Наказ убити Березовського: правда, тиск на ФСБ чи рекламна акція?
Керівник центру громадських зв’язків ФСБ Олександр Звадович заявив, як передає Інтерфакс, що наказу про вбивство Березовського ніхто у ФСБ віддати не міг у принципі. А заяви офіцерів спецслужби він кваліфікував як чергову спробу політичного тиску на неї. Сам політик зараз роз’їжджає столицями СНД — зокрема в середу, він, поговоривши з Леонідом Кучмою, вилетів до Кишинева. Головна військова прокуратура Росії, як повідомляє Інтерфакс, утримується від коментарів з цього приводу, але підтверджує, що веде слідство за фактом «підбурення до вбивства Березовського».
Перші заяви про замовлення такого вбивства робив у відкритому листі директору ФСБ сам Березовський. Тепер факт підтвердили й офіцери цієї спецслужби, які відмовилися виконувати замовлення. «Заступник начальника відділу Єрін заявив мені: ви не дали патріотам вбити єврея, який пограбував півкраїни», — цитує Литвиненка Інтерфакс. А колишній голова ФСБ Ковальов, за словами офіцера, схиляв його та його колег до відмови від надання свідчень слідчим Головної військової прокуратури.
На життя Березовського вже робили замахи — зокрема, коли він ще був головою «ЛогоВАЗу». У приватних розмовах у Москві ніхто його не характеризував як виключно чесного бізнесмена, його вважали та вважають одіозним політиком і багато хто в Москві радів зменшенню впливу Березовського на президента Єльцина та його найближче оточення. Кому саме Березовський перейшов дорогу, говорити важко, бо таких — конкурентів у бізнесі та політиці в Росії — надто багато. Пострадянська дійсність визнає будь-які методи усунення конкурента, тому нічого неприродного немає в тому, що заява підполковника Литвиненка може виявитися правдивою. І замовлення «прибрати» Березовського в будь-якому разі робилося не з «патріотичних» мотивів.
Поки скандал лише розгоряється, сам Березовський переконує президентів країн—учасниць СНД схвалити його пропозиції з реформування Співдружності. Кучма, наприклад, у середу «в основному підтримав» ідеї Березовського щодо добровільності участі держав у органах Співдружності, створення ради з віце-прем’єрів, запровадження зони вільної торгівлі. Реанімація СНД, яка нині мало не при смерті, очевидно, могла б повернути Березовському його колишню політичну вагу й у Росії, й поза її межами. Що, безперечно, сприяло б його діловим інтересам — а він їх має і в Україні.
I
№222 19.11.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»