Поштовх до переусвідомлення
Сенатор Клінтон перериває переможну ходу ОбамиСенатору Гілларі Клінтон вдалося в «супервівторок номер два» зупинити переможне просування свого суперника Барака Обами. Перемігши відразу в трьох штатах, включаючи найважливіші Техас і Огайо після 12 поразок поспіль від сенатора Барака Обами, Клінтон розвіяла очікування тих, хто передбачав, що вона зійде з дистанції. «Ми тільки починаємо», — заявила колишня перша леді США на мітингу своїх прихильників у Коламбусі (штат Огайо), підкресливши, що присвячує свою перемогу «всім тим, кого списали, але хто відмовився бути нокаутованим, хто спіткнувся, але піднявся знову, і тим, хто працює щосили і ніколи не здається». При цьому вона нагадала про важливість своєї перемоги в штаті Огайо. «Жоден кандидат у сучасній історії — демократ чи республіканець — не вигравав Білий дім, не перемігши на «праймериз» у штаті Огайо», — сказала сенатор, додавши, що продовжуватиме перегони і боротьбу з сенатором-демократом Обамою. «Я з нетерпінням чекаю можливості продовжити в найближчі тижні наш діалог з проблем, які мають найбільше значення для нашої країни», — заявила Клінтон.
Сенатор Обама переміг лише в одному штаті — Вермонті. Він офіційно привітав Клінтон із перемогою в трьох інших штатах, але підкреслив при цьому, що він все одно залишається лідером перегонів у демократів. «У нас майже така ж перевага за числом делегатів, яка була сьогодні вранці», — сказав Обама, виступивши після завершення голосування на мітингу своїх прихильників у Сан-Антоніо (штат Техас). Обама зберіг позиції лідера, але Клінтон після сьогоднішньої перемоги вдалося скоротити розрив з ним за числом делегатів майбутнього з’їзду партії, який відбудеться в серпні, де для офіційного висунення кандидатові-демократу потрібно заручитися підтримкою не менше 2 тисяч 25 делегатів. Тепер у Обами 1482 голоси, а в Клінтон —1390.
Тим часом, у «супервівторок номер два», на відміну від демократів, республіканці визначилися зі своїм кандидатом на пост президента. Ним став 71-річний сенатор Джон Маккейн, який переміг упевнено в усіх чотирьох штатах і набрав загалом 1 тисячу 205 голосів делегатів майбутнього республіканського з’їзду, який відбудеться у вересні, де для офіційного висунення йому необхідно мати підтримку 1 тисячі 191 делегата. Учора Маккейн отримав підтримку від президента США Джорджа Буша. Раніше про підтримку кандидатури Маккейна вже заявили два члени родини нинішнього президента США — його батько і екс- президент Джордж Буш-старший, а також його молодший брат і колишній губернатор штату Флорида Джеб Буш.
Після завершення нинішнього етапу перегонів Обама і Клінтон із однаковою рішучістю заявили про намір перемогти в наступних раундах «праймериз», найближчий із яких пройде в суботу, 8 березня, в штаті Вайомінг. Очевидно, що боротьба між ними стане гостріше й характеризуватиметься більшою конкретністю. Свідченням цього є дані опитувань на виході з дільниць для голосування. Для більшості демократів, які прийшли на попередні вибори, головними були економічні питання.
КОМЕНТАР
Чи означає перемога Хілларі Клінтон, що у боротьбі кандидатів від Демократичної партії наступив перелом? Чому Техас і Огайо не сприйняли Барака Обаму як прихильника змін? Який із трьох претендентів є найкращим для американців і представлення США у світі? Хто все- таки стане наступним президентом США і як це може позначитися на відносинах Вашингтона з Києвом?
Адріан КАРАТНИЦЬКИЙ, Атлантична Рада США:
— Нинішня перемога Клінтон у штатах Техас і Огайо надає їй можливість перерахування голосів у штатах Флорида та Мічіган і отримати великий шанс на номінацію від Демократичної партії. У цих двох потужних штатах Хілларі Клінтон мала більшість, але голоси не були зараховані.
Якби Обама справді виграв у Техасі та Огайо, то він поховав би її шанси і заодно було б знято з обговорення питання спірних виборів. На сьогодні Клінтон виграла у великих штатах. Вона також мала перевагу у середніх штатах. Мені здається, якщо Обама матиме незначну перевагу над Клінтон, він усе одно не заручиться більшістю голосів на з’їзді Демократичної партії наприкінці серпня. Тому ця перемога відкриває дуже активне поле для її повернення на політичну арену. Я б сказав, що зараз перевага на її стороні. Перемога Клінтон у трьох штатах стала ключовою у відновленні її шансів стати кандидатом від Демократичної партії. На мою думку, зараз відбудеться переосмислення результатів виборів.
Справді, Обама є носієм змін і нового. Але невідомо, що це означає в рамках конкретної політики. Якщо глянути на його програму, то вона нічим особливим не відрізняється. Хіба що риторикою і популізмом. Його радники — це стара команда Клінтона, яка роздвоєна на два табори. І немає відчуття, щоб дійсно була якась кардинальна зміна щодо конкретної політики. Все побудовано на іміджі. Власне, саме тому зараз відбувається переосмислення серед демократичного електорату. Обама емоційно підняв електорат, але в його програмі немає змістовної частини. Треба зрозуміти, що три роки тому Обама був на рівні члена облради. І відразу потрапив у всенародно обраний парламент — сенат. Мені здається, що це також питання, яке електорат може переосмислити. Такий рівень досвіду викликає певні сумніви в електорату.
Що стосується нинішніх опитувань, то, справді, зараз МакКейн має деяку перевагу над Клінтон. Але за випробуваннями і досвідом республіканець незначним чином переважає сенатора Хілларі Клінтон. З іншого боку, у цьому відношенні Обама є досить слабким кандидатом. Я пригадую кандидатуру губернатора Дукакіса, який теж був непрогнозованим кандидатом, що «вистрибнув» як опонент Рейгана. Люди були в захваті від його модерного стилю. Але коли він зіткнувся з кваліфікованим Рейганом, то не зміг його подолати і переміг лише в двох- трьох штатах. Таке саме може статися з Обамою. На противагу йому МакКейн може заявити, що він брав участь у жорстких військових змаганнях, знає національну безпеку, має понад 25 років досвіду роботи на верхівці влади. Обама в змозі лише давати аргументу нового напрямку й емоції. Але це більш ризиковано для Демократичної партії. Результати опитувань є тимчасовими і фактично відображають хвилю емоцій. А виборча кампанія — важке багатомісячне випробування, яке розпочнеться після номінації.
Щодо всіх трьох кандидатів, особливо демократів, я можу сказати, що Америка є відкритою і не є настільки консервативною, як люблять описувати. Вона є досить толерантною. Сам факт, що жінка чи чоловік африканського походження бере участь у праймериз і, ймовірно, стане президентом, може допомогти покращанню відносин між Європою та Америкою. Якщо Обама буде обраний президентом, то можуть покращитися відносини між третім світом і Америкою. Це може дати поштовх до дипломатії, яка не використовує збройну силу, а намагається оперувати політичними, демократичними аргументами. Мені здається, що кандидати від Демократичної партії можуть відкрити новий вектор для відновлення «м’якої сили». Я думаю, що для України це пом’якшило би сприйняття НАТО. У такому випадку НАТО виглядало би більш спокійною і благородною установою, якщо б у ній у якості президентів були присутні або Обама, або Хілларі Клінтон. Якщо президентом стане МакКейн, то Європі буде важче з ним працювати, ніж з Обамою чи Клінтон. Але я думаю, що МакКейн усе одно принесе новий підйом у дипломатії і буде вести багатовимірну зовнішню політику.
Відносно Росії і України немає великої відмінності поміж трьома основними кандидатами. Всі вони розуміють, що Росія йде в авторитарному і більш загрозливому напрямку. Всі вони розуміють, що Україна є стратегічно важливою. Всі вони бували в Україні і мають радників, які глибоко обізнані з політичною ситуацією в Україні. Всі вони є уболівальниками України після того, як тут відбулася помаранчева революція. Я думаю, що у зовнішній політиці вони будуть активніше проводити політику щодо енергетичної безпеки, включаючи співробітництво з європейськими країнами.
Що стосується переможця на цих президентських виборах, то поки що дуже важко прогнозувати. Я думаю, що Хілларі Клінтон переможе на праймериз. Якщо МакКейн не переконає всіх, що він у змозі подолати економічні проблеми, що виникли за правління республіканців, Хілларі стане президентом. Дуже ймовірно, що вона виграє в Пенсільванії і завоює право переголосування в Мічигані і Флориді. Це дасть їй мінімальну перевагу на рівні суперделегатів. А потім, я думаю, вона зможе переконати американський народ проголосувати за неї на президентських виборах.