Остарбайтери: заплатять усім порівну
Це один із наріжних каменів переговорів між німецькими підприємствами і адвокатами колишніх остарбайтерів. Деякі учасники переговорів схилялися раніше до думки, що, зважаючи на різну купівельну спроможність однієї й тієї ж суми в різних країнах, виплати можуть диференціюватися в залежності від країни проживання. Тепер це питання, здається, знято з порядку денного.
Ламбсдорф додав, що він «намагатитеться зробити все можливе, щоб якнайшвидше досягти відповідних результатів. Середній вік осіб, про яких ідеться, сягає сьогодні 81 року. Я хочу, щоби наші виплати дісталися живим людям, а не могилам». Але вже тепер відомо, що з 1 вересня нинішнього року, як раніше планувалося, виплати провадитися не будуть.
Поки що своє бажання створити відповідний фонд для виплат висловили 16 німецьких підприємств. Ламбсдорф вважає, що це ще далеко не останнє слово німецької промисловості. Він висловився також в сенсі того, що створення фонду не дасть 100-відсоткової гарантії того, що колишні підневільні робітники після виплат не подаватимуть нових позовів до судів, як того хотіли б німецькі концерни. Як вихід із ситуації він бачить урядову угоду між США та Німеччиною, за якою б американський уряд повідомив суди своєї країни про власний інтерес не допускати розгляду подальших позовів.
Стан переговорів Ламбсдорф оцінив «стримано оптимістично», зауваживши, що з обох боків існує чимало небезпек зриву переговорного процесу. Наступний його раунд — за тиждень у Бонні.
Тим часом у США подано новий спільний позов чеських підневільних працівників до німецьких концернів «Сіменс», «Фольксваген», «Штайр Даймлер Пух» та «Даймлер Крайслер». Німецький адвокат Міхіель Вітті заявив у Празі, що ще один позов — тепер уже до «Дойче банка», «Дрезднер банка» та «Коммерцбанка» — на суму понад мільярд доларів буде незабаром подано до суду.