Перейти до основного вмісту

Олександр МОЦИК: «Позиція американської сторони щодо росіян полягає в наступному: приведіть свою поведінку у відповідність до міжнародного права»

25 серпня, 13:05
Фото прес-центру АТО

Закрита зустріч спецпредставника Держдепартаменту США у справах України Курта Волкера та помічника президента Росії Владислава Суркова, яка відбулась нещодавно у Мінську, викликала великий інтерес. Однак зовсім незрозумілими є її результати. З одного боку, Сурков назвав корисною і конструктивною свою зустріч із Волкером, зазначивши, що сторони запропонували нові ідеї у врегулюванні на південному сході України й новаторські підходи щодо їх реалізації. З іншого боку, Волкер ніяк не прокоментував результати цієї зустрічі. І лише наступного дня, виступаючи у Вільнюському університеті на конференції про регіональне лідерство, він підтвердив, що метою США є відновлення територіальної цілісності України та її суверенітета і нагадав, що ці цілі визначив державний секретар США Рекс Тіллерсон під час візиту до Києва 9 липня цього року.

«Дню» стало відомо, що під час перебування у Києві 23-24 серпня Курт Волкер провів зустріч із представником України в робочій групі з політичних питань у тристоронній контактній групі, екс-посла у США (2010-2015 рр.) Олександром МОЦИКОМ. Тому ми попросили українського дипломата розповісти про результати зустрічі Волкера із Сурковом з погляду українських інтересів, і як запропоновані обома сторонами нові ідеї щодо врегулювання можуть сприяти якомога швидшому вирішенню конфлікту на Донбасі.

«Позиція Америки полягає в тому, що Росія незаконно окупувала Крим і здійснює анексію, розв’язала війну на Донбасі й таким чином порушила всі засадничі принципи й норми міжнародного права»

— Зустріч відбулася. Це сам по собі позитивний факт. Оскільки зустріч була першою, то звичайно обидві сторони виклали свою позицію на те, що відбувається в Україні, а ми добре знаємо російську позицію, яка полягає в тому, що в Україні буцімто внутрішній конфлікт і буцімто Росія не має до цього жодного стосунку, що є абсолютною неправдою. Точніше, це такий махровий цинізм, тому що конфлікт в Україні було інспіровано Москвою. Перше, що трапилося, це спроба анексії Криму, окупація Криму, і цей фейковий референдум, який ніхто у світі не визнав окрім Північної Кореї, з якою зараз світ має проблеми з ядерної тематики. Венесуела, яка також зараз переживає велику кризу, й ще кілька таких країн-вигнанців. А взагалі увесь світ визнав, що проти України ведеться агресія, що Крим окуповано, що фейковий референдум не дійсний.

Ми так розуміємо, що все це пан Сурков виклав як бачення Росії, що її там немає — «нас там нет». А з іншого боку, була позиція Америки, яка добре відома і яка полягає в тому, що Росія здійснила акт агресії й продовжує її проти України, вона незаконно окупувала Крим і здійснює анексію, розв’язала війну на Донбасі й таким чином порушила всі засадничі принципи й норми міжнародного права, норми статуту ООН та Гельсінського заключного акту. Розмова приблизно була такою: американська сторона виклала цю ситуацію і серйозно запитала, якщо є бажання в Росії врегулювати ситуацію в Україні, то треба до цього так і підходити, а якщо заявляти: «нас там нет», то це не підхід, тоді мова може йти тільки про подальше посилення санкцій і подальшу ізоляцію Росії. Тому що те, що вчинила Росія з Україною це — абсолютно неприйнятно, й це ослаблює Україну, не тільки нашу територіальну цілісність і безпеку, не тільки те, що ми несемо величезні втрати (вже понад 10 тисяч втратили своє життя), а це й безпосередня загроза всій Європі, всьому цивілізованому світові.

Адже подивіться, де тільки немає пальців Москви по всьому світу. Літак малайзійських авіаліній з майже 300 пасажирами збито людьми, які приїхали з території Росії і з російською зброєю. Далі втручання Росії в американські, французькі вибори, втручання в нідерландський референдум з асоціації між ЄС та Україною, спроба перевороту в Чорногорії, а кілька днів тому міністр оборони США, який 24 серпня перебував у Києві, заявив, що Росія у порушення міжнародного права постачає нелегальну зброю Талібам. Це все разом, а також позиція Росії щодо Сирії — ті речі, які не можуть сприйматися міжнародним співтовариством, які є грубим порушенням міжнародного права і які підривають глобальну й світову безпеку. Тому звичайно позиція американської сторони у цій ситуації щодо росіян полягає в наступному: приведіть свою поведінку у відповідність до міжнародного права. І там, де міжнародне право було порушено, відступіть, підіть з України, заберіть свої війська, заберіть свої озброєння. І працюйте над подальшим врегулюванням ситуації. Допоки будуть на нашій території російські війська і озброєння, і допоки через кордони будуть пересилатися регулярні частини збройних сил Росії і регулярні війська бандитів й так звані добровольці, яких тисячі на Донбасі сьогодні, звісно про жодне врегулювання не може бути й мови.

«Росія має думати, як поводити себе далі: продовжувати «наша песня хороша — начинай сначала» чи дійсно серйозно підійти до ситуації і починати її розблокування»

— І яких наступних кроків можна очікувати від США після цієї зустрічі Волкера і Суркова?

— Я думаю, що зараз Росії буде поставлено запитання, і вона має думати, як поводити себе далі: продовжувати «наша песня хороша — начинай сначала» чи дійсно серйозно підійти до ситуації і починати її розблокування. Крім того, звичайно, Курт Волкер буде працювати в тісному контакті з «нормандською четвіркою»: Францією та Німеччиною, окрім того, що зараз він спілкується з Україною та Росією. І яким чином далі шукати разом із партнерами по НАТО вихід із цієї ситуації. Він є відомим політологом і представляв Сполучені Штати в НАТО, а також протягом довгих років очолював інститут Маккейна в університеті Аризона. Він добре знайомий з американським політичним істеблішментом і з лідерами країн Центральної та Східної Європи. У нього гарні зв’язки як колишнього посла НАТО з функціонерами Альянсу. Тож він саме та людина, яка все знає, має великий досвід і правильно бачить ситуацію, що відбувається в Україні.

«Кремль має забути про свої проекти, Малоросії, Новоросії і всілякі інші,  й зрозуміти, що поруч є незалежна держава»

— А нам що робити тим часом, коли Росія думає, що їй робити?

— Треба виходити з наступного, і про це сьогодні президент сказав устами Тичини: «Нам своє робить». Нам треба розуміти, що ніхто за нас нашу основну роботу не зробить. Нам можуть допомогти і допомагають шляхом запровадження санкцій, покарання Росії за її протиправні дії і підштовхування санкціями Росії до того, щоб вона стала на праведний шлях, а нам допомогою економічною, фінансовою та військово-технічною. Зараз розглядається питання про надання оборонної зброї, зокрема протитанкових установок. Але ми маємо розуміти, що головна відповідальність — наша. Ми маємо всередині країни консолідуватися, справді здійснювати і дуже швидко, без затягування, необхідні реформи, боротись із корупцією, яка роз’їдає країну, не дозволяти розбазарювати народний ресурс і розуміти, що ми маємо рятувати насамперед всю країну, і в цьому контексті звичайно дуже важливою є роль наших збройних сил, а це і армія, і національна гвардія, і добровольчі батальйони, і волонтери. А вони на сьогоднішній день — це гарантія нашої безпеки, і вони довели самі собі та Україні загалом, й усьому світові, що Україна буде стояти за свою незалежність, і  Кремль має забути про свої проекти, Малоросії, Новоросії і всілякі інші, й зрозуміти, що поруч є незалежна держава, є народ, який сам має право вирішувати свою долю.                                     

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати