Потужний сигнал
Барак ОБАМА: Український народ має сам визначати, як він хоче влаштовувати своє життя. І це ми всі підтримуватимемоДводенний візит українського прем’єр-міністра Арсенія Яценюка до США на запрошення американського президента Барака Обами, як очікувалось, став демонстрацією визнання Вашингтоном легітимності нинішнього українського уряду і підтримки його у конфлікті з Росією, війська якої вторглися в Крим.
Інша річ, як цей сигнал і заяви, що пролунали з уст американського лідера під час його переговорів з прем’єр-міністром України, буде сприйнято російським президентом.
• Зокрема, Обама чітко заявив, що США та її союзникам доведеться змусити Росію дорого заплатити, якщо вона і далі наполягатиме на проведенні референдуму в неділю, що означатиме фактично анексію Криму.
Під час прес-конференції у Білому домі він наголосив, що США повністю відкидають плани проведення нашвидкуруч організованого референдуму в Криму і висловив сподівання, що в останній момент дипломатичні зусилля можуть призвести до того, що ініціатори референдуму «передумають». «Якщо він все-таки відбудеться, то ми не визнаємо будь-якого референдуму», — наголосив Обама.
• Разом з тим американський президент вважає: «Існує ?інший шлях, доступний для Росії, і ми сподіваємося, що президент Путін готовий скористатися ним. Але якщо він цього не зробить, я дуже впевнений, що міжнародне співтовариство буде твердо стояти за українським урядом у збереженні єдності і цілісності України».
• Сам Арсеній Яценюк прокоментував результати зустрічі з американським президентом під час виступу в аналітичному центрі «Атлантична Рада». Він зокрема наголосив, що ЄС та США дали потужний сигнал, що вони зроблять усе можливе, щоб підтримати народ України та захистити Україну. «Я задоволений тим, як США та ЄС допомагають нам у ході цієї кризи», — заявив Арсеній Яценюк.
Голова уряду України дав зрозуміти, що кінцева мета Росії лишається йому невідомою. «Російське вторгнення у Крим несе загрозу майбутньому України та свободі українців і може підірвати глобальну систему безпеки», — наголосив прем’єр-міністр України.
«Президент Обама і прем’єр-міністр Яценюк відкрили в середу двері до політичного рішення, яке може призвести до більшої автономії для Криму, якщо російські війська буде виведено, в той час як Сполучені Штати вдаються до останньої відчайдушної дипломатичної спроби, щоб розрядити кризу, яка посилила напруженість між Сходом і Заходом», — так ліберальна газета The International New York Times прокоментувала позавчорашню зустріч українського прем’єра з американським президентом у Білому домі.
• Тим часом консервативна The Washington Post пише: «Зустріч Обами з Яценюком — символічна демонстрація твердої підтримки США України, відбулася буквально перед тим, як держсекретар Джон Керрі готується до одинадцятої зустрічі з головним дипломатом Росії у Лондоні в п’ятницю в рамках відчайдушних дипломатичних зусиль перешкодити поглибленню конфронтації з Москвою».
Разом із тим The Washington Post відзначає, що продовжуючи пошук дипломатичного виходу, урядовці дали чітко зрозуміти, що вони сумніваються в тому, що Путін скористається цією пропозицією. «Натомість, і американська адміністрація, і провідні західні уряди тісно координують санкції, які вони планують запровадити у понеділок, одразу ж після кримського референдуму», — пише видання.
Зрозуміло, що мета української влади у даній ситуації — заручитися якомога більшою підтримкою США: політичною, економічною і військовою. І наразі можна говорити про тверду політичну підтримку США, і економічну, поки що незначну — 1 млрд. доларів позики. Відповідне рішення було в середу ухвалено Палатою представників. Але залишається питання — надання Україні військової підтримки. Про це поки що в американській пресі нічого не повідомляється.
• The International New York Times написала, що в довідці про розширення співпраці з Україною адміністрація заявила, що вона відновить діяльність Комісії зі стратегічного партнерства, організує американо-український бізнес-саміт та протягом наступного місяця проведе в Києві двосторонні консультації у сфері оборони.
• На знак підтримки України до Києва відправляється група американських сенаторів на чолі з Джоном Маккейном. А тим часом Сенат США розглядає пакет можливих нових санкцій проти Росії і надання економічної допомоги Україні.
• В інтерв’ю «Голосу Америки» Джон Маккейн сказав, що у спробах зупинити агресію Путіна Конгрес США може вдатися до кількох кроків: «Один з них — накласти санкції на осіб, особливо олігархів в оточенні Путіна, які відповідальні за смерть Магнітського та за інші порушення прав людини та корупцію. Ми також мусимо розмістити наші системи протиракетної оборони на території Чеської Республіки та в Польщі, швидкими темпами прийняти Грузію та Молдову до НАТО, а також вдатися до ще кількох кроків, які змусять Путіна змінити свою поведінку».
При цьому сенатор-республіканець Маккейн заявив, що спочатку необхідно зрозуміти, ким є Путін: «Припиняйте говорити про гнучкість. Припиняйте влаштовувати перезавантаження відносин. Зрозумійте, Путін — полковник КДБ, який вважає, що найбільшою катастрофою ХХ сторіччя був розвал Радянського Союзу», — наголосив він.
• Тим часом інший сенатор, представник Демократичної партії, голова комітету із зовнішніх справ Роберт Менендес Менендес заявив, що знає, як США можуть зупинити агресію Росії. Деталі свого законопроекту він виклав у статті в газеті Washington Post («How the U.S. can check Russian aggression»).
«Суверенітет України не повинен порушуватися через те, що вона дивиться в бік Заходу і керується ідеалами, які сягають корінням в поняття свободи», — заявив сенатор із Нью-Джерсі.
Законопроект перегукується з положеннями документа, ухваленого Палатою представників минулого тижня, який передбачає надання кредитних гарантій Україні розміром в один мільярд доларів, — повідомив сенатор.
Але законопроект Менендеса також передбачає виділення 50 млн. доларів на підтримку демократії, державного управління та громадянського суспільства. Ще 100 млн. доларів пропонується виділити на зміцнення співпраці у сфері безпеки з Україною та іншими країнами Центральної та Східної Європи.
• Нагадаємо, минулого тижня Барак Обама своїм президентським розпорядженням увів санкції проти низки громадян України та Росії. Законопроект Менендеса доповнює їх санкціями проти росіян, «причетних чи відповідальних за масштабну корупцію» в Україні.
У законопроекті також доручається адміністрації президента Барака Обами надати допомогу уряду України у виявленні активів, пов’язаних з корупційною діяльністю відстороненого президента України Віктора Януковича, його сім’ї та інших колишніх або чинних українських урядовців.
• Документ також передбачає реформу МВФ, що може дозволити виділяти більше коштів таким країнам, як Україна. З такими пропозиціями виходила адміністрація Обами, але проти них виступають багато законодавців-республіканців. Сенатор від штату Теннессі Роберт «Боб» Коркер, провідний республіканець у комітеті з міжнародних відносин, у вівторок заявив, що комітет близький до досягнення угоди щодо «українського законопроекту», але розбіжності з питання про реформу МВФ гальмують винесення рішення.
• Окрім того, ще одним чи не найважливішим важелем впливу США на Росію може стати експорт американського газу, щоб покласти край російській монополії на постачання газу в Європу. Про це в інтерв’ю програмі каналу CNN «Newsroom» заявив голова комітету із закордонних справ Палати предствників США конгресмен-республіканець Ед Ройс. За словами законодавця, до проголосованої у Конгресі резолюції щодо України увійшло спеціальне положення, яке закликає до протидії російському впливу через експорт газу до Європи та України.
«Чого не вистачає у спробах вплинути на Росію, так це реального важеля впливу. Фактично 70% торгових прибутків Росії дає пальне. 52 відсотки всього бюджету російського уряду є результатом прибутків, які стали можливим у результаті монопольного положення Росії щодо Західної Європи», — зазначив конгресмен.
За словами Еда Ройса, експорт надлишків газу зі США до Європи примусить Росію «замислитись». Політик висловив переконання, що завдяки можливості купувати газ у США, Європа отримає більше незалежності у схваленні рішень.
• На думку аналітика Тімоті Еша зі STANDARD BANK PLC, США можуть використати такий важіль, як продаж нафти зі стратегічних резервів. Адже зниження цін на «чорне золото» дуже боляче вдарить по Росії, яка зараз продає нафту по ціні 110 доларів. А зниження ціни до 80 доларів або нижче кине Росію в рецесію, призведе до дефіциту платіжного бюджету. Відповідно, відтік капіталу прискорить виснаження валютних резервів і викличе великий тиск на рубль, пояснив він.
Відтак, у США і ЄС досить важелів впливу на Росію. Обидва актори демонструють готовність посилити санкції проти Росії. А чи це зупинить Путіна у прагненні анексувати Крим? Цього ніхто не знає. І Яценюк, і Обама під час переговорів у Білому домі висловили сподівання, що цей конфлікт можна ще вирішити дипломатичними і політичними методами.