Перейти до основного вмісту

Німеччина хоче платити меншев бюджет Євросоюзу

18 червня, 00:00
Хто платитиме більше? Богдан МИХАЙЛІВ, «День»  На початку зустрічі керівників країн ЄС у столиці Уельсу Кардіффі, яка відбувалася впродовж перших двох днів цього тижня, німецький канцлер Гельмут Коль демонстративно відмовився від темно-синього авто марки «Ровер»

і натомість послуговувався автобусом.

Представники делегації з Бонна повідомили, що автомобіль виявився занадто малим для пана Коля, а ось автобус на тридцять місць був дуже зручним.

Німеччина також твердо заявила, що домагатиметься послаблень у своїх фінансових зобов’язаннях щодо ЄС. Згідно з теперішніми умовами, щорічний внесок Німеччини до європейського бюджету становить $11,2 млрд. — це більше, ніж сума, яку вносить будь-яка інша країна спільноти. Вважають, що прагнення німців отримати знижку саме зараз пов’язане з наближенням у цій країні загальних виборів і бажанням уряду показати здатність захищати національні інтереси. Проте німецький міністр у справах Європи Вернер Гоєр заявив: «Ми налаштовані надзвичайно серйозно. Це не передвиборна пропаганда. Ми хочемо, аби всі тут, у Кардіффі, усвідомили, що тягар треба нести разом...».

Ця серйозність одразу ж налякала господарів зустрічі — британців, які сплачуючи внески до ЄС, досі користуються знижкою, котру свого часу виборола для них Маргарет Тетчер. Але й Лондон не хоче платити більше. Британський урядовець, прізвище якого не названо, заявив: «Навіть зі знижкою ми платили $4 млрд. щорічно. Це п’ятий за величиною суми внесок, попри те, що за заможністю ми лише на 11-му місці серед членів ЄС. Отже, ми свою частку віддаємо сповна...»

Заява Бонна викликала побоювання також у країн, які у вигляді допомоги від європейських інституцій отримують більше, ніж становлять їхні внески до бюджету організації. Це стосується, насамперед, менш заможних південних держав: Португалії, Греції, Іспанії, а також Ірландії. Французи та італійці, які сплачують в ЄС приблизно стільки, скільки отримують звідти, також не в захваті від прагнень Німеччини, до якої приєдналася ще й Голландія, яка також вважає, що платить надто багато.

Фінансисти зауважують, що спроба полегшити фінансовий тягар Бонна чи Амстердама означатиме, що рахунки доведеться сплачувати майбутнім новим членам ЄС із Східної Європи, які, скоріше, очікують на субсидії від організації. Оптимісти наполягають, що проблему розподілу фінансових зобов’язань можна вирішити шляхом упорядкування видатків, переспрямування допомоги та реформування найбільшого споживача субсидій у Європі — сільського господарства.

Конкретні пропозиції щодо таких спроб має бути подано на наступній зустрічі керівників країн ЄС, яка відбудеться у жовтні у Відні. Після зустрічі у Кардіффі наступні шість місяців європейського президентства перебрала на себе Австрія.

Лондон

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати