Перейти до основного вмісту

Партія Абе «взяла» Верхню палату

Сігекі ХАКАМАДА: Японці чекають від ЛДП серйознішого підходу до політики
23 липня, 11:39
22 ЛИПНЯ 2013 РОКУ. ТОКІО. ЯПОНСЬКИЙ ПРЕМ’ЄР ДАЄ ПЕРШУ ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЮ ПІСЛЯ ВИБОРІВ / ФОТО РЕЙТЕР

Як і очікувалося, на виборах до Верхньої палати японського парламенту перемогу здобула правляча Демократична ліберальна партія прем’єр-міністра Сіндзо Абе. Разом зі своїми партнерами з «Нової Комейто» ЛДП отримає 135 місць у Палаті радників, до якої входять 242 депутати. Таким чином, вперше за шість років правляча коаліція контролюватиме обидві палати парламенту. Водночас, головна опозиційна партія — Демократична партія Японії — показала найгірший за 15 років результат, отримавши всього 17 місць, повідомляє NHK.

Сіндзо Абе вже заявив, що сфокусується на закріпленні за Японією статусу третьої економіки світу завдяки своїй «Абеноміці» — сміливій і гнучкій фінансовій політиці, а також стимулюванні приватних інвестицій. «Ми стверджували, що наша економічна політика безпомилкова, і люди підтримали її. Народ зараз хоче відчути вигоди. Економіка, дійсно, покращується», — цитує слова японського прем’єра Reuters. Перемогу ЛДП було позитивно сприйнято і у світовій спільноті. За словами експертів, ці вибори дають Абе високі шанси на формування стабільного уряду і проведення своїх реформ.

Ми попросили прокоментувати нещодавні вибори в Японії політолога, професора Університету Аояма Гакуїн Сігекі ХАКАМАДУ:

— У Японії Демократична партія, яка завжди була в опозиції і забрала у японців більше півстоліття, уже набридла. За три роки в ній надто розчарувалися. Тому на виборах більшість підтримала Абе, якого вдруге було обрано прем’єр-міністром. Проте, тоді народ його не підтримував і за короткий час Абе втратив владу. Зараз японці абсолютно інакше до нього ставляться завдяки його ідеалістичній і демократичній партії.

А ось сама Ліберально-демократична партія завдяки Абе стала набагато реалістичнішою і досвідченішою. І Абе, і керівники ЛДП зможуть справдити сподівання народу. Принаймні, за півроку довіра до них зміцнилася, що і помітно по недавніх виборах.

Найбільший їх результат, я вважаю, — це стабільність. Щонайменше три роки ЛДП і Абе будуть при владі. Останні роки в японців щороку був новий прем’єр-міністр і новий міністр закордонних справ — вони з’являлися і зникали. Це викликало нестабільність, яка відбивалася не лише на Японії, але і на її відносинах з іншими країнами. Зараз Японія й інші сторони можуть очікувати стабільності не лише в японській політиці, але і в економіці.

Прем’єр-міністр Абе проводив дуже яскраву економічну політику, яка отримала назву «Абеноміка». Завдяки цьому, стан японської економіки різко покращився останнім часом. Тому народ чекає, що економічне середовище в країні лише покращуватиметься. Проте для влади в цьому є великі труднощі.

У прем’єра і правлячої партії зараз більш серйозний дух — відповідальності, а не ейфорії від перемоги. Вони досить серйозно заклопотані поліпшенням економічного стану країни. І вони прекрасно знають, що за короткий час це нелегко зробити. Тому, якщо в ЛДП дуже піддадуться ейфорії, то народ виступить проти цього. Владі треба проводити обережну політику.

Хакамада-сан, Абе після своєї перемоги заявив, що ці результати стали «схваленням більш консервативних економічних і політичних реформ». Що конкретно прем’єр пропонує японцям?

— Хтось називає Абе націоналістом або ультраправим. Але я так не вважаю. Мабуть, він ідеаліст. Японський народ розглядає ЛДП як партію спокою. Колишня правляча Демократична партія була дуже одноособовою і ідеалістичною, але не практичною. У них є голова, але самі вони не можуть керувати країною. Про це народ прекрасно пам’ятає. Тому японці чекають більш серйозного підходу до політики. Сьогоднішня Ліберальна демократична партія добре розуміє свою помилку, якої вона припустилася три роки тому. Вони прекрасно знають, про її причину. Тому сьогодні вони хочуть якось змінити себе і свою партію. Поглянемо, чи вийде це. Але японці зараз очікують стабільності.

Деякі оглядачі зазначають, що Китай і Південна Корея стурбовані тим, що в перспективі Абе може вдатися до агресивної націоналістичної політики, а також до більш войовничого захисту територіальних інтересів Японії. А як ви вважаєте?

— Про націоналізм або про мілітаризм у Південній Кореї і Китаї часто говорять. Але в Японії бюджетні витрати на оборону, за останніх 10 років, увесь час становили менше 1% від загальнонаціонального прибутку. У Південній Кореї, Америці і Європі — це 2—3%. А в Росії і Китаї ця цифра ще більша. Тому не можна сказати, що такі витрати Японії — це мілітаризм. Абе має дуже чітке поняття суверенітету країни. Він вважає, що це — одне з найважливіших питань. Проте я не вважаю, що з перемогою його партії на виборах відносини між Японією, Китаєм і Південною Кореєю стануть більш суворими.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати