Олександр МІЛІНКЕВИЧ: «Ми боремося за уми людей»

Цієї неділі в Білорусі відбудуться президентські вибори, в яких за посаду глави держави змагатимуться нинішній президент Олександр Лукашенко, кандидат від білоруської опозиції Олександр Мілінкевич, опозиційний екс-ректор Білоруського державного університету Олександр Козулін, а також лояльний до влади депутат парламенту Сергій Гайдукевич. Своїми поглядами на цю кампанію, думками щодо майбутнього розвитку Білорусі у випадку перемоги на виборах в інтерв’ю «Дню» поділився Олександр МІЛІНКЕВИЧ — кандидат, якого вважають головним конкурентом білоруського президента.
— На одному з мітингів ви закликали своїх прихильників зібратися в день президентських виборів увечері біля центральної виборчої комісії. Ви готуєтеся до революції?
— У Білорусі люди збираються на мітинги не заради куска хліба. І вони вийдуть 19 березня через те, що їх принижують, забираючи у них право вибору. Те, що зараз відбувається в країні — жорсткі заходи проти нашої ініціативної групи: арешти, вилучення абсолютно легальних інформаційних матеріалів, — усе говорить про те, що влада не хоче навіть забезпечити ілюзію вибору. Тому 19 березня люди захищатимуть своє право обирати, вони захищатимуть конституцію. Це буде боротьба моралі проти політики, боротьба за свободу.
— Які у вас виникали труднощі під час передвиборної кампанії?
— У нас згідно з законом дозволяється два рази по десять хвилин виступити по телебаченню і два рази — по радіо. Цю можливість ми вже використали. Зараз я їжджу країною, містами. Десь доводиться зустрічатися на вулицях iз величезною кількістю людей. При цьому головна робота полягає у поширенні листівок, інформаційних матеріалів. Влада просто цинічно арештовує людей, робить обшуки в офісах і проводить вилучення матеріалів, легальність яких підтверджено рішенням Центрвиборчкому. Наприклад, днями арештували мій штаб у Бресті з тієї причини, що люди зібралися на квартирі і обговорювали хід кампанії. Їм приписали несанкціоновані збори, на які вони ніби не отримали дозволу місцевої влади. Їх збираються судити. Ось такі зовсім не смішні випадки показують атмосферу, в якій ми працюємо.
— Олександр Лукашенко стверджує, що опозицію фінансує захід, і гроші, на його думку, йдуть через Україну. Чи отримуєте ви якусь допомогу із-за кордону для проведення виборчої кампанії?
— Якби влада мала можливість це довести, то вже давно б це зробила. Це суцільна цинічна брехня. У нас кампанія зовсім небагата. Зате у нас є безліч волонтерів, які працюють безкоштовно. Звичайно, ми отримуємо підтримку, але вона не американська, не європейська і не йде через Україну. Це — внутрішня підтримка.
— Нещодавно Євросоюз та США попередили білоруську владу про можливе введення санкцій у разі незабезпечення вільного волевиявлення для громадян Білорусі на нинішніх президентських виборах. Допомагають вам у виборчій кампанії чи заважають подібні заяви?
— У відповідь на заяви ЄС та США влада починає по телебаченню заявляти, що нам заважають вільно жити на нашій землі і нам вказують, як робити вибори.
Але, чесно кажучи, на це мало хто реагує. Тому що у більшості людей виробили імунітет до теленовин. Люди частіше за все їм не вірять. Телебачення перебрало міру — воно просто брехливе з самого початку.
Тому подібні заяви нам не заважають, все якраз навпаки. Нам потрібна моральна підтримка, звернення Євросоюзу, США. Було б непогано, якби й інші країни це зробили.
— Перебуваючи у Києві, інший білоруський опозиційний кандидат Олександр Козулін заявив, що саме він є реальною альтернативою нинішньому президенту. Чому б опозиції не об’єднати зусилля і вести координовану передвиборну боротьбу проти Лукашенка?
— Ми це робимо два роки. І фактично до нашої коаліції входить переважна більшість демократичних партій та громадських організацій. Козулін же очолює одну партію — соціал- демократичну. Ми його двічі запрошували до коаліції. Запрошення йшли до моменту реєстрації. Він не погодився і вирішив іти автономно. Шкода, що це так. Разом нам було б легше.
— У своїй програмі ви пропонуєте через п’ять років підняти білорусам середню зарплату до 550 євро, тим часом як Лукашенко називає 500 євро. На чому базуються ваші пропозиції, чи не є вони простими обіцянками або просто піаром?
— Це цілком здійснима програма, у розробці якої брали участь провідні експерти Білорусі, держслужбовці з Національного банку, міністерства фінансів. Вони порахували, що цього можна досягти через п’ять років шляхом реалізації послідовних реформ. Розрахунки фахівців базуються на людському, промисловому та сільськогосподарському потенціалі.
— Одним із гасел вашої кампанії є розвиток відносин і з Росією, і з Європою. Яким чином ви збираєтеся це зробити, враховуючи існуючі тісні союзницькі відносини з північним сусідом?
— Йдеться про економічне співробітництво. Ми проти того, щоб міркувати, як роблять деякі політики в Москві: ви з нами чи ви з ними? Це мислення холодної війни. Ми вважаємо, що з Росією збережемо хороші економічні відносини, зробимо їх більш передбачуваними й більш прозорими, ніж за Лукашенка.
З Європою ми відбудуємо відносини. Тому що зараз Білорусь знаходиться в повній самоізоляції. Якщо говорити про економіку, то у нас цілком можуть бути стратегічні партнери: і Європа, і Росія. Не бачу в цьому протиріч.
— А як же щодо Союзної держави, до якої входить Білорусь та Росія?
— Ми вважаємо, що десять років будівництва Союзної держави нічого не дали. До сьогодні ми й договору про її створення не бачили. Ми вважаємо, що це профанація, що це риторика. І при цьому економіки наших країн дедалі більше один від одного віддаляються. Завжди треба інтеграцію починати з економіки. А якраз в економіці у нас справи дедалі гірші.
— А чи враховуєте ви такий чинник, як підвищення Росією цін на газ з 2007 року, і як це може вплинути на білоруську економіку?
— Росія буде зобов’язана підвищити ціни на газ і для Білорусі, і для своїх виробників, тому що вона вступає до СОТ. Це буде зроблено незалежно від волі президента Білорусі. А наша економіка до цього не готова. І це велика проблема для Білорусі.
Ми добре опрацювали в нашій програмі ці речі. По-перше, повинні розвиватися альтернативні джерела енергії. І це не робиться за один день. Але в Білорусі є такі можливості. По- друге, зниження енергоспоживання промисловості. Тут витрати дуже великі, тому що промисловість має дуже застаріле обладнання. По-третє, в Білорусі найгірший інвестиційний клімат у Європі.
Якби у нас були сучасні технології, то ми б не страждали від підвищення цін на газ.
— Президент Лукашенко стверджує, що державний контроль — це благо для Білорусі. Чи розділяєте ви такий погляд?
— Командні економіки залишилися в минулому столітті. І якщо не перевести економіку на ринкові рейки, якщо не вводити конкуренцію, то на економіку чекає крах, що й відбувається з білоруською економікою. Утримувати тисячі збиткових і безнадійних підприємств та підтримувати їх на плаву не під силу бюджету. Тому при командній економіці ніде не вдалося привести країну до високого рівня життя.
— На що ви розраховуєте, йдучи на вибори? Ви ж самі говорите про нездійсненність демократії за нинішнього режиму. Чи означає це, що ви не вірите в свою перемогу?
— За багато років у Білорусі не було чесних демократичних виборів. Це не вибори, а профанація, а зараз це просто фарс. Людей саджають до в’язниць за те, що беруть участь у кампанії. Їх звільняють iз роботи, забирають легальні листівки. Ми все одно беремо участь у цих виборах, тому що для нас головне донести людям інформацію про порушення їхніх прав. Останнім часом у Білорусі відбулася різка активізація громадськості. І це важливо, тому що завжди раніше говорили, що білоруси апатичні й байдужі. Це зовсім не так. Такої активності у нас не було з початку 90-х. Ми боремося за уми людей.