄ, включаючи Росію, Україну, США, Канаду та інших.

По-друге, наш мандат вимагає, щоб ми об’єктивно доповідали тільки про факти. Ми доповідаємо лише про те, що бачили на власні очі. Як люди можуть розцінювати нас за проросійськи чи проукраїнськи налаштованих? Це нонсенс, оскільки наші звіти дуже об’єктивні та нейтральні — ви читаєте про те, що ми бачили.

У своїх доповідях ми не спекулюємо, не додаємо власних думок. Частково плутанина щодо нашої місії викликана тим, що на Сході України трапляється дуже багато подій. Ми не можемо встигнути всюди, у нас є обмеження з огляду на без пекову ситуацію та кількість людей. На Сході знаходиться лише 80 наших представників. Нам не вистачає броньованих автомобілів, до того ж, ми часто обмежені тим, що в деякі місця нам їхати небезпечно. Попри це, ми намагаємося слідкувати за ситуацією 24 години на добу, сім днів на тиждень. 

У блогосфері багато спекуляцій та неточностей про діяльність ОБСЄ. Зазвичай ми не коментуємо подібні повідомлення, які з’являються в мережі чи у пресі. Однак можу сказати, що представники моніторинговою місії ОБСЄ говорять з дуже багатьма людьми з різних сторін — з українською стороною, повстанцями, місцевими. Те, що ми бачимо і чуємо в одній місцевості — не означає, що ми приймаємо позицію якоїсь зі сторін. Ми щодня готуємо доповіді, які публікуємо на нашому веб-сайті.

Часом нам буває дуже важко встановити хто веде вогонь. Ми не озброєна цивільна місія, до якої входить багато колишніх військовиків та полісменів. Але із-за складних обставин роботи — наші доповіді дуже обережні. Неточні рапорти можуть призвести до дуже тяжких наслідків. Дехто може це розцінювати як те, що ми не прагнемо бути точними в своїй роботі, але ми намагаємося як найкраще розібратися в тому, що відбувається.

Нині ж ми хочемо подвоїти кількість наших представників на Донбасі. Місія ОБСЄ з моніторингу в Україні може бути розширена з 250 до 500 осіб. У новій групі спостерігачів будуть спеціальні експерти з моніторингу припинення вогню, з порушення прав людини і т.і. Значна кількість з них поїде до Сходу. Найбільша поки що перепона — брак транспорту. Ми сподіваємося, що країни-члени ОБСЄ нададуть нам все необхідне якнайшвидше.

Разом зі збільшенням спостерігачів ОБСЄ ми також плануємо залучити до моніторингу безпілотні апарати, які допоможуть нам спостерігати за кордоном, зоною припинення вогню. Вони стануть додатковими «очима» в небі для нас. Ми розуміємо, що очікування у людей дуже високі, проте ми працюємо з обмеженнями, поки ситуація лишається небезпечною і у нас немає повного доступу до певних територій.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати