Перейти до основного вмісту

«Несподівана німецька рокіровка»

Чого очікувати Україні від нового міністра закордонних справ Зігмара Габріеля і телефонної розмови Меркель з Трампом
28 січня, 15:28
Фото з сайту Аtlanticsentinel.com

У минулу п’ятницю на посаду міністра закордонних справ Німеччини вступив Зігмар Габріель, який до цього був лідером Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН)  і обіймав посаду міністра оборони. Нагадаємо, що до цього посаду глави зовнішньополітичного відомства обіймав Франк-Вальтер Штайнмаєр, який 12 лютого стане президентом Німеччини. Така несподівана рокіровка стала результатом політичних перестановок у партії соціал-демократів. Зокрема, з одного боку це було спричинено поверненням у німецьку політику президента Європарламенту Мартіна Шульца. І саме йому передає правління партією Габріель, який відмовився декілька днів тому від висунення  в канцлери ФРН від своєї політичної сили на виборах до Бундестагу у вересні цього року. І насправді цей його відхід від політики обумовлений тим, що рейтинги соціал-демократів упродовж тривалого часу не зростають і залишаються на рівні 20%. А такі показники аж ніяк не можуть гарантувати цій політичній силі канцлерства, коли рейтинги партії Меркель становлять 35%. Тож соціалісти сподіваються з приходом популярного Шульца збільшити підтримку на виборах восени.

Зовнішньополітичні пріоритети Габріеля

Вступаючи на посаду міністра, Габріель заявив у п’ятницю, що його пріоритетами будуть трансатлантичне партнерство та багатосторонність у міжнародних відносинах. Водночас він пообіцяв відмежувати зовнішню політику від виборчого процесу в Німеччині. "Те, що у нас вибори до Бундестагу, повинно нас цікавити якомога менше", - заявив Ґабріель перед співробітниками МЗС та обґрунтував свою позицію випробуваннями, які стоять перед Німеччиною. "Від нас багато очікується, ми є свідками переформатування світу", - цитує Ґабріеля МЗС. І свій перший закордонний візит Ґабріель здійснив наступного ж дня, у суботу, до Франції.

 Як повідомив речник МЗС Мартін Шефер, міністр планує "якомога швидше" зустрітися з майбутнім держсекретарем США Рексом Тіллерсоном. Однак точна дата зустрічі не визначена, оскільки спершу Тіллерсона ще повинен затвердити на посаді Сенат.

У своїй промові Ґабріель пообіцяв поважне ставлення до адміністрації президента США Дональда Трампа. "Наша країна пропонує себе як чесного та впевненого у собі партнера", - цитує Ґабріеля МЗС Німеччини у Twitter.

Виступ Ґабріеля в МЗС відвідала його вагітна дружина та чотирирічна донька, що є незвичайним кроком під час вступу на посаду, повідомляє інформагенція dpa.

Більше прямоти, менше дипломатії в німецькому МЗС

Оглядачі відзначають, що із Зіґмаром Ґабріелем на чолі МЗС Німеччини дипломатичний тон може змінитися. Але новий міністр не новачок у міжнародних справах і добре знайомий з реаліями міжнародної політики. Він багато де бував на посадах міністра економіки, а ще раніше - міністра захисту довкілля. Він добре розмовляє англійською і має багато корисних контактів.

Як приклад прямолінійності Габріеля Deutsche Welle називає його візит у березні 2015 року до Саудівської Аравії. Ще до вильоту він висловлюється на підтримку ув'язненого блогера Раїфа Бадаві, якого публічно відшмагали і якому погрожували. Ґабріель демонстративно зустрічається з правозахисними групами, щоби отримати більше інформації про справу. А вже в Ер-Ріяді він передає королю листа від дружини блогера, яка живе в еміграції. 

Уже невдовзі після цього в Ер-Ріяді заговорили про те, що уряд не потерпить втручання у внутрішні справи. Ґабріеля це не налякало. "Ми намагатимемося донести те, що такі жорсткі покарання, у тому числі й тілесні, є неприйнятними. Звісно, це вносить напругу у відносини", - сказав тоді він. Не всі члени очолюваної ним делегації вважали такий підхід виправданим - дехто думав, що така публічна критика може лише нашкодити Бадаві.

Після того, як стало відомо про прихід Ґабріеля в МЗС, хтось із журналістів запитав, чи не збирається він перед вступом на посаду пройти інтенсивний курс дипломатії. Політик відповів на це з гумором. "Не те, щоб під час візитів до Ірану, Китаю, Туреччини чи Саудівської Аравії мені майже загрожував арешт. Але сподіваюсь, що я буду в силах не спричиняти своїми словами більші зовнішньополітичні кризи", - віджартувався він.

Якщо і не кризи, то серйозні дебати Ґабріель точно провокуватиме, вважає Deutsche Welle. Ще з молодих років він добре знається на Близькому Сході і має багато дружніх контактів у регіоні, в тому числі в Ізраїлі. Але у 2012-му році у нього здали нерви. "Я відвідував Хеврон. Палестинці там у правовому вакуумі. Цей режим апартеїду нічим не виправдати", - написав він на своїй сторінці у Facebook. Ґабріель та СДПН перебували тоді в опозиції, але хвилі від цих заяв піднялися високі. Правлячі у ФРН християнські демократи вимагали від Ґабріеля вибачень перед Ізраїлем.

Критика Трампа

Слід відзначити, що реакція Габріеля на інавгураційну промову нового президента США Дональда Трампа теж була досить різкою. «Це був дуже націоналістичний тон. Ще тільки не вистачало назвати парламент говорильнею або згадати про системні партії. Тоді б політична риторика відповідала консерваторам та реакціонерам 1920-их років. Він справді всерйоз про це говорить. Думаю, нам треба тепліше одягнутися», - заявив він в ефірі ZDF.

Але вже за кілька днів, коли стало відомо про його перехід у МЗС Габріель говорив стриманіше. «Я б радив зберігати якомога більше зв'язків зі Сполученими Штатами. Пан Штайнмаєр досить критично говорив про розвиток подій у США. Думаю, він має рацію».

«Ми уже працюємо над тим, щоб якомога швидше був контакт з паном Габріелем»

Українські експерти і дипломати, які ретельно вивчають Німеччину, вважають, що така рокіровка у німецькому уряді була доволі несподіваною і результатом домовленостей, досягнутих в останню хвилину.  «Габріель зрозумів, що у нього шансів немає, тому він вирішив зійти з дистанції з високо піднятою головою», - розповів «Дню» дипломат, який просив  його не називати. За його словами , в німецькій історії посада міністра закордонних справ завжди вважалась дуже добрим трампліном для того, щоб стрибнути наверх, зробити хороший імідж. «Згадаймо Геншера, який  на цій посаді заробив добру репутацію. Віллі Бранд також був міністром закордонних справ, потім став канцлером. І тепер Франк-Вальтер Штайнмаєр президентом, але популярність він здобув на посаді міністра закордонних справ. Тому, давайте, будемо дивитись за Габріелем, можливо, він використає посаду, принаймні, за ці вісім місяців до виборів, щоб стати успішним політиком», -  сказав співрозмовник.

Відомо, що Габріель після анексії Криму двічі вже їздив у Москву і зустрічався з Путіним, тому виникає питання чого очікувати України від нього, як уже глави зовнішньополітичного відомства найпотужнішої держави в Європі.

«Він занадто прямолінійний, розповідає дипломат, уже має проблеми з Туреччино, Китаєм і Саудівською Аравією, і тому йому може бути дуже важко на цій посаді. Думаю, що Габріель буде незручним для канцлера, і звичайно від його перебування на посаді глави зовнішньополітичного відомства нам легше не буде. Я не виключаю, що він буде намагатися вставити свої п’ять копійок, які будуть іти в копилку Росії. Тому нам треба готуватись до того, що буде важче працювати з німецьким МЗС. Ми уже працюємо над тим, щоб якомога швидше був контакт з паном Габріелем».

«Нам дуже важливо внутрішніми реформами демонструвати підтримку Меркель і Шульцу»

Оскільки все частіше у Європі деякі лідери порушують питання про пом’якшення санкцій проти РФ. І наразі Німеччина чи не єдина країна старої Європи виступає за збереження санкцій до повного виконання Мінських домовленостей. То ж виникає, що має робити Україна, щоб навіть у разі зміни уряду в Німеччині ця країна виступала на підтримку України і зокрема за збереження санкцій проти РФ.

«Нам треба виходити з того, що буде велика коаліція. Найбільш імовірно з канцлером Меркель у коаліції з соціал-демократами. Плюсом є те, що голова соціал-демократів Шульц добре знає Україну і він - набагато конструктивніший ніж Габріель.

Думаю, не потрібно переконувати Меркель і Шульца у необхідності підтримувати Україну. Нам дуже важливо внутрішніми реформами демонструвати підтримку Меркель і Шульцу. А допомога Німеччини Україні дуже велика. Тож нам треба дуже совісно робити наше домашнє завдання і це буде дуже сильною підтримкою Ангели Меркель, яка скаже під час виборчої кампанії: дивіться на Україну, проблеми там є, але динаміка позитивна і тому варто її і далі підтримували», розповів дипломат.

Окрім того, додав він, ще важливіше підтверджувати Німеччині, що ми можемо бути надійним партнером і цікавими для їх бізнесу.

«Меркель знайде правильні слова і аргументи, щоб викласти Трампу всі «за» і «проти» щодо антиросійських санкцій»

Сьогодні пізно ввечері відбулася телефонна розмова канцлера Ангели  Меркель з президентом США Дональдом Трампом. Виникає питання чи зможе вона переконати американського президента, який досі не проявив ясності щодо цього питання, у необхідності збереження санкцій проти Росії.

Співрозмовник «Дня» переконаний, що Меркель знайде правильні слова і аргументи, щоб викласти Трампу всі «за» і «проти» щодо антиросійських санкцій. За його словами, така думка базується на характері Меркель і тому, скільки вона інвестувала зусиль у цю тематику, і тому, що вона дуже добре орієнтується в ситуації на відміну від інших лідерів старої Європи.

«Нам потрібно з Меркель тісно узгоджувати нашу позицію, щоб вона могла нас підтримувати у контексті історії навколо Донбасу»

Відомо, що 30 січня президент Петро Порошенко проведе переговори з Ангелою Меркель у Берліні. Інтерес до цієї зустрічі підігріває те, що напередодні відбудеться телефона розмова канцлера з американським президентом. І тут виникає питання з чим Порошенко треба їхати у Берлін. На думку співрозмовника, з одного боку українському президенту потрібно буде показати, що відбувається в країні і надати аргументи. «По-перше, під час виборчої кампанії може бути багато спекуляцій навколо України. Тому Меркель повинна мати чітке розуміння внутрішньої ситуації і наскільки ефективно реалізується німецька допомога. І цими знаннями вона має бути озброєна. І по-друге, нам потрібно з Меркель тісно узгоджувати нашу позицію, щоб вона могла нас підтримувати у контексті історії навколо Донбасу і, звичайно, не потрібно забувати Крим», - пояснив дипломат.

За його словами, головне наше завдання не підвести німців. «Принаймні допоки Меркель очолюватиме уряд, я не думаю, що вона може підвести нас. Нам треба її підтримувати нашою ефективною діяльністю, бо вона дуже багато інвестувала в цю справу, дуже добре орієнтується і дуже добре знає, хто такий гер Путін. І це єдиний політик, який може впливати на Путіна», сказав співрозмовник.

«Головне завдання на Мюнхенській конференції - ще раз привернути увагу до проблеми України»

17-19 лютого у Мюнхені проходитиме 53-тя безпекова конференція, яка відбувається у період зростання трансатлантичної непевності і кризи ліберального порядку. Традиційно цей захід збирає світових лідерів, найвідоміших експертів, які обговорюють глобальні проблеми світу і заодно створює майданчик для двосторонніх переговорів. Виникає питання з цим цього року їхати на цей безпековий форум Україні.

Співрозмовник «Дня» з Михайлівської зазначив, що розгляд глобальних проблем і тенденцій на  Мюнхенській конференції може відволікти головну увагу від нашої тематики. За його словами, тема України буде відведена в окремий дискусійний майданчик і це має відбутись у суботу до обіду.

«Наше головне завдання на Мюнхенській конференції - ще раз привернути увагу до проблеми України, щоб ця тема була високо на порядку денному і звичайно, обговорювалась за участю України. Я очікую, що, по-перше, наш президент ще раз наголосить наскільки важлива  проблема врегулювання на Донбасі, не тільки для самої України, але й глобально для світу, європейської безпеки. І, по-друге президент представить, що нам робити.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати