Прем’єр-міністр Голландії – «ТАК» Україні
Чи підтримають його співвітчизники, дізнаємося, вочевидь, вже 7 квітня![](/sites/default/files/main/articles/06042016/1rutte.jpg)
6 квітня в Голландії пройшов консультативний референдум щодо підтримання громадянами цієї країни Асоціації ЄС з Україною.
Коли номер «Дня» готувався до друку, українські ЗМІ почали поширювати «радісні новини з Амстердаму», мовляв більшість голландців підтримали Україну. «59% опитаних висловилися «за», 41% — «проти»» — писали ЗМІ, посилаючись на твіт голландського дипломата Марка Геррітсен.
«День» зв’язався з групою українців, які проводили в Голандії YES-кампанію, аби прояснити на скільки можна довіряти цій новині та як загалом налаштовані голландці щодо України.
Олександра МАТВІЙЧУК, голова правління Центру Громадянських Свобод:
— Ми знаходимося тут з суботи. За цей час об’їздили понад 10 міст. Ми роздавали листівки, брали участь у публічних дебатах, говорили з громадянами Нідерландів, відповідали на їх запитання...
Люди реагують на нас дуже по різному. Відбувся відчутний перелом у сприйнятті України голландцями після оприлюднення інформації про «панамські офшори Порошенко». Люди казали нам, що не підтримають Україну через корупційні скандали її Президента.
Були люди, які казали чітко «так, я підтримую Україну і ваше прагнення до свободи», але загалом говорити про результати рано.
Немає ніяких даних екзит-полів, які б свідчили, що станом на зараз більшість голландців проголосували за Угоду про Асоціації з Україною. Інформація, яку тиражують зараз українські ЗМІ не відповідає дійсності. Результати офіційного екзит-полу будуть лише після 21.00, коли закриються усі дільниці. Зараз є лише дані муніципалітетів, які говорять про явку. І вона різна в різних містах. Наприклад, в Амстердамі вона 21% за останньою інформацією, яка в нас є. І насправді, чи подолають Нідерланди 30% бар’єр явки, за яким результати консультативного референдуму визнаються дійсними, ще досі відкрите.
— Українські ЗМІ, пишучи про те, що 59% опитаних голандів висловилися «за» Асоціацію України з ЄС, а 41% — «проти», посилаються на Twitter голландського дипломата Марка Геррітсена. Чи відомий тобі цей чоловік? І що, на твою думку, може бути мотивом цієї хвилі дезінформації, яка пішла в українських ЗМІ?
— Я не кажу про дезінформацію. Можливо, ЗМІ просто неправильно вжили термін: замість опініон-пол (опитування думок), назвали це хибно — екзит-пол.
Але те, що поки що станом на 16.00 за Київським часом, нічого сказати напевно, щодо результаів референдуму для України ми не можемо, це я можу сказати напевно.
Навіть депутати групи D-66, які тут разом з нами агітують за Україну (за голандським законодавством це можна робити в день референдуму), самі не знають.
P.S. Офіційні результати референдуму буде оголошено в наступний вівторок, 12 квітня.