«Практична аксіома»
Олександр МОЦИК: Польща на практиці підтримує нашу позицію в ЄвропіСьогодні гостем рубрики «Україна у світі» є Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Польща Олександр Моцик. Український дипломат працює в цій країні з лютого 2006 року. До цього він з 2001 по 2003 рік очолював українську дипломатичну місію в Туреччині. Ми запропонували йому, як і іншим українським дипломатам, акредитованим у зарубіжних країнах, дати відповідь на декілька запитань.
1 .У чому цінність чи важливість Польщі для України?
2. Які інтереси має Україна в Польщі і чи вдається їх відстоювати?
3. Як розвиваються економічні та торгові відносини України з Польщею? Наскільки активно український бізнес діє в Польщі і чи потрібна для його просування державна чи законодавча підтримка?
4. Як у Польщі відносяться до України та українців? Якою вони бачать нашу країну?
З Польщею у нас багато спільного не тільки в суспільно-історичній площині, але й у розрізі прагматичних національних інтересів. Задеклароване стратегічне партнерство набуває конкретного та змістовного наповнення.
Хочу наголосити на тому, що останніми роками ставлення польського населення до українців змінилося, причому у позитивний бік. Особливий вплив на громадську думку Республіки Польща мали демократичні зміни в Україні останніх років. Результати соціологічних опитувань зазначають, що відраза поляків до українців зменшилася більше, ніж на 20%, а кількість поляків, які б хотіли довготривалого примирення, зросла з 61% до 82%. Приблизно така ж кількість поляків хоче бачити Україну в Європейському Союзі.
На користь позитивного ставлення до України та українців можуть слугувати популярні серед поляків екскурсійні тури до України. Мова йде не лише про Львів та прикордонні території. Знову стають популярними серед польських туристів кримські курорти, одеське узбережжя Чорного моря, Поділля, центральна Україна.
Історичний шанс для взаємного зближення та пізнання відкриває перемога у конкурсі на право проведення чемпіонату Європи з футболу в 2012 році. Спільна організація зазначеного заходу повинна не тільки позитивно відобразитися на іміджі двох країн та стимулювати їхній економічний розвиток, але й продемонструвати спроможність українського та польського народів спільними зусиллями досягати окресленої мети. Проведення Євро-2012 та розробка і наступна реалізація нової посиленої угоди про співробітництво між Україною та ЄС мають бути об’єднані спільною філософією — зближення України з ЄС та підготовка до майбутнього членства.
Особливо хочу наголосити на розумінні практично всіма польськими політичним силами важливості добросусідської співпраці між нашими двома державами. А, як відомо, погляди еліти мають доволі широке віддзеркалення у звичайних громадян. Більше того, сьогодні для політикуму нашого західного сусіда практично аксіомою стала теза про те, що «без вільної України немає вільної Польщі».
У цьому контексті офіційна Варшава докладає максимум зусиль для сприяння європейському та євроатлантичному векторам зовнішньої політики України. Польща практично на всіх заходах міжнародного характеру підкреслює значення нашої держави для Європи, відстоює право України на членство в ЄС, на практиці підтримує нашу позицію в Європі.
З Польщею Україну єднає досить широкий спектр спільних інтересів. Це стосується як побудови єдиного Європейського дому, зміцнення трансатлантичних зв’язків та енергетичної безпеки, розширення торгівлі та інвестиційної співпраці, зміцнення діалогу між суспільствами двох країн. Польща для нас є важливим партнером з огляду на пройдений шлях до членства в НАТО та ЄС, цікавим є досвід поєднання демократичних цінностей Європи з принципами зміцнення національної ідентичності та збереження християнських традицій.
Динаміка контактів на вищому рівні, результати якої позитивно відображаються у конкретних справах, є найкращим свідченням близькості та довіри. Характерною особливістю наших відносин є відсутність кон’юнктурності — зрівноважена співпраця зберігається незалежно від політичної орієнтації та особистих вподобань. Більше того, у поточному році відносини перейшли на якісно новий етап взаємин — до поступової систематизації та визначення ключових двосторонніх пріоритетів на окреслений період. Першим кроком у цьому плані стала Дорожня карта українсько-польського співробітництва на 2007—2008 рр.
Слід окремо сказати про економічну інтеграцію наших країн. Щорічне зростання торгівлі становить у середньому 40—50%, а у 2006 р. її обсяги виросли до 3,5 млрд. дол. США. Цього року очікуємо рекордну цифру — 5 млрд. дол. США. Якщо додати до офіційної статистики інтенсивність так званої «мурашкової торгівлі», то за об’ємами товарообігу Республіка Польща займатиме одне з чільних місць серед інших найбільших торговельних партнерів України. Саме у Польщі реалізуються два потужні українські інвестиційні проекти — «Індустріальний союз Донбасу» є власником металургійного комбінату «Гута Ченстохова», ЗАТ «ЗАЗ» — власником автомобілебудівного заводу FSO. Протягом останнього року спостерігається поступове розширення присутності українських інвесторів.
Невід’ємною складовою українсько-польського співробітництва є співпраця регіонів і міст наших держав. Близько 150 двосторонніх документів про співпрацю на рівні регіонів і міст уже укладено і робота з інституціоналізації такого співробітництва триває. Міжрегіональне співробітництво українських адміністративно- територіальних одиниць із західними партнерами є одним із ключових практичних елементів європейської інтеграції нашої держави.
Якщо йдеться про зацікавлення польських інвесторів у нашій країні, то пріоритетними зонами для іноземних інвестицій в Україні є:
— Західний регіон (Львівська, Івано-Франківська, Закарпатська, Тернопільська, Волинська області), де ефективним може бути створення виробництва з використанням місцевих природних ресурсів — сірки, калійної та кухонної солі, вугілля, нафти та газу, а також розвиток мережі оздоровчих курортно-туристичних комплексів.
— Донецько-Придніпровський регіон (Донецька, Луганська, Запорізька, Дніпропетровська області), де необхідно здійснити реконструкцію та технічне переобладнання шахт, металургійних, хімічних виробництв на базі безвідходних, маловідходних та екологічно чистих технологій; дати потужний імпульс розвитку малоенергомістких виробництв середнього та точного машинобудування, автомобіле- та літакобудування.
— Південний регіон (Одеська, Миколаївська, Херсонська області), де найбільш вигідним є проведення реконструкції та технічного переоснащення портового господарства, розвиток виробництва обладнання для харчової та консервної промисловості, розширення мережі оздоровчих курортно-туристичних комплексів.
До числа пріоритетних напрямків іноземного інвестування слід віднести й створення в Україні сучасної інфраструктури, включаючи транспорт, технічно оснащене складське господарство, телекомунікації, ділову інфраструктуру (офіси, ділові центри, банки даних та інші об’єкти) та побутовий сервіс. Розвиток цієї сфери не тільки актуальний, але й досить привабливий для зарубіжних інвесторів, оскільки в ній, як правило, у відносно короткі строки окуповуються початкові затрати й одночасно створюється сприятлива матеріальна основа для подальшої ділової активності іноземного капіталу.
Одним словом, в українсько- польських відносин велике майбутнє. І це майбутнє базується на спільному інтересі у побудові єдиної неподільної Європи, у якій однаково добре житиметься і українцям, і полякам.