Об’єднані спільними цілями
14 жовтня група Прогресивний альянс соціалістів та демократів у Європейському парламенті (Group S&D) та українська Партія регіонів підписали меморандум про співпрацю. Цей стислий документ є двосторонньою заявою про намір брати участь у важливому діалозі, розпочинати спільні проекти, забезпечувати стажування та проводити наукові семінари. Словом, усе має сприяти меті, яка є найважливішою для обох сторін — зміцнювати позицію України на міжнародній арені та підтримувати її європейські прагнення.
Як це буває, крок викликав неоднозначну реакцію. Нас запитували: «Хіба не дивно, що ви, соціалісти, співпрацюватимете з партією українських олігархів?». Ми співпрацюємо з тими, хто прагне співпраці. Ми будемо співпрацювати з Партією регіонів, оскільки вона висловила бажання взятися до питань спільної зацікавленості, які відповідають нашим пріоритетам. Ті, хто потребує подальших доводів, повинні пригадати, що так звана «партія олігархів» прийшла до влади завдяки мільйонам голосів українських громадян. Якби всі члени цієї партії були олігархами, то Україна побила би світовий рекорд Гінесса за кількістю мільярдерів на одного мешканця.
Меморандум спрямований на те, щоб підтримати молоду українську демократію і торує шлях до «відвертої та відкритої дискусії стосовно політичної ситуації в Україні». Зокрема, Group S&D зобов’язалася підтримувати наших українських партнерів у їхніх зусиллях зміцнювати демократичні інститути, дотримуватися верховенства права і захищати свободу преси. Багато з тих, хто знає українські реалії, знизуватиме плечима, не вірячи цьому. Та все ж таки це можливо, тому що ми створили форум, який надасть нам змогу поставити важливі питання і зреагувати на те, що уважні спостерігачі за політичними подіями в Україні вважають помилковою чи недоречною політикою.
Чи означає це, що курс Партії регіонів схиляється в бік лівих переконань? Не зовсім — і річ не в цьому. Не так давно велика партія «Батьківщина», яка особливо полюбляє популістську риторику, стала частиною «Української народної партії», християнських демократів. Людям це видалося дивним. Я утримаюсь від коментарів дій, до яких вдалися мої політичні опоненти.
У нашої групи пріоритети інші. Ми б хотіли, щоб головна партія України, яка формує політичний ландшафт країни, перейняла нашу економічну та соціальну філософію, а також наші цінності. За два роки меморандум буде переглядатися. Тоді ми оцінимо наші досягнення і підійдемо критично до невдач. За два роки обидві партії дуже ясно побачать, хто дотримався зобов’язань, а хто не зміг цього зробити. А зараз час обом сторонам дати одна одній шанс проявити себе.
Впродовж наступних кількох місяців ми плануємо взятися до наступної мети: створити механізм спільного моніторингу двосторонніх угод, особливо переговорів стосовно Угоди про асоціацію і, відповідно, стосовно безвізового режиму, зони вільної торгівлі і ряду інших нагальних питань. Україна та Європейський Союз ще ніколи не були так близько до досягнення спільних цілей. А зараз ми повинні продовжувати цей поступ.