План Кремля
Росія маніпулює міжнародним правом і українськими законами, намагаючись послабити санкції проти анексованого Криму![](/sites/default/files/main/articles/30112017/6karik.jpg)
Кремль намагається зняти або послабити санкції, введені за анексію Криму та війну на Донбасі. Російських керманичів дратують персональні обмеження проти найближчого кола Володимира Путіна, а також технологічні санкції, що забороняють поставки до Криму обладнання та технологій. Москва через підставних осіб намагається маніпулювати українськими законами, використовуючи нечистих на руку суддів.
РОСІЯ ПОГРОЖУЄ МІЖНАРОДНИМИ СУДАМИ
Так звана російська влада окупованого Криму має намір подавати позови до міжнародних судів із вимогою скасувати санкції, введені проти анексії півострова. Про це журналістам повідомив керівник юридичної групи з «представництва» анексованого Криму при російському президенті Олександр Молохов. За його словами, перші позови можуть підготувати вже наступного року. «Робота ведеться, і якщо не цього, то наступного року ми обов’язково це (підготовка судових позовів. — Авт.) зробимо. Ми працюємо в двох напрямах: перший — оскарження персональних санкцій», — цитує Молохова «РИА Новости».
Він стверджує, що російські юристи також працюють над питанням скасування або послаблення санкцій, введених за окупацію Криму. Складність для Кремля, як зауважив Молохов, полягає в тому, що росіяни мають намір судитись у європейських інстанціях. Зокрема й у Європейському суді справедливості в Люксембурзі, що вимагає істотних фінансових витрат. Поки, зазначив Молохов, вони погоджують це питання з російським МЗС.
Олександр Молохов та кримська «влада» в цілому не вперше обговорюють перспективу можливого оскарження санкцій у міжнародних судах. На початку листопада на так званому «Форумі друзів Криму», що відбувався на анексованому півострові, Молохов повідомив про створення спеціальної юридичної групи з «боротьби» з санкціями. Тоді він згадав дві міжнародні інстанції — вказаний вище Європейський суд справедливості і Європейський суд із прав людини. Російські емісари продовжують наполягати, що «референдум» у Криму нібито був законним. Отже, санкції США і ЄС повинні бути скасовані. Водночас російські юристи та дипломати не уточнюють, коли саме буде подано перший позов.
ЯК САНКЦІЇ ЗАВАЖАЮТЬ КРЕМЛЮ
Володимир Путін, починаючи так звану «русскую весну» в Криму та на Донбасі, не врахував економічних наслідків своєї агресії. Дії російського уряду в перші місяці після анексії Криму чітко вказують, що в Москви взагалі не було ніякого плану щодо утримання окупованих територій в умовах санкцій, торговельної блокади та російської економічної відсталості. Першим серйозним ударом стала водна блокада Криму з боку України. До анексії Північно-Кримський канал забезпечував близько 85% потреби території в воді для промисловості, сільського господарства та побутових потреб. Після перекриття каналу, на півострові виник гострий дефіцит води. Сьогодні Крим отримує питну воду з 15 водосховищ, які залежать від опадів та підземних джерел. У степовому Криму різко скоротилися площі зрошуваних земель. Селяни змушені бурити свердловини, що призводить до виснаження підземних вод і засолення ґрунту. Без дніпровської води на півострів чекає екологічна катастрофа. Рівень мінералізації води в центрі і на півночі півострова вже перевищує норму в 2—3 рази. В Москви немає можливості забезпечити потреби Криму водою без участі України. В кримському «уряді» обговорювали план будівництва водогону з території Кубані, але від нього відмовилися, бо цей регіон сам страждає від нестачі води.
Наступним ударом стали секторальні санкції Заходу і торгова блокада території. Крим, не маючи сухопутного зв’язку з сусідньою Росією, виявився фактично островом. Це призвело до стрибка цін на продукти харчування та промислові товари. По деяких позиціях подорожчання становить 250 — 300% у порівнянні з 2013 роком. Перед «референдумом» російські політики та пропагандисти приманювали кримчан «великими зарплатами» та щедрими соціальними виплатами. Сьогодні середня зарплата в Сімферополі становить близько 250 — 300 доларів. До анексії доходи були приблизно такі самі, проте ціни істотно нижчі. Російська влада обіцяла створення в Криму значної кількості нових робочих місць, але й це не відбулося. Великий російський бізнес, торгові мережі та державні банки обходять півострів стороною через санкції. Єдиний мобільний оператор — російський МТС, що працює через підставні фірми.
Російському керівництву байдуже, як живуть кримчани. Москву цікавить тільки військова база, для розвитку якої необхідні західні технології, власна генерація електрики, видобуток газу та нафти. Після того як українські активісти перекрили постачання до Криму електрики, перед окупантами гостро постало питання будівництва в Криму власних теплоелектростанцій. Так званий путінський енергетичний міст із Кубані виявився звичайним піар-ходом. Кремль влаштував показуху з запуском «моста». Володимир Путін і місцеві чиновники розповідали кримчанам про те, що республіка нібито отримала «енергетичну незалежність», але минулого літа «енергоміст» кілька разів виходив із ладу. Система не витримувала навантаження.
Москва намагається вирішити проблему шляхом будівництва двох електростанцій, але проект просувається вкрай повільно. Річ у тім, що в Росії немає власного обладнання та технологій. Спроба завезти в Крим турбіни німецького концерну Siemens призвела до грандіозного скандалу. Німецькі журналісти з’ясували, що Путін особисто обіцяв керівництву компанії, що турбіни не потраплять до Криму, але в черговий раз збрехав. Хоча російська влада дала зрозуміти, що турбіни залишаться в Криму, це не розв’язує проблеми. Їх потрібно обслуговувати, але після такого скандалу фахівці Siemens навряд чи приїдуть у Крим, навіть на умовах повної анонімності. Крім цього, американські та європейські санкції призвели до того, що російський монополіст «Роснефть» заморозила свої проекти в Чорному морі.
Усі спроби Москви «продати» Заходу свою нібито допомогу у вирішенні сирійського питання або «обміняти» Донбас на Крим повністю провалилися. Спроби Кремля втрутитися в американські вибори призвели до посилення санкцій проти Криму та наблизили момент надання Україні летальної зброї з боку США. У Кремлі розуміють, що вирішити «кримське питання» силою поки що не вийде. Тому російські чиновники заявляють про намір подавати позови до міжнародних судів.
КРЕМЛЬ ДІЄ ЧЕРЕЗ УКРАЇНСЬКІ СУДИ?
Представник президента України в Автономній Республіці Крим Борис Бабін у коментарі «Дню» зазначив, що дії росіян у європейських судах можуть мати певний успіх. «Не повинен дивувати той факт, що росіяни мають надію на зняття санкцій на міжнародному рівні, якщо вони вже це роблять в українському суді», — зазначив чиновник. Річ у тім, що на початку листопада Київський окружний адміністративний суд скасував рішення Міністерства економіки України про введення санкції проти української філії російської компанії, що займається морськими перевезеннями. Відповідну постанову опубліковано на сайті Єдиного реєстру судових рішень. Йдеться про підприємство «Морський регістр судноплавства в Україні», яке належить «Російському морському регістру судноплавства».
Органи прокуратури в березні поточного року з’ясували, що підприємство вело господарську діяльність на окупованому півострові, незважаючи на законні заборони. Міністерство економічного розвитку на підставі матеріалів військової прокуратури ввело обмеження на роботу «Російського морського регістра судноплавства» та його підрозділів в Україні. Тепер Київський адмінсуд скасував дію санкцій проти цього підприємства. В постанові зазначено, що «Морський регістр судноплавства в Україні» не порушував законів нашої країни. У військовій прокуратурі заявили, що не згодні з таким рішенням та мають намір подавати апеляційну скаргу.
Як відзначають наші джерела в українській владі, наступним об’єктом для «судової атаки» може стати водна блокада півострова. Росіяни мають намір прикритися приватними підприємствами, які нібито постраждали від блокування Північно-Кримського каналу. В Кремля є два варіанти вирішення водної проблеми Криму: шантажувати Київ ескалацією бойових дій на Донбасі, або діяти хитрістю. Останнє передбачає комплекс політичних та юридичних заходів щодо дискредитації Української держави, керівництва країни й правової системи в цілому. Один із українських посадовців повідомив «Дню», що росіяни використовують нечистих на руку українських суддів і юристів. «Готуються позови до господарських судів від імені приватних підприємств, які нібито постраждали від водної блокади. Вони вимагатимуть компенсації за збитки завдані блокадою каналу. Росіянам такі судові рішення потрібні, щоб потім трясти ними в Брюсселі чи Страсбурзі. Мовляв, дивіться: Україна сама визнає власні дії незаконними», — сказав співрозмовник газети.
План Москви простий: позбутися санкцій або суттєво послабити їх, не звільнивши окуповані українські території. Саме на цей результат працює велика кількість кремлівських агентів в Україні та в країнах Заходу.
Випуск газети №:
№217-218, (2017)Рубрика
День Планети