Невмирущий Саддам?
Диктатор, схоже, і не залишав країни![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20030621/4106-3-2.jpg)
Саддам Хусейн — живий, а нинішнє його місцезнаходження — Ірак. Таку інформацію учора оприлюднила впливова американська газета «Нью-Йорк Таймс» із посиланням на компетентні джерела із Пентагону та ЦРУ.
Зрозуміло, що автори статті робили наголос на імовірності неушкодженості екс- президента Іраку, оскільки єдиним переконливим доказом життя Саддама може бути лише його публічна поява. Між тим, із часів воєнної кампанії колишній іракський лідер не подавав жодних ознак про те, що йому вдалося уникнути американських бомбувань. Нинішні припущення про живучість Хусейна грунтуються на інформації американської розвідки, якій нібито вдалося перехопити розмови саддамових прибічників. Останні якраз говорили про те, як можна захистити екс- президента від всюдисущих в країні американців. У ЦРУ вважають, що Саддам не залишив Іраку, оскільки його перемiщення навіть до сусідньої держави пов’язане з високим ризиком. Під пильним оком американської розвідки також два сина Хусейна — Удай і Кусай. При цьому якщо Удай раніше згадувався у воєнних хроніках серед загиблих унаслідок перших авіарейдів американців, то Кусай цілком може наразі перебувати в живих.
Про саддамову живучість, до речі, недавно говорили офіційні представники американського та британського урядів. Так, генерал Річард Майєрс, керівник об’єднаного штабу начальників США, минулого тижня заявив, що «більшість думок схиляються до того, що Саддам живий». Про те ж казав і міністр оборони Великої Британії Джефф Хун на цьому тижні: «Моє переконання і упевненість коаліції — він майже точно досі в Іраку». Вірити в подібні версії змушує ще й той факт, що досі не вдалося довести протилежного. Ніхто із арештованих однодумців Саддама поки що не зміг підтвердити смерть свого лідера, експерти США не зуміли довести загибель диктатора, вивчаючи рештки вбитих унаслідок авіаударів 20 березня і 7 квітня. У Вашингтоні сподіваються, що проллє світло на повоєнну долю Хусейна один із його найближчих помічників, арештований на цьому тижні — Абід Хамід Махмуд Аль-Тікріті. Американці вже підтвердили, що на території Іраку наразі працює спеціально підготовлена бригада сил, яка займається паралельно пошуками зброї масового знищення, а також доказів життя або смерті екс-президента. Представники Білого дому стверджують, що на з’ясування цього питання можуть знадобитися кілька місяців (вони нагадують, що на підтвердження загибелі Гітлера після Другої світової війни пішло шість місяців).
Чому у США так стурбовані долею Саддама? Американці побоюються, що звістка про його життя сколихне іракську громадськість і країною може прокотитися хвиля непокори (можливі як скоординоване зародження партизанських рухів, так і поодинокі, але дуже руйнівні терористичні акції). Деякі іракці вже зараз, прогулюючись велелюдними місцями в Іраку, підбурюють населення: мовляв, Саддам живий, а тому ми повинні піднятися на боротьбу проти американських окупантів. Аби поставити крапку на пропаганді хусейнових фанів перед союзниками стоїть непросте завдання — або надати докази про його смерть, або ж запроторити невмирущого до в’язниці… Існує й третій варіант, не менш імовірний, — в США продовжуватимуть лякати Саддамом ще довго, так само як у свій час бен Ладеном, аби підготувати населення до наступних етапів антитерористичної кампанії…