Опозиція і президент апелюють до Європи
Християнсько-демократична народна партія Молдови подала позов на уряд країни до Європейського суду з прав людини. ХДНП звинувачує владу Молдови у порушенні права на свободу висловлювання та зібрань. Зокрема, Вища судова палата раніше визнала організовані опозицією акції протесту незаконними, посилаючись на те, що вони не санкціоновані муніципальною владою. Однак представників ХДНП не запросили на засідання, на якому виносився вердикт, таким чином порушивши їхнє право на неупереджений суд, стверджує лідер партії Юрій Рошка, передає Інтерфакс. Крім того позивачі звертають увагу Європейського суду з прав людини на те, що правоохоронні органи Молдови порушили проти учасників демонстрацій близько 100 карних справ, хоч акції протесту проходять мирно.
«Це право опозиціонерів у демократичній державі подавати в суд, якщо їх щось не задовольняє», — заявив «Дню» директор управління зовнішніх зв’язків парламенту Молдови Георгій Горінчой, коментуючи позов ХДНП до уряду.
Тим часом президент Воронін на зустрічі з прибулими до Молдови експертами Ради Європи Жосеттом Дюр’є та Лаурі Вахтре обговорив можливість проведення референдуму, який визначить, скільки громадян країни підтримують учасників акцій протесту. Володимир Воронін підкреслив, що моніторинг референдуму Радою Європи усуне будь-які підозри опозиції щодо наміру влади вести нечесну гру, підтасовувати голоси. Це, за словами Вороніна, єдина причина, через яку організатори акцій протесту не хочуть такого плебісциту.
Раніше генеральний секретар Ради Європи Вальтер Швіммер рекомендував керівництву Молдови утриматися від насильницьких і провокаційних дій або застосування сили щодо учасників акцій протесту. Швіммер запросив лідерів трьох парламентських фракцій парламенту Молдови 16 — 17 квітня приїхати до Страсбурга, щоб обговорити можливість участі Ради Європи у процесі відновлення у Молдові стабільності демократичним шляхом.
Перешкодити цьому процесу мали організовані невідомими провокації: сплюндрування сорока могил на старому єврейському кладовищі у Кишиневі та вибух біля входу в редакцію газети «Комуніст». Після цих інцидентів голова парламентської комісії з державної безпеки Юрій Стойка закликав громадян Молдови «не піддаватися на фашистські провокації». «Екстремістські елементи нечисленні і не користуються підтримкою населення. Тому фракція комуністів заявляє: фашизм у Молдові не пройде!», — сказав Стойка.
Кожна із сторін упевнена у своїй правоті, яку вони готові, схоже, захищати будь-якими методами, що не додає стабільності у країні. Тим часом, з формального боку комуністи на чолі з президентом Вороніним мають повне право послатися на те, що жителі Молдови на останніх виборах віддали перевагу саме їм — отже, саме вони мають мандат народної довіри.