Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Після Кастро Латинська Америка залишиться «революційною»

16 листопада, 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Навряд чи сьогодні стан здоров'я ще якоїсь людини в світі викликає такий гострий інтерес, як стан кубинського лідера Фіделя Кастро. Зрозуміло, що від того, наскільки ще довго «протягне» «залізний Фідель» напряму залежить, коли ж саме розпочнуться довгоочікувані зміни на острові Свободи.

Проте сторони, що мають діаметральну зацікавленість у цьому, сподіваються по-різному. Так американці вважають, що стан здоров'я Фіделя Кастро погіршується, і що кубинський диктатор навряд чи переживе 2007 рік. Це пророкування було підкріплено минулого тижня, коли міністр закордонних справ Куби Філіпе Перес-Роке спрогнозував, що хворий Кастро повернеться, аби відсвяткувати свій день народження на початку грудня. «Я не хочу спекулювати на цій темі, — сказав глава кубинського МЗС, — останнього разу Фідель Кастро з'являвся в ефірі кубинського телебачення в кінці жовтня і виглядав досить бадьоро».

Однак, американські експерти вважають, що не дивлячись на те, що створена велика таємниця навколо діагнозу Кастро, деякі висновки можна зробити з того, як він виглядає. Вони вважають, що у 80-річного кубинського лідера рак шлунку або підшлункової залози. Власне, не можна було не помітити на тих фотографіях, котрі офіційно розповсюджували кубинські державні органи, що він дуже хворий і слабкий.

За такої ситуації навряд чи Фідель Кастро повернеться у велику політику і проживе до кінця наступного року. Як вважають американські експерти, у випадку застосування хіміотерапії Кастро зможе ще прожити близько 18 місяців, а без неї — від трьох до восьми місяців. Американські експерти не оприлюднюють, яким чином вони «підбирають ключі» до інформації про здоров'я Кастро. Але американські розвідувальні служби включають лікарів, котрі вивчають фотографії, відео, заяви та іншу інформацію, яка надходить з Куби. Таким чином, поява кубинського лідера на офіційному святкуванні 80-річчя його дня народження, котре заплановане на 2 грудня, і одночасне відзначення 50-ої річниці початку кубинської революції — під великим питанням.

«Все залежатиме від обставин, чи буде підходящим момент посеред прописаного Фіделю процесу відновлення сил», — наголосив Альфредо Вера, координатор з Фонду Guayasamin, відповідальний за організацію дня народження Кастро. Втім, що б не говорили кубинські чиновники, і як не секретили хворобу, нові фотографії і відео Фіделя Кастро, котрі були оприлюднені 28 жовтня, вказують на те, що він почувається кволим і виснаженим. Хоча на відео зафіксовано, що він бере участь у багатьох найбільш важливих рішеннях уряду і віддає розпорядження телефоном. «Фідель Кастро знаходиться під постійним наглядом лікарів, — наголосив міністр закордонних справ Куби Філіпе Перес-Роке, — і може повернутися до керівництва країною «у вірний момент». Така дипломатична характеристика стану здоров'я команданте лише підтверджує підозри, що «вірний момент» може ніколи так і не настати.

Ліві лідери Латинської Америки дуже непокояться через те, що після відходу в вічність Фіделя Кастро вони лишаться без ідеологічної опори своїх соціалістичних устремлінь. Так пише найвпливовіша кубинська газета Granma: «Зробивши солідарний і людський жест президент Болівії Ево Моралес прибув на Кубу, щоб відвідати свого друга Фіделя. Його зустріли в міжнародному аеропорту імені Хосе Марті генерал армії Рауль Кастро та інші керівники нашої партії і уряду. З самого початку хвороби Кастро, Ево висловив бажання відвідати його, і сьогодні зміг зреалізувати свій намір, у день, який має символічне значення для латиноамериканців — відзначається 191-а річниця написання Боліваром його листа з Ямайки, що став предтечею звільнення наших народів».

Зустріч, яка тривала майже дві години, проходила в атмосфері дружній і цілковитого взаєморозуміння. Ево Моралес висловив Кастро підтримку болівійського народу і наголосив, що в його країні говорять: «Фідель не занедужав, він лише «ремонтується». Між тим, «відремонтувати» Фіделя Кастро так само дуже важко, як і усю систему його влади, котру було створено «під нього» і яка має усі шанси впасти після його відходу.

Щоправда, ще минулого року Центральне розвідувальне управління США розкрило небезпечну хворобу Фіделя Кастро. Тоді в ЦРУ дійшли висновку, що кубинський лідер Фідель Кастро страждає на хворобу Паркінсона, й надали рекомендації американським політикам бути готовими до термінового прийняття рішень у випадку, якщо здоров'я Кастро різко погіршиться найближчим часом. Протягом усього 2005 року до Державного департаменту надходили секретні доповіді медиків ЦРУ про стан Кастро, що дедалі погіршувався.

У документі ЦРУ наводилися приклади публічних «зривів» Фіделя Кастро, які, на думку відомства, можна витлумачувати, як ознаки розвитку хвороби. 2001 року під час виступу з промовою в невеликому селищі біля Гавани Кастро зомлів. 2003-го під час інавгурації президента Аргентини Кіршнера кубинському лідерові стало погано, і його повели із президії під руки. 2004 року Фідель Кастро впав під час публічного виступу, зламавши руку й ногу. 2005 року він відмовився від участі в зустрічі у верхах керівників держав Латинської Америки, Іспанії й Португалії. Та не інспектував особисто райони Куби, котрі постраждали від урагану «Вілла», що, як відзначалося у документі, абсолютно не властиво лідерові, без особистої участі якого з 1959 року не обходилася жодна важлива подія у країні. Тому, ще минулого року американські фахівці з кубинського питання побоювалися, що, якщо висновок ЦРУ відповідає дійсності, то на Кубу чекають непрості часи політичного і економічного хаосу, загальної непевності та нестабільності.

«Стан здоров'я кубинського лідера Фіделя Кастро важкий, він невиліковно хворий на рак кишечника, — повідомляє аргентинська газета La Nacion, — і, швидше за все, він вже ніколи не повернеться до влади». Відзначаючи, що інформація заснована на секретних даних ЦРУ і заслуговує довіри. «За останні десятиліття з'являлося стільки суперечливої інформації про здоров'я кубинського лідера, що важко визначити — де правда, а де ні. «Цього ж разу, швидше за все, інформація про Кастро заслуговує довіри, — пише La Nacion, — однак, для того, щоб однозначно сказати, який справді стан Кастро, необхідно мати повну інформацію від лікуючих його кубинських лікарів, а це навряд чи можливо».

Президент Венесуели Уго Чавес, виступаючи перед своїми прихильниками, заявив, що Фідель Кастро готовий спокійно прийняти смерть: «Коли я був останнього разу в Гавані, то він (Фідель Кастро) сказав мені: «Чавес, я виконав свій етап, я можу вмерти спокійно. Ти — ні. Ти є рабом життя. Не дай себе вбити. Ти повинен жити, тому що доля революції буде залежати від того, чи будеш ти живий — чи ні». Схоже, що і після смерті Кастро ситуація в Латиській Америці залишатиметься і надалі «революційною». Жаль лише, що ця «революційність» не передбачає покращання рівня життя жителів цього неспокійного регіону.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати