Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Мушарраф узаконить свій статус?

06 квітня, 00:00

Пакистанського президента Первеза Мушаррафа більше не влаштовує його нинішній статус. Керівником країни він став восени 1999-го року, успішно провівши безкровний переворот та усунувши від влади тодішнього прем’єр-міністра Наваза Шаріфа. І лише зараз генерал Мушарраф вирішив провести в країні референдум, який має узаконити його перебування у президентському кріслі.

У бюлетені для голосування пакистанцям пропонуватиметься відповісти на три запитання. Перше — чи згоден народ з реформами, які проводить Мушарраф? Друге — чи згоден народ з боротьбою проти екстремізму, яку проводить уряд Мушаррафа? І, нарешті, третє — чи хоче бачити народ своїм президентом Мушаррафа наступні п’ять років? Те, що за всіма трьома пунктами перемогу одержить генерал Мушарраф, сумнівів не викликає. Сумніви виникають більше щодо законності референдуму. Захопивши владу, Мушарраф обіцяв передати її в руки цивільного політика після парламентських виборів в країні. Згідно з пакистанською конституцією, президент обирається через представницькі органи влади, але не через загальнонародне волевиявлення. Президента обирають шість органів: нижня та верхня палати парламенту, а також органи самоуправління в чотирьох пакистанських провінціях. Парламентські вибори в Пакистані мають відбутися в жовтні цього року, і зовсім не факт, що нові парламентарії погодилися б із тим, щоб президентом лишився Мушарраф. Але після референдуму вони будуть безсилі щось змінити, оскільки і вони, і Мушарраф будуть обрані народом. Рішення про референдум зустріло протест у низки політиків. Газета «Dawn» повідомила, що Пакистанська народна партія (ПНП) колишнього прем’єр-міністра Беназір Бхутто закликала генерала дотримуватися Конституції. Заступник лідера цієї партії Махдум Амін Фахім нагадав Мушаррафу, що більшість попередніх прем’єрів, залишаючи владу, вступали потім до ПНП. Тому, радить Фахім, перш ніж робити якісь кроки, генералові слід було б провести консультації з пані Бхутто, інакше членства в Народній партії йому не бачити.

Референдум в країні заплановано провести в травні. Шлях до нього буде досить непростим — ідею, зокрема, не підтримують головні релігійні осередки в Пакистані. Отож, не виключено, що країною прокотиться хвиля протестів. До речі, саме на квітень-травень заплановано візит українського президента Леоніда Кучми до Ісламабада. Чи буде це кращим часом для обговорення міждержавних проблем?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати