Перейти до основного вмісту

Про нові зовнішні позиції США

Євген КАМІНСЬКИЙ: Росії не буде дано право зайняти домінуючі позиції на пострадянському просторі
06 листопада, 00:00

Як зміниться зовнішня політика США у зв’язку з обранням на посаду президента Барака Обами? Чи з’являться нові акценти у відносинах США з Україною та Росією? Про це «Дню» — в інтерв’ю завідувача відділом Інституту світової економіки та міжнародних відносин Євгена КАМІНСЬКОГО.

— Досвід усіх попередніх адміністрацій США свідчить, що зовнішня політика нової адміністрації повністю відображає, особливо, якщо говорити про другу половину ХХ століття, позиції радників із питань зовнішньої політики, які залучались уже під час президентської кампанії. В даному випадку в команді Барака Обами питаннями зовнішньої політики займається група радників на чолі зі Збігнєвим Бжезинським. І для того, щоб зрозуміти, якою буде зовнішня політика Барака Обами у його адміністрації, треба виходити з того, якими є ключові засадничі позиції колишнього помічника президента США з питань національної безпеки і видатного політолога Збігнєва Бжезинського. Його позиції доволі прості й зрозумілі. І саме вони визначатимуть зовнішню політику нової адміністрації Сполучених Штатів.

Перша позиція. США мають зберегти глобальне лідерство незалежно від фінансової чи фондової кризи і від початку рецесії в американській реальній економіці.

Друга позиція. Росії не буде дано право зайняти домінуючі позиції на пострадянському просторі.

Третя позиція випливає з попередньої і полягає в тому, що з боку нової адміністрації США будуть здійснені дуже серйозні і фундаментальні спроби активізувати стратегічне співробітництво на рівні особливого партнерства з усіма державами Європейського Союзу і власне з Євросоюзом. Чому ця третя теза випливає з другої позиції? Тому що в даному випадку Сполучені Штати Америки в особі Барака Обами та його оточення керуються тим, що адміністрація Дмитра Медведєва прагне розколоти НАТО, прагне розірвати, як записано в концепції зовнішньої політики Російської Федерації, трансатлантичні відносини між США і ЄС. Американці намагатимуться не допустити такого стану речей і тим самим будуть прагнути зміцнювати як НАТО, так і сприяти розвитку торговельно-економічних відносин з Європою, щоб у тому числі сприяти її меншій залежності в енергетичній сфері від Російської Федерації.

Четверта позиція. Китай і Росія будуть розглядатися так, як в національній стратегії Джорджа Буша-молодшого, державами, якщо не ворожими, то опонентами Сполучених Штатів Америки.

П’ята позиція полягає в тому, що для Збігнєва Бжезинського, а відтак і для Барака Обами дуже важливим буде фактор демократизаційного впливу на зовнішній світ. Барак Обама абсолютно переконаний, як і свого часу був переконаний Білл Клінтон, — що демократичні держави між собою не воюють. Тому будуть здійснені спроби демократизаційного впливу на Російську Федерацію і частково Китай. А це може стати дуже серйозною причиною загострення відносин між США і Росією. Китай з його зваженою і часто не декларованою публічно зовнішньою політикою збереже якийсь рівень відносин із США. Бо там вищий рівень торгової та економічної залежності. А що стосується відносин США з Росією, то вони в цій ситуації, яку я окреслив вище, можуть значно серйозно погіршитись. І може розгорнутися доволі серйозна боротьба між Сполученими Штатами і Російською Федерацією за те, що в Росії називають новим балансом сил. США прагнутимуть не допустити регіонального лідерства Російської Федерації. І в цьому головна підстава для прогнозування цілком реальної другої холодної війни.

— Але як у такому разі можна коментувати заяви, які пролунали під час виборчої кампанії, що США будуть прислухатися до голосу Європи?

— Звичайно, вони будуть прислуховуватися. Але тільки не у тих питаннях, які будуть дозволяти Росії стати домінуючою силою на пострадянському і тим паче на європейському просторі. Сполучені Штати часів Обами ніколи не підуть на те, щоб Росія реалізувала свій план розколу Організації північноатлантичного договору і євроатлантичної спільноти загалом. Це абсолютно виключено. Тих, хто стверджує зворотне, я закликаю через кілька місяців зустрітися за круглим столом і обговорити, хто з нас був правий.

— А чи зміняться якісь акценти у відношення адміністрації Обами щодо України?

— На мою думку, Україна займе дещо більше і прагматичніше місце у зовнішній політиці нової адміністрації США. Це станеться хоча б тому, що для Барака Обами і його нового оточення, яке прийде до державного департаменту і профільних міністерств, Україна буде більш значимою саме в російському контексті. На мій погляд, у тому числі з коротеньких бесід, які я мав на різних конференціях зі Збігнєвим Бжезинським, можна стверджувати, що він більше ніж це було серед тих людей, які працювали в адміністрації Буша, усвідомлює значення економічного співробітництва між Україною та США. Тому можна сподіватися, що розуміння Бжезинським того, що Росія використовує економічні та енергетичні важелі впливу на Україну для її політичного підпорядкування, може вилитися у посилення з часом торгово-економічного та інвестиційного співробітництва між Україною та США. Тобто я прогнозую зміцнення саме торгово-економічного та інвестиційного чинника у американо-українських відносинах. І це буде вигідно Україні з економічної точки зору. А в політичному сенсі для нової адміністрації США — це означатиме ще одну спробу стримування російських апетитів на пострадянському просторі, де Україна є вирішальним бастіоном.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати