Перейти до основного вмісту

Про чотири скандали першого дня з’їзду GOP

Експерт: «Обрання Трампа буде дуже небезпечним для України та загрозливим для європейської безпеки»
19 липня, 18:35
ФОТО REUTERS

Перший день чотириденного з’їзду Республіканської партії (GOP — Grand old party) в американському Клівленді розпочався у понеділок ввечері зі скандалів. По-перше, одразу в залі з’їзду виникла палка суперечка між противниками і прихильниками Трампа. Зокрема, скандал спалахнув після спроби противників єдиного претендента змінити правила номінування на невигідні для Трампа, однак ця спроба провалилася.

По-друге, під час головної промови зганьбилась дружина імовірного кандидата в президенти США Дональда Трампа Меланія, яка намагалась розвіяти сумніви в тому, що її чоловік підходить на цю посаду. 46-річну колишню фотомодель родом зі Словенії звинувачують у плагіаті. В її промові виявлені уривки, які повністю співпадають зі словами, сказаними у 2008 році майбутньою господинею Білого дому Мішель Обамою. Зокрема, йдеться про таке речення: «Старанно працюй, щоб досягти того, чого хочеш в житті, завжди тримай своє слово і виконуй обіцянки, стався до людей з повагою».

По-третє, одним із спікерів у перший день з’їзду був екс-генерал Майкл Флінн, який зізнався, що отримував гроші від російського державного телеканалу під час поїздки в Росію. До речі, відомо, що сам Трамп намагається отримувати пожертвування із-за кордону, попри те, що це заборонено.

В-четверте, чи не найбільшим скандалом стало виключення із тексту передвиборчої програми Республіканської партії її антиросійської позиції щодо України.

Зокрема, цьому скандалу була присвячена стаття washingtonpost.com під назвою «З програмного документа Трампа вилучена антиросійська позиція Республіканської партії щодо України».

«Минулого тижня, — пише видання, — автори програми Трампа попрацювали за лаштунками, щоб гарантувати, аби у новій республіканській платформі не було заклику щодо надання зброї Україні для боротьби з російськими і сепаратистськими силами всупереч думці майже всіх республіканських лідерів у питаннях зовнішньої політики у Вашингтоні. Упродовж усієї кампанії Трамп зневажливо ставився до закликів з підтримки уряду України, який продовжує боротися проти очолюваного Росією вторгнення. Керівник виборчого штабу Трампа Пол Манафорт протягом більше десяти років працював лобістом підтримуваного Росією колишнього українського президента Віктора Януковича... Діана Денман, яка брала участь у розробці програми як прихильник сенатора від штату Техас Теда Круза, запропонувала поправку до програми із закликом до збереження або збільшення санкцій проти Росії, збільшення обсягів допомоги Україні та «надання летальної оборонної зброї» українській армії. Присутні в кімнаті штатні співробітники Трампа, які не є делегатами, втрутилися в процес. Попрацювавши з протрампівськими делегатами, вони пом’якшили це формулювання».

Таким чином  вираз «надання летальної оборонної зброї» було замінено на «належну допомогу». Зрозуміло, що таке формулювання є дуже розмитим, на противагу закликам, які лунають постійно від республіканців і демократів про надання нашій країні зброї для протистояння російській агресії.

Тим часом видання Intelligencer прокоментувало такий розвиток подій зі зміною республіканської платформи статтею під назвою: «Дональд Трамп працює на Росію?».

«Зважаючи на те, як мало Трамп приділяє уваги змісту своєї програми, таке втручання вражає. Зрештою, це говорить про те, що розгорнуті і хтиві похвали кандидатом російського диктатора більше, ніж швидкоплинна примха. Журналісти, які досліджують ці зв’язки, дуже обережно роблять свої висновки, але це виглядає справді погано», — наголошують у статті. 

До речі, дуже дивним виглядає пост у Facebook українського посла у США Валерія Чалого, який, перебуваючи на з’їзді республіканців, зустрівся з Манафортом і замість того, щоб спитати лобіста Януковича, чому були зроблені зміни до програми Трампа щодо України, написав таке: «Сказав дослівно: «Чи Ви любите Україну так само, як люблю її я?» На що отримав ствердну відповідь. Залишається сподіватися, що ця відповідь — без брехні».

Замість Чалого досить чітку оцінку такій несподіваній зміні платформи і деяким виступам делегатів на з’їзді дав екс-посол США в Росії Майкл Макфол. «Якщо ви піклуєтесь про безпеку Польщі, Естонії, Латвії, Литви та України, то не повинні підтримувати Трампа. Це шокує. Республіканська партія повністю відхиляє ідеї Рональда Рейгана щодо зовнішньої політики», — наголосив він.

Окрім того, з приводу причетності Манафорта щодо зміни програми Макфол зазначив наступне: «Ви дійсно хочете, щоб американська зовнішня політика готувалась лобістами Януковича? Я думав, Трамп виступає проти лобістів». Він також написав: «Я стурбований, що головний спікер (екс-генерал Майкл Флінн.— Авт.) на з’їзді GOP отримував плату від державного телеканалу Russia Today».

«ТРАМП НЕ СПРИЙМАЄ УРОКІВ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ»

Адріан КАРАТНИЦЬКИЙ, член Атлантичної ради США, Вашингтон:

— У цьому немає нічого дивного. Трамп представляє республіканську ізоляціоністську традицію, яка домінувала до Другої світової війни і була присутньою навіть в еру після Першої світової війни, коли президент від Демократичної партії Вудро Вільсон не зміг домогтися приєднання США до Ліги націй. Трамп представляє ідею нативізму: сильний захист територіальних кордонів США, але з вузькою точкою зору про те, як і звідки виходить загроза безпеці США. Він віддає перевагу тому, щоб роз’єднана Європа піклувалась про свій власний двір. Трамп не сприймає уроків Другої світової війни, що США не можуть допустити появи великої військової наддержави у європейському регіоні.

Його не турбують спроби Росії знову відновити тут свій вплив, і я думаю, всупереч думці переважної більшості республіканців у Палаті представників і Сенаті, він утримуватиметься від залучення до українсько-російського конфлікту. Його обрання буде дуже небезпечним для України, для європейської безпеки і зрештою для самих США. Українські та східноєвропейські за походженням американські виборці, у тому числі прибалти і поляки, повинні зрозуміти цю загрозу їх прабатьківщини і голосувати, щоб завдати йому поразки у листопаді.

«ТРАМП ВИРІШИВ ПРОДЕМОНСТРУВАТИ... ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ»

Микола КАПІТОНЕНКО, виконавчий директор Центру дослідження міжнародних відносин, Київ:   

– Зовнішня політика – річ інерційна. Можна робити скільки завгодно радикальних чи епатажних заяв у межах передвиборних перегонів, але раніше чи пізніше доведеться намацувати образ «відповідального політика». Дональд Трамп вирішив продемонструвати відповідальність, зокрема і шляхом заміни формулювань у платформі Республіканської національної конвенції, де традиційна позиція республіканців про надання Україні летальної зброї поступиться місцем словам про «належну допомогу». Що це означає? По-перше, це сигнал самій Республіканській партії про те, що позиція кандидата на посаду президента вагоміша, ніж думка більшості сенаторів, зокрема впливового голови комітету Сенату зі збройних сил Джона Маккейна – послідовного прибічника надання Києву зброї і критика поточної політики Адміністрації Барака Обами щодо України. По-друге, це констатація фактів. Слова про «належну допомогу» якнайкраще характеризують нинішню позицію Вашингтона щодо «української кризи». Якщо раптом Трамп виграє вибори, поворот зовнішньої політики США буде значно менш крутим, ніж багато хто думає. По-третє, питання про надання Україні летальної зброї пройшло пік своєї актуальності півтора роки тому. Навіть тоді експерти не могли однозначно оцінити наслідки такого кроку для динаміки конфлікту на Донбасі. Сьогодні наслідки постачання американцями зброї можуть виявитися ще більш неоднозначними. Навряд чи Трамп був серйозно налаштований збільшувати участь Вашингтона у конфлікті, і саме це відобразилося у змінених формулюваннях Національної конвенції. Шукати «руки Путіна» тут навряд чи варто: вони ніколи не були настільки довгими, а протягом останніх двох років стали набагато коротшими. В Україні Кремль загнав себе у довгострокову пастку, і російську політику очікує тривалий період асиметричної залежності від США, незважаючи на ім’я їхнього майбутнього президента.

«ПЛАТФОРМА ПОСИЛЮЄ ДУМКУ, ЩО КАНДИДАТ Є М'ЯКИМ ЩОДО АГРЕСИВНОГО КРЕМЛЯ»

Джон ГЕРБСТ, голова Євразійського центру Діну Патричі в Американської Ради, екс-посол США в Україні, Вашингтон:

Платформа Республіканської партії щодо України непогана. У ній говориться про збереження і посилення санкцій проти Росії за агресію в Україні. У ній йдеться про надання істотної підтримки, в тому числі відповідної військової підтримки Україні. Але платформа могла б бути сильнішою; і в якийсь момент вона була сильнішою і закликала до надання летальної зброї Україні. На жаль, така мова була усунена, за повідомленнями ЗМІ, близькими помічниками Дональда Трампа - помічниками, які не були навіть делегатами. Платформа посилює думку, що кандидат є м'яким щодо агресивного Кремля. Я сподіваюся, що сприйняття є помилковим.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати