Перейти до основного вмісту

Ми раді вітати Вас, пані Саманто!

Сьогодні в Києві виступатиме Саманта Пауер. Напередодні «День» перечитав її книжку, перекладену українською мовою, — щоб зрозуміти принципи, якими керується представник США в ООН у своїй професійній діяльності
11 червня, 09:54
ФОТО РЕЙТЕР

Постійний представник США в ООН посол Саманта Пауер від самого початку російської агресії проти нашої країни зайняла cправедливу та об’єктивну позицію. Впродовж останніх півтора року весь світ мав можливість спостерігати, як, зокрема саме завдяки її доволі емоційним, але водночас чітким та аргументованим виступам на засіданнях Ради Безпеки, перетворився на справжнє посміховисько російський представник із його недолугими спробами виправдати анексію Криму та вторгнення на Донбас. «Злодій може вкрасти річ, але через це він не стає її власником», — так у березні 2014 р. Саманта Пауер прокоментувала незмінність національного та міжнародного статусу Криму. Саме заради того, щоб побачити її яскраві виступи, українські телеглядачі знову і знову вмикали чергову трансляцію, хоча надії на те, що ці розмови якось вплинуть на позицію Росії, з кожним разом, здається, було все менше. Щирість і харизма дипломата підживлювали інтерес українського суспільства до інших сторін життя Саманти Пауер — наукової діяльності та літературних пошуків. Вочевидь, представник США в ООН також глибше зацікавилась українською історією та культурою. Щоб задовольнити ці інтелектуальні потреби, наприкінці лютого під час свого відрядження до Нью-Йорка журналіст «Дня» Микола Сірук передав Саманті Пауер англійське видання книжки «Україна Incognita. ТОП-25».

• Нині ж українці мають можливість побачити Саманту Пауер наживо — у ці дні вона вперше відвідує нашу країну з офіційним візитом. У його рамках вже сьогодні о 17.15 представник США в ООН виступить із промовою до українського народу в Жовтневому палаці у Києві. Після виступу присутні матимуть змогу поставити американському дипломату свої запитання. Cеред іншого Саманта Пауер говоритиме про неабияку важливість реформаторських зусиль України, наголошуватиме на американській підтримці українців у цьому складному процесі та в обстоюванні територіальної цілісності й суверенітету України перед лицем ворожих дій Росії на сході України та продовження окупації Криму. Для тих, хто не зможе потрапити на виступ Пауер особисто, відбуватиметься пряма трансляція промови на Youtube-каналі Посольства США в Україні.

• Впродовж своєї професійної кар’єри Саманті Пауер неодноразово доводилося працювати в умовах збройних конфліктів. І не лише в ролі дипломата. Після завершення Єльського університету дочка ірландських емігрантів (Пауер народилася у передмісті Дубліна і переїхала до США лише у віці дев’яти років), вона працювала журналістом, висвітлюючи для кількох провідних американських видань події у Боснії, Східному Тиморі, Косово, Руанді, Судані та Зімбабве. У США Саманта Пауер закінчує Гарвардську школу права, працює на посаді виконавчого директора Центру прав людини ім. Карра, викладає курси з міжнародної політики США, прав людини та реформування ООН. У 2005 — 2006 роках Пауер працює в офісі сенатора Барака Обами. Згодом бере участь у його передвиборчій кампанії. Після перемоги Обами працює в Державному департаменті та в Раді національної безпеки США. У серпні 2013 р. Обама призначає Пауер послом США в ООН.

• Працюючи правозахисником та дипломатом, Саманта Пауер встигає опублікувати десятки статей та чотири книжки. За одну з них — «Проблема з пекла: Америка в століття геноциду» — у 2003 році вона отримує Пулітцерівську премію. 2004 року журнал Time включає Пауер у список ста найвпливовіших людей світу. З 2007 р. вона регулярно веде в ньому колонку.

•  У 2014 році львівське видавництво «Літопис» видало книжку «На гребені полум’я: відчайдушна спроба одного чоловіка врятувати світ» (Chasing the Flame: Sergio Vieira de Mello and the Fight to Save the World, 2008). Це — єдиний твір Саманти Пауер, опублікований українською мовою. У ньому — докладна біографія харизматичного керівника гуманітарних місій ООН Сержіу Віейри ді Меллу, який загинув 19 серпня 2003 року внаслідок атаки терориста-смертника на штаб-квартиру ООН в Багдаді. Через історію життя Віейри ді Меллу авторка описує суперечності та драматичні парадокси, що виникали у процесі врегулювання під проводом міжнародної спільноти конфліктів в різних куточках світу. Перед читачами постає історія становлення ООН в її сучасному вигляді. Описуючи збройні конфлікти та місії ООН у Лівані, Камбоджі, Боснії, Руанді, Східному Тиморі та Іраку, Саманта Пауер не оминає зокрема й неоднозначні кроки, нерішучість та невдачі американського уряду на міжнародній арені.

• Однак, мабуть, найбільше привабить читача карколомна біографія самого Віейра ді Меллу. Бразилець за національністю, який, однак, більше ідентифікував себе з ООН, а не з якоюсь певною країною, він упродовж усього свого життя переїздив з місця на місце. За роки роботи в ООН переконання дипломата, його погляди на міжнародну політику та право,  на гуманітарну діяльність зазнають суттєвих змін. До слова, в юності Віейра ді Меллу був лівим активістом і навіть брав участь та серйозно постраждав у студентських протестах 1968 року в Парижі. Паралельно з дипломатичною посадою він робить кар’єру ученого-філософа, захоплюється Кантом. Учень французького філософа сина одеських емігрантів Володимира Янкелевича Віейра ді Меллу намагається застосовувати філософію на практиці. У своїй докторській дисертації створює власну версію утопічного егалітарного суспільства. 2002 року Сержіу Віейра ді Меллу обрано Верховним комісаром ООН з прав людини, а за рік його призначають Спеціальним представником Генсека ООН в Іраку. Після загибелі ООН нагородила свого дипломата Премією ООН у сфері прав людини, а в Женеві йому було встановлено пам’ятник.

• «Cаманта Пауер представляє нове покоління дипломатії, для якого найважливішою рисою у професійній діяльності є єдність слова і чину, — коментує «Дню» засновник і директор видавництва «Літопис» Михайло Комарницький. — Бо тільки так можна запобігти глобальним конфліктам або подолати їх. Упродовж останніх 30 засідань Ради Безпеки ООН п. Саманта Пауер гідно і безкомпромісно захищала позицію щодо територіальної цілісності України. Її виступи у Раді Безпеки ООН, а також її професійний і водночас глибоко гуманістичний підхід до вирішення конфліктів є для всіх молодих демократій необхідним уроком для засвоєння. Українське суспільство потребує саме таких прикладів слова і дії, професійності та моралі, що їх подає у своїй книжці і фаховій діяльності Саманта Пауер. Книжка «На гребені полум’я» — це спроба відповісти на запитання: як найліпше впоратися зі смертельними загрозами ХХІ століття. Віейра ді Меллу щоразу вирішував сотні дилем: чи варто опікуватися біженцями у таборах, або ж краще депортувати їх на рідну землю? Чи мають право миротворці ООН втручатися у конфлікт, а чи тільки спостерігати за ним? Українські читачі мають нагоду відшукати власні відповіді на ці непрості запитання разом із авторкою та головним героєм, які уособлюють голос сумління міжнародної спільноти ХХІ століття». За словами Михайла Комарницького, Саманта Пауер активно долучалася до створення українського видання книжки, зокрема, брала участь у розробці дизайну обкладинки. Восени спільно з журналом «Ї» видавництво «Літопис» запланувало презентаційний тур університетами України з метою публічного обговорення цієї драматичної історії про людину, яка прагнула змінити й удосконалити наш світ.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати