Перейти до основного вмісту

Про посилення тоталітарних режимів

«Події в Росії та Білорусі загрожують не лише безпосередньо Україні», — експерт
28 березня, 18:08
ФОТО REUTERS

Минулими вихідними в багатьох містах Росії та Білорусі відбулися масові протести. Якщо кілька десятків тисяч росіян вийшли висловити свій протест проти корупції, то білоруси брали участь у двох акціях — проти закону про дармоїдів і з нагоди Дня Волі.

ЗМІ переважно акцентували увагу на чисельності акції в Росії, назвавши її наймасовішою після протестів на Болотній площі у грудні 2011 року, а також повідомляли про жорстокість, з якою в обох країнах силові структури затримували демонстрантів. Дехто навіть назвав переможцем організатора російської акції «Протестна прогулянка» Олексія Навального. Тим часом директор Інституту Росії при Лондонському королівському коледжі Сем Грін у своєму блозі на сайті російської служби Бі-Бі-Сі написав, що російські демонстранти «в реальності вийшли оголосити, як вони голосуватимуть — не за Путіна».

«День» звернувся до керівника Центру досліджень проблем Росії Володимира ОГРИЗКА з проханням прокоментувати масові протести в Росії та Білорусі й розповісти про можливі наслідки для України, і як на ці події мав би реагувати офіційний Київ.

«ПЕРЕБІЛЬШЕНИМИ Є ОЦІНКИ, ЩО В РОСІЙСЬКОМУ ОПОЗИЦІЙНОМУ РУСІ РОЗПОЧАЛАСЬ НОВА ІСТОРІЯ»

— Вчора було багато оцінок протестам, які відбулися минулими вихідними в Росії. На мою думку, перебільшеними є оцінки, що в російському опозиційному русі розпочалась нова історія. Як у нас в Україні колись були реєстрові козаки, прикріплені до своїх панів, яким за це платили, так подібне відбувається зараз в Росії стосовно опозиції, яку також можна назвати реєстровою. Наприклад, хіба можна вважати Зюганова та Жириновського опозиціонерами, які радше є давно відіграними героями... Оскільки люди вже звикли до згаданих цих двох персоналій, то виникла потреба вивести на сцену когось нового.

І ось зараз з’являється Навальний, який поводиться впевнено, спокійно. Одразу виникає відчуття, що все це давно було сплановано. Але несподівано для організаторів виявилося, що зовсім по-іншому повела себе молодь, яка стала новим елементом на цих масових акціях. А це означає, що її дуже швидко буде поставлено на місце. І відтак ми знову побачимо штиль у черговий досить тривалий період, аж доки цей елемент не використано, щоб зіграти черговий акт у цій історії. Мета Путіна очевидна — він хоче показати себе на виборах мачо-героєм, який протистоїть якимось абсолютно неадекватним і деструктивним силам, що він і буде демонструвати упродовж наступних місяців.

Тож я не бачу жодних натяків на те, що в Росії формується опозиція, а тим паче, що вона починає системно працювати. Якщо на горизонті з’являється політична фігура, яка може становити певну загрозу Кремлю, то ми знаємо з історії: таку особу швидко знищують або, в кращому разі, на багато років відправляють «дихати свіжим сибірським повітрям». Тому я не бачу підстав для ейфорії, що російська опозиція щось удіє. Її немає.

— Але вже дехто пише, що Навальному загрожує повторення трагічного сценарію долі Нємцова...

— Якщо послухати те, що Навальний говорив про Україну і про Крим, то це — чергове підтвердження відомої фрази, що російська демократія закінчується там, де починається українське питання. Тому його не можна порівнювати з Нємцовим, який справді був однозначно прогресивнішим у своїй позиції щодо України та інших колишніх пострадянських республік. У Навального великоросійський шовінізм проступає по всіх параметрах. Я тут можу лише наголосити, що сучасна так звана російська опозиція мало чим відрізняється від попередньої, коли йдеться про Україну.

«ПОЧАТОК ВНУТРІШНЬОВИДОВОЇ БОРОТЬБИ ЗА ТЕ, ХТО В НАСТУПНИЙ ПЕРІОД ЦАРЮВАННЯ БУДЕ БЛИЖЧИМ ДО ЦАРЯ»

А чи поділяєте ви думку аналітиків, що Кремль дав можливість випустити пар, дозволивши ці протестні акції?

— Напевно, тут ідеться радше про те, що окремі клани всередині режиму насправді починають змагатись за ближче місце до патрона. Навряд чи хтось повірить, що Навальному дозволили просто так знімати фільм і розповсюджувати де завгодно. Це або наївність, або просто некомпетентність. Вочевидь, це просто початок внутрішньовидової боротьби за те, хто в наступний період царювання буде ближчим до царя, хто матиме більше впливу. Чи це буде клан Медведєва, чи клан когось іншого — особливого значення не має. Це, власне, для України — одне й те саме. На мою думку, для себе ми повинні зробити єдиний висновок: ми повинні ставати сильнішими, бути здатними до опору агресії з будь-якого боку. Це для мене є ключовим висновком після того, що відбулося. Росія жила і житиме за своїми абсолютно далекими від європейської цивілізації законами, і ми повинні до цього просто звикнути і не робити з тих подій, які там відбуваються, далекосяжних і дуже поверхових висновків.

«БІЛОРУСИ ДО ПЕВНОЇ МІРИ ПОВТОРЮВАТИМУТЬ ПРОЙДЕНИЙ УКРАЇНОЮ ШЛЯХ»

Чим, на вашу думку, відрізнялися протестні акції в Білорусі?

— У Білорусі, як в Україні, є чітко виражений елемент боротьби за національну, демократичну державу. Як і в нас, у білорусів — європейське історичне коріння, і обидва наші народи належать до європейської цивілізації. Таким чином, білоруси до певної міри повторюватимуть пройдений Україною шлях, можливо, не такий жахливий, як ми це переживаємо зараз. Тому я бачу в цих протестах загальне прагнення до демократичних змін та розбудови незалежної білоруської держави. Це поєднання є надзвичайно важливим. І ми, українці, маємо саме з такого боку дивитися на те, що там відбувається, й допомагати демократичним і національним силам ставати на ноги, бо зрештою в стратегічних інтересах України — щоб Білорусь була нашим проєвропейськи налаштованим та адекватним партнером і союзником. Такий шанс є, а щодо Росії — його немає.

— А деякі експерти стверджують, що протести в Білорусі відбулися не без допомоги Москви і мають на меті послаблення Лукашенка. Що ви скажете на це?

— Білорусь сьогодні настільки слабка, що не може грати самостійної ролі, і якщо Путіну здається, що можна щось використовувати, то в Білорусі він це організує швидше, ніж ми можемо собі уявити. Тому це певне перебільшення. Але загальна тенденція позитивних змін у білоруському суспільстві таки має місце, що ми можемо лише вітати.

«МОВЧАННЯ КИЄВА — ЦЕ НЕ АДЕКВАТНА РЕАКЦІЯ»

Ми почули заяви США і ЄС із засудженням дій російської та білоруської влади проти демонстрантів. Але ми не бачимо офіційної реакції Києва на те, що відбувалося в сусідніх країнах. Як це можна розцінювати, зважаючи на те, що раніше Україна зазвичай приєднувалася майже до всіх заяв Євросоюзу?

— На мою думку, не зовсім адекватною була реакція західних партнерів. Адже йдеться про чергову спробу Кремля поставити на місце всіх неугодних, які не вписувались у сценарій і вийшли на справжній протест. І це було зроблено далекими від демократичних форм засобами. Тому реакція мала б бути жорсткішою і навіть містити погрозу запровадження жорсткіших санкцій.

Мовчання Києва, як на мене, це не адекватна реакція. Тому що в тій ситуації ми маємо голосно, чітко і зрозуміло роз’яснювати, в тому числі нашим громадянам, а також нашим зарубіжним партнерам: події в Росії та Білорусі загрожують не лише безпосередньо Україні.

Посилення тоталітарних режимів становить загрозу і безпеці Європи. Тому в інтересах України і Заходу — зробити так, щоб такі режими якомога швидше перейшли в категорію історичних. За наявних обставин чіткість у наших заявах має бути попри бажання не образити білорусів. Але якщо там відбуваються неприпустимі речі, ми не можемо так само мовчати. Інакше наше мовчання буде сприйнято як фактичну підтримку.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати