Навіщо Меркель їде у Братиславу
Експерт: Словаччина не стане тією державою, яка б намагалася ініціювати скасування санкцій проти Росії20 жовтня відбувся одноденний візит німецького канцлера Ангели Меркель до Словаччини. З травня 2006 року це вже третій її візит до Словацької Республіки. На момент підготовки матеріалу ще не було інформації про конкретні результати її зустрічей зі словацьким керівництвом. Як повідомляє dpa, в Братиславі Меркель планує зустрітися зі словацьким президентом Андрієм Кіскою, який обійняв посаду в червні цього року. Крім того, заплановано зустріч із прем’єр-міністром країни Робертом Фіцо, яка стосується підготовки до осіннього саміту ЄС 23-24 жовтня. Наприкінці візиту канцлерові буде присвоєно звання почесного доктора honoris causa університету імені Коменського.
Напередодні візиту в ефірі телеканалу TA3 Фіцо заявив, що під час переговорів може обговорюватися українське питання — зокрема, розвиток подій в Україні і тема боргів за газ перед Росією.
«День» звернувся до президента Інституту суспільних проблем, Братислава, Григорію МЕСЕЖНИКОВУ з проханням прокоментувати позицію Словаччини щодо санкцій і реверсу газу.
— Безперечно, українське питання буде одним із головних тем цієї зустрічі, і Меркель щодо цього діятиме у напрямку більшої згоди Фіцо з санкціями проти Росії. Попри те, що він час від часу робить заяви, які суперечать європейській політиці в практичній площині, Словаччина повністю санкції підтримує і їх дотримується. І ці півроку, коли була можливість ці санкції відкласти або якимсь чином їх пом’якшити, Словаччина нічого не ініціювала. Це скоріше, я не хочу його виправдовувати, бо я вважаю, що це звичайно позиція неправильна сама собою. Відповідальний політик повинен, перш за все, орієнтуватися на результат, але в нього, мабуть, це спроба загравати з якимись настроями виборців, можливо. В усякому разі тими, які його підтримують. Тобто він намагається створити імідж людини, яка бореться за національні, економічні інтереси Словаччини.
Що стосується загальної позиції Словаччини, президент Кіска підтримує санкції, однозначно стоїть на боці України, міністерство закордонних справ — так само. У Фіцо наразі ця справа не йде далі чисто риторичних заяв.
— Нам давав інтерв’ю віце-прем’єр Лайчак і він говорив, що Словаччина страждає від санкцій, але все ж таки запроваджує їх. А що думають у політичних колах про санкції, як інструмент впливу на Росію, щоб вона вивела війська і озброєння з Донбасу і тим самим було врегульовано конфлікт на Донбасі?
— Якщо говорити про представників політичної сцени, то тут, звичайно, відмінність є. Правоцентристські опозиційні партії вважають, що санкцій необхідно дотримуватися і при потребі розширювати, але партія прем’єр-міністра SMER займає щодо санкцій скептичні позиції. Але знову ж таки на державному рівні Словаччина санкції підтримує. Словаччина не ініціюватиме скасування або пом’якшення санкцій. Але якщо виникне така ситуація, коли це питання стане в практичній площині, то цілком можливо, що Словаччина приєднається до такої позиції, якщо вона користуватиметься підтримкою більшості. Чекати, що Словаччина сама ініціюватиме скасування санкцій, абсолютно нереалістично. Такого просто не буде. Бо Фіцо при всіх своїх проросійських симпатіях, прекрасно розуміє, що означає для Словаччини Євросоюз і що означає Росія. І його якісь особисті симпатії тут просто не можуть переважити. Вся економіка зав’язана на Євросоюзі, ми члени ЄС і політичні стосунки для нас важливі. Тобто Словаччина не стане тією державою, яка б намагалася ініціювати скасування санкцій проти Росії.
— Сам Фіцо заявив у ефірі телеканалу ТА3, що під час переговорів із Меркель може обговорюватися українське питання, зокрема, розвиток подій в Україні і тема боргів за газ перед Росією. Яким бачиться розв’язання цього питання в Братиславі?
— Якщо йдеться про російсько-українські стосунки щодо якихось заборгованостей — це справа Росії і України. І взагалі Словаччина жодного стосунку до цього не має. А що стосується заборгованості України в стосунках зі Словаччиною, то наразі цього я не чув. Я знаю, що реверс газу забезпечується комерційною фірмою lstream, яка вклала якісь капіталовкладення в цю справу. За оцінками фахівців, реверс стане прибутковим лише через півтора роки. І питання заборгованості України перед Словаччиною за газ не стоїть. Якщо і з’явиться, то воно стоятиме не перед державою, а перед цією фірмою lstream, яка постачатиме газ до України.
— А про що говорить факт, що це третій візит Меркель до Словаччини?
— У Словаччини, по-перше, дуже тісні стосунки з Німеччиною. Словацька економіка багато в чому залежить від німецької економіки та політичні контакти завжди між двома країнами були досить-таки інтенсивними. По-друге, Словаччина — транзитна країна і все це потрібно враховувати. Хоча вона найменша країна Вишеградської четвірки, але вона займає, дійсно, дуже важливе географічне становище. Бо через Словаччину йдуть в інші країни газопроводи. Отже, дійсно, для Німеччини важливо щоб Словаччина дотримувалася тих же позицій, яких дотримується Євросоюз і, загалом, Німеччина.
— Повідомляється, що Меркель отримає звання почесного доктора університету імені Коменського. Як це сприймається в Братиславі?
— По-перше, це прояв пошани. У нас університети автономні. Це вираження пошани нашого академічного співтовариства і найбільшого нашого словацького університету найбільшому політичному діячеві в сучасній Європі. Вона починала свою кар’єру, яка була безпосередньо пов’язана з наукою. До речі, у неї був досвід перебування в Словаччині, коли вона була науковою працівницею і провела тут певну кількість часу. Це по-перше, нагадування про її молодість і прояв пошани до того, що вона зараз робить у європейській політиці. І зараз її можна назвати видатним політиком.