Німеччина проводить податкову амністію

Пакет податкових реформ «Agenda-2010», який, як передрікали півроку тому, міг би обійтися нинішньому «червоно-зеленому» уряду Герхарда Шредера дорого — навіть до відставки, нарешті ухвалено. Бундестаг проголосував за податкові амністії для громадян, загальні податкові послаблення, поєднання соціальної допомоги з допомогою з безробіття, і це має стати стартовою позначкою для початку цілої серії реформ у Німеччині. Одночасно з послабленням податкового тиску підвищаться ціни на тютюн, а безробітні не зможуть відмовлятися від пропонованої роботи. Громадяни, судячи з публікацій німецької преси, не надто задоволені затвердженим нижньою палатою німецького парламенту реформістським пакетом і не надто вірять, що податкова реформа забезпечить зростання економіки та їхнього власного добробуту — але нічого мінятися вже не буде. Верхня палата, бундесрат, як очікується, без проблем «пропустить» пакет реформ. Сама лише податкова амністія, як очікує міністр економіки Айхель, здатна принести в федеральний бюджет до 5 млрд. євро. Можливо, це й було причиною того, що головними опонентами Шредера виступили не права меншість (ХДС/ХСС і вільні демократи), а кілька соціал-демократів і зелених.
Планована податкова амністія вже зараз оцінюється як така, що не мала аналогів за всю німецьку історію. Її суть — у тому, що громадяни, які працювали нелегально з 1993 року по 17 жовтня 2003 року, з 1 січня наступного року по 31 березня 2005 року мають можливість заявити про свої доходи, отримані в цей період нелегально, і при цьому не понести жодного покарання. Діятиме «прогресивний» принцип: ті нелегальні доходи, які буде задекларовано наступного року, обкладатимуться податком у 25 відсотків. Ті ж, хто вичікуватиме з декларуванням нелегальних доходів і надасть їх із 1 січня по 31 березня 2005 року, платитимуть вже 35 відсотків податку.
З 1 січня зменшуються податки: податкові відчислення з доходів, що досі складали 19,9 відсотка, скорочуються до 16 відсотків, а максимальні податкові відчислення — з 48,5 до 45 відсотків. Вказується, що таким чином загальна сума податкових послаблень дорівнюватиме близько 15 млрд. євро.
Бундестаг схвалив рішення уряду зробити менш комфортним життя безробітних «зі стажем» — вони віднині не матимуть права відмовлятися від будь-яких пропозицій щодо роботи, незважаючи на кваліфікацію й розмір оплати.
Іще одна деталь — у два етапи дорожчатимуть тютюнові вироби, а субсидії для тих, хто користується громадським транспортом, дотації на будівництво й купівлю житла скорочуватимуться.
Наскільки це все відповідає потребам і здатне дати негайний результат — поки що мало зрозуміло. Коментарі газет переповнені розчаруванням. Німеччина, як і Франція, чи не щомісяця отримує від Європейської Комісії «останнє попередження» з вимогою привести свою бюджетну політику у відповідність із пактом стабільності — інакше проблеми виникатимуть і для євро, і для економік усього Європейського Союзу. Пересічний громадянин може взагалі не відчути жодного результату через плановану масштабну реформу системи охорони здоров’я.
Німецькі коментатори відзначають, що насправді в країні достатньо ресурсів для проведення набагато більш глибинних реформ — адже на різноманітні субсидії в Німеччині витрачається 186 млрд. євро. А податкова амністія має принести «лише» 5 млрд.
З другого боку, урядовці переконані, що саме пакет «Agenda-2010» створює можливості для економічного прориву країни. У всякому разі, Герхард Шредер може відпочити, спостерігаючи за подальшим розвитком подій. Ухвалення пакету реформ, як свідчать дані опитувань, опубліковані в газетах, не позначилося значним чином на позиціях основних політичних гравців Німеччини: блок ХДС/ХСС зараз користується прихильністю 47 відсотків німців, соціал-демократи мають 27 відсотків симпатиків. І за канцлера Шредера, і за лідера ХДС Ангелу Меркель проголосувало б зараз трохи більше за третину німців.