Перейти до основного вмісту

Підготовка до Євро-2012 по-польськи

20 лютого, 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Останнім часом звучить багато критики на адресу України у зв’язку з повільними темпами підготовки до чемпіонату Європи-2012. Президент УЄФА Мішель Платіні на засіданні Союзу футбольних асоціацій у Загребі висловив занепокоєння щодо організації чемпіонату Європи в Україні та Польщі й закликав уряди обох країн «мобілізувати свої зусилля».

Хоча Польща як член ЄС у порівнянні з Україною перебуває у більш вигідному становищі й має доступ до бюджетних фондів Євросоюзу, вона також стикається з чималою кількістю проблем під час підготовки до футбольного чемпіонату. «Нещодавня зміна влади в країні, постійна критика опозиційних партій, тиск із боку громадськості, наполегливі попередження Мішеля Платіні, президента УЄФА, — усі ці фактори б’ють по бойовому духу організаторів», — сказав «Дню» Павел Гембскі, економічний радник польського посольства. За його словами, конкретних, наочних результатів роботи досі не було видно через тривалий підготовчий етап. Адже спершу необхідно було напрацювати надійну законодавчу базу, розподілити обов’язки між міністерствами та комітетами. Але тепер кропіткий етап так званої паперової роботи завершено, і незабаром з’являться наочні результати від роботи, пояснив він.

На даний момент до своїх досягнень Польща може зарахувати прийняття закону про підготовку до проведення Євро-2012, який було презентовано у вересні минулого року. Закон передбачає створення цільових підприємств, які працюватимуть на будівництві та реконструкції стадіонів, доріг, залізниць. Для таких організацій існуватимуть пільги щодо одержання дозволів на їхню діяльність.

Найменше витрат із державного бюджету вимагають у Польщі стадіони — всього близько мільярда доларів. Нові арени для футбольних матчів збудують у трьох містах — Варшаві, Гданську, Вроцлаві. У Познані та резервних містах — Кракові й Хожуві — стадіони будуть модернізовані. Відповідно до вимог УЄФА, футбольні арени мають бути в повній бойовій готовності вже в першій половині 2010 року. Але, як визнав Павел Гембскі, Польща не зможе вписатися у встановлені строки. Підготовка стадіонів може затягнутися як мінімум до кінця 2010, максимум — до середини 2011 року.

Непрості долі в українських і польських футбольних стадіонів, та все одно різні. У нашій державі арени майбутніх матчів будуються за гроші інвесторів. У Польщі ж підготовка стадіонів до Євро — цілком державна справа. 25—30% коштів буде виділено з державного бюджету, решту грошей надаватимуть органи місцевого самоврядування.

Але найголовнішим викликом для нашого західного сусіда є інфраструктура. Дороги, швидкісні шосе, аеропорти, залізниці — ось що з’їсть левову частку бюджету, виділеного на підготовку до чемпіонату Європи. Майже 26 млрд. євро поляки готові витратити на модернізацію та вдосконалення власної інфраструктури, до якості якої так прискіпливо ставляться представники УЄФА. Але ж недаремно Польща є членом Європейського Союзу. Звичайно, ЄС не виділятиме окремим пунктом кошти на футбольний чемпіонат, це важливо розуміти, наголосив економічний радник. Він нагадав, що з 2007 по 2013 роки Польська Республіка як член організації має одержати від Європейського Союзу 70 млрд. євро на охорону навколишнього середовища, розширення інфраструктури та інші проекти. За словами Гембскі, 17 млрд. євро з цієї суми Польща збирається витратити на підготовку до футбольного чемпіонату.

Єдине, з чим у Польщі майже не існує жодних проблем, — це готелі для іноземних футбольних уболівальників. У Варшаві, Вроцлаві, Познані, Гданську існує велика й розвинена готельна мережа. Органам влади навіть не доведеться витрачати додатковий час та кошти на цей пункт підготовки до чемпіонату, адже комерційні структури вже мають проекти будівництва нових та модернізації старих готелів.

Головним державним керманичем при підготовці країни до чемпіонату є польське міністерство спорту і туризму, яке днями презентувало комерційну організацію «PL 2012», близнюка українського Нацагентсва з підготовки до Євро 2012 на чолі з Євгеном Червоненком. Організація «PL 2012» на чолі з Марчеком Хера також координуватиме загальнодержавні дії, пов’язані з підготовкою до чемпіонату Європи з футболу.

Як зазначає Павел Гембскі, «Україна та Польща незабаром можуть підписати двосторонню угоду про координацію дій щодо підготовки до Євро 2012». Проект договорувже надіслано до України, а під час візиту польського прем’єр-міністра Дональда Туска до нашої держави цей документ може бути підписаний прем’єрами обох країн. Справді, при підготовці до футбольного чемпіонату Україні та Польщі значно вигідніше співробітничати, аніж діяти поодинці. Такими прикладами співпраці можуть бути сфери зв’язку та транспорту, спільне вирішення питань безпеки, а також спрощення перетину кордонів на час проведення чемпіонату.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати