«Накачування м’язів»
Єврокомісар про динаміку перемовин Брюсселя та Києва щодо ЗВТЄвропа відзначає прогрес у переговорах про створення зони вільної торгівлі (ЗВТ) з Україною і припускає, що до наступних літніх канікул перемовини може бути завершено. Відповідну заяву, як вже писав «День», зробив єврокомісар з питань торгівлі Карел де Гухт, перебуваючи з робочим візитом у Києві.
Пришвидшити переговорний процес, за його словами, сьогодні хочуть як у ЄС, так і в Україні. «Я бачу, що українська влада зацікавлена щонайшвидше підписати угоду про ЗВТ», — підкреслив Гухт після зустрічі з прем’єр-міністром України Миколою Азаровим. Та все ж переговорний процес — річ складна і довготривала, адже передбачає пошук консенсусу та певні поступки з боку партнерів. «Поки що ми накачуємо м’язи на цих переговорах, — прокоментував динаміку 14-ти раундів перемовин єврокомісар. — Поспішати можна, коли вибирається Папа Римський, але що стосується торгівлі, то це неможливо. У нас ще багато роботи попереду».
Станом на сьогодні вдалося досягти спільного бачення вже по декількох позиціях майбутньої торговельної угоди. Відтак передбачатиметься, що ЄС відразу відкриє свій ринок для українських товарів. Україна ж може скористатися потрібними перехідним періодом для встановлення вільного доступу на її ринок. Також, за словами Гухта, ЄС готовий запропонувати українським постачальникам фінансових послуг можливість заснувати свій бізнес у Євросоюзі, дотримуючись при цьому лише відповідних умов європейського законодавства. Варто зауважити, що Євросоюз вперше у своїй історії пропонує таку можливість для країн-партнерів, наголосив єврокомісар.
Найбільш інноваційною рисою майбутньої торгівельної угоди, на думку Гухта, є приведення українського законодавства до відповідності з правилами та нормами ЄС. «Таке зближення — це справді унікальна та безпрецедентна річ, — наголосив Гухт. — Це означає, що усі українські виробники будуть відповідати стандартам ЄС, просто дотримуючись внутрішніх правил. А якщо додати до цього скасування імпортних мит, то такі преференції означатимуть можливість усунення бар’єрів, а відповідно зменшення витрат входження до найбільшого та найзаможнішого ринку в світі, у якому проживають 500 мільйонів забезпечених споживачів». Крім того, такий процес модернізації, підкреслив єврокомісар, зміцнить здатність України до конкуренції й на міжнародному ринку.
Втім, попри те, що Євросоюз готовий до скасування майже всіх митних тарифів у торгівлі з Україною, чим успішно можуть скористатися українські експортери з металургійної та текстильної галузі, виробники одягу та добрив, принциповою лишається позиція щодо квотування так званих чутливих товарів. ЄС, повідомив Гухт, лишатиме у тексті майбутньої торговельної угоди з Україною вимогу відкриття європейських кордонів для сільськогосподарської продукції України у співвідношенні 80% на 20%. «Величезна більшість, а це 80% сільськогосподарських товарів, буде безперешкодно ввозитися на європейський ринок, — пояснив єврокомісар. — А для решти 20% встановлюватимуться квоти. І ввезення продукції, визначеної ЄС як «чутливої», понад встановлену норму обкладатиметься ввізним митом».
На запитання журналістів, які ж товари українського сільського господарства ЄС вважає «чутливими», якого розміру встановлюватимуться квоти та чи не обмежуватимуть вони об’єми доугодної україно-європейської торгівлі, Гухт не відповів, посилаючись на незнання конкретно цих статей договору(!). Однак зазначив, що на ввіз злакових культур квоти вводитимуться однозначно. Що ж до розміру ввізного мита, яким Європа збирається обкладати «понадлімітні» українські товари, єврокомісар повідомив, що це якраз питання чергового раунду переговорів.
У цілому ж, наголосив Гухт, інтеграція України до зовнішнього ринку ЄС принесе ряд вигод. Зокрема, вітчизняні інвестори та підприємці відчують підвищення рівня правової довіри, поліпшення бізнес-середовища та зниження рівня корупції. Ідеї винахідників та митців діставатимуть кращу винагороду завдяки європейським стандартам захисту прав інтелектуальної власності. А український споживач отримає доступ до якісніших товарів за меншими цінами. Позитивний вплив матиме ЗВТ і на роботу органів державної влади, переконаний єврокомісар. «Вони ефективніше витрачатимуть гроші платників податків, роблячи державне замовлення необхідних товарів та послуг через механізм конкурентної та прозорої системи закупівель», — наголосив експерт. «Унаслідок створення ЗВТ з ЄС загальний рівень соціального добробуту в Україні зросте на понад 5%, а рівень заробітних плат у довгостроковій перспективі — більше як на 4%», — повідомив Гухт, посилаючися на висновки одного з європейських досліджень.
Тож якщо Україна зуміє правильно скористатися усіма запропонованими ЄС правилами та преференціями, то має усі шанси стати лідером і провідником змін для всього регіону Східного партнерства, вважає єврокомісар. Адже ЄС, на думку Гухта, сьогодні запропонував Україні найвищий рівень торговельної лібералізації, який коли-небудь було запропоновано країнам, що не входять до єврозони.
Українська ж сторона продовжує шукати компроміси. На зустрічі з Карелом де Гухтом прем’єр-міністр України Микола Азаров визначив для Європейської комісії низку принципових питань, які потребують вирішення для встановлення вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом. Перш за все, зазначив прем’єр, це питання відмови від експортних субсидій у двосторонній торгівлі. Другим питанням є відмова від механізму встановлення вхідних цін на сільськогосподарську продукцію. Також Азаров зазначив, що Україна вважає за необхідне відмовитися у вільній торгівлі від інструментів торговельного захисту. Зокрема, українську сторону непокоять сфера автоперевезень і енергетичні послуги.
У свою чергу Президент України Віктор Янукович, провівши зустріч з Карелом де Гухтом, констатував, що українська сторона задоволена інтенсивністю контактів по лінії Україна-ЄС на вищому політичному рівні. Тож влада сподівається, що незабаром вдасться знайти спільний знаменник у вирішенні домовленостей щодо всіх ключових питань. Адже, як підкреслив глава держави, українська сторона вже запропонувала ЄС відповідний механізм.
Аналізуючи підсумки робочого візиту в Україну єврокомісара з питань торгівлі Карела де Гухта, голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський у розмові з «Днем» також зауважив прогрес перемовин. Так, норму «80 на 20» експерт називає очевидним кроком назустріч Україні. Адже варто нагадати, що ЄС на початку перемовин зовсім не був зацікавлений у відкритті власного сільськогосподарського ринку для України. «Питання не в тому, що до нас там погано ставляться, а в самій господарській політиці ЄС по відношенню до третіх країн», — зауважив «Дню» Бураковський. Однак, наголошує експерт, Україні не слід забувати, що декларація відкриття європейського ринку для української сільськогосподарської продукції не означає гарантовану торгівлю. Лишається ж бо нез’ясованим питання відповідності українських товарів стандартам якості Євросоюзу.
Та окрім того, що у переговорному процесі «Україна-ЄС-ЗВТ», попри очевидний прогрес, ще існує велика кількість питань, які потребують збалансування, зауважує Бураковський, ключовою проблемою залишається виконання зобов’язань. «Питання не в тому, що ми пообіцяємо, а в тому, як виконуватимемо взяті зобов’язання, — наголосив експерт. — Тому приймати потрібно зобов’язання реалістичні. Такі, які ми могли б виконати. А вже виконуючи оті обіцянки, ми б заодно рухали свої економічні зміни та реформи».