Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Покарання за сміливість»

Чи продовжить новообраний президент Латвії боротьбу з корупцією, розпочату Затлерсом?
07 червня, 00:00
ПІСЛЯ ЗУСТРІЧІ З АНДРІСОМ БЕРЗІНЬШЕМ (НА ФОТО ЛІВОРУЧ) ВАЛДІС ЗАТЛЕРС ЩЕ НЕ ВИРІШИВ, ЯКИМ БУДЕ ЙОГО ПОЛІТИЧНЕ МАЙБУТНЄ ПІСЛЯ ТОГО, ЯК ЗАВЕРШИТЬСЯ ТЕРМІН ЙОГО ПОВНОВАЖЕНЬ, АЛЕ ПІДКРЕСЛИВ, ЩО «ОДНОЗНАЧНО Я НЕ БУДУ ЛИШЕ СТОРОННІМ СПОСТЕРІГАЧЕМ» / ФОТО З САЙТА IR.LV

Президентські вибори у Латвії, що відбулися минулого четверга, і програш на них чинного глави держави Валдіса Затлерса по-різному оцінюються політичною елітою цієї країни. Як повідомляв «День», в другому турі новим президентом депутати латвійського парламенту вибрали колишнього банкіра Андріса Берзіньша.

Екс-президент Вайра Віке-Фрейберга (1999—2007) вважає, що нинішній президент Валдіс Затлерс своїм рішенням про початок процедури розпуску Сейму хотів розпочати нову еру і припинити 20-річний вплив олігархів на політику в країні, але сьогодні почалася не нова ера, а країна зробила кілька кроків назад у політичній незалежності від олігархів. При цьому вона не стала коментувати обрання Берзіньша на пост президента. На запитання, чи не вважає вона, що Берзіньш — ставленик олігархів, екс-президент відповіла: «Такого я не говорила, хай це говорять журналісти».

Прем’єр-міністр Валдіс Домбровскіс («Єдність») відзначив, що президент Затлерс не отримав підтримки більшості Сейму, оскільки більшість депутатів не помітила того, що в суспільстві є попит на політику без впливу олігархів. На думку прем’єра, це стало покаранням Затлерса за сміливість. Домбровскіс порадив новому президентові Андрісу Берзіньшу зважати на попит щодо зниження ролі олігархів у політиці.

Водночас мер Вентспілса Айварс Лембергс запевняє, що президента Валдіса Затлерса згадуватимуть як того, «хто підпалив Рим». При цьому він охарактеризував новообраного главу держави Андріса Берзіньша як «хорошого господарника». Лембергс також відзначив, що у новообраного президента немає багатого досвіду публічних відносин, тому новому президентові доведеться надолужувати знання в цій сфері.

Сам же новообраний президент Латвії Андріс Берзіньш висловив сподівання, що суспільство судитиме про нього за результатами зробленого; і, на його думку, висловлена в ході опитування підтримка досить висока. Він також пообіцяв давати інтерв’ю і російською мовою. При цьому Берзіньш заявив, що не відповідатиме на запитання по-російськи за офіційних обставин, але за умови «один на один я виберу ту мову, на якій можна досягти найкращого результату». Новий президент обіцяє не піддаватися впливу «олігархів». «Якщо хтось уявляє, що я піду у когось на поводу, у якогось олігарха або ще когось, то ви цього від мене не дочекаєтеся», — цитує слова Берзіньша портал Delfi.lv.

«День» звернувся до латвійського політолога, доктора Дауніса АУЕРСА з проханням прокоментувати ситуацію щодо президентських виборів і щодо наслідків, які вони матимуть для країни.

— Чому, на вашу думку, програв президентські вибори Затлерс? Адже багато людей підтримували його рішення розпустити парламент, щоб очистити країну від корупції...

— Частина політичної еліти вирішила голосувати проти Затлерса, бо він став надто «незалежним». Вони підтримали його обрання чотири роки тому, оскільки він здавався слабким і неефективним кандидатом. Насправді Затлерсу знадобилося декілька років, щоб звільнитися від цього іміджу. Починаючи з часів економічної кризи 2008 року він став усе більше виглядати як державний діяч, зайнявши позицію боротьби з корупцією і забезпечення політичної стабільності та підзвітності. Публіці подобається така антиполітична позиція.

— Але ж попередниця Затлерса пані Віке-Фрейберга заявила, що ці вибори — крок назад. Чи не означає поразка Затлерса припинення боротьби з корупцією і те, що його рішення провести референдум не матиме ніякого ефекту?

— Референдум відбудеться, як заплановано. Навряд чи побачимо й зміни в боротьбі з корупцією, адже президент не має прямого впливу на антикорупційне бюро.

— А чи дійсно антикорупційне бюро є ефективним інструментом у боротьбі з корупцією?

— Так, цей орган справді є ефективним. Президент розпустив парламент після того, як він не дозволив обшукати приватне помешкання латвійського олігарха Айнарса Шлесера. У бюро слабкий директор, але два сильні заступники, які рішуче налаштовані на боротьбу з корупцією. І вони зараз борються за владу.

— Які наслідки може мати обрання колишнього банкіра Берзіньша для майбутнього Латвії та її зовнішньої політики, чи не стане вона більш проросійською?

— На це запитання складно відповісти, бо Берзіньш не робив жодних заяв щодо зовнішньої політики. В усіх перших інтерв’ю він навіть заявляв, що йому набридла політика!

— Але в перших заявах після обрання він пообіцяв поліпшити відносини з Росією і використовувати російську мову, щоб бути ефективнішим у вирішенні деяких питань, а також брати участь у російських програмах...

— Так, справді одразу після обрання пан Берзіньш заявив про намір покращити відносини з Росією (так поступає кожен президент і прем’єр-міністр, але зазвичай вони мало що роблять у цьому напрямку), а також розмовляти російською мовою на російських телеканалах. Але це непокоїть лише нечисленні радикальні латвійські націоналістичні партії. Інші провідні партії, включаючи дві партії, що входять до правлячої коаліції, часто розмовляють з російськими медіа в Росії. Більшість латвійців дивляться російські телеканали. Так що це питання не є проблемою.

— Багато депутатів не задоволені тим, що парламент не переобрав на посаду президента Затлерса. Міністр культури Сарміте Елерте навіть заявила, що поразка Затлерса є перемогою олігархів. Чи справді може зрости роль олігархів в уряді і три олігархи, які є в парламенті будуть визначати долю країни, як про це говорять деякі депутати? Чи може в такому разі новообраний президент виконати свою обіцянку «не керуватися інтересами олігархів чи спеціальними інтересами» під час виконання обов’язків глави держави?

— Так, я вважаю, що звісно, він може, бо саме це робив Затлерс. Чотири роки тому його вважали корумпованим інструментом олігархів, він втрачав популярність та легітимність. Але йому вдалося змінити таке враження. Тому немає підстав вважати, що Берзіньш не зможе цього ж зробити.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати