Перейти до основного вмісту

Про прогрес і допомогу бідним

"Прогрес, якого світ досяг у справі надання допомоги бідним за останні 15 років, є позитивною історією, яка твориться поступово в ході нашого повсякденного життя"
07 лютого, 19:45
20 ЛИПНЯ 2012 р. СОМАЛІ. ЖІНКА РАЗОМ ІЗ ДИТИНОЮ СТОЇТЬ У ЧЕРЗІ ЗА ЇЖЕЮ В СПЕЦІАЛЬНОМУ ТАБОРІ. ЗА ПОВІДОМЛЕННЯМИ ООН, ДВА РЕГІОНИ ЦІЄЇ АФРИКАНСЬКОЇ КРАЇНИ СПІТКАВ НАЙБІЛЬШИЙ ГОЛОД ЗА ОСТАННІ 20 РОКІВ / ФОТО РЕЙТЕР

За останні 15 років життя бідних людей у світі покращувалося швидше, ніж будь-коли раніше, проте я впевнений, що в найближчі 15 років цей процес ще більше прискориться. Врешті-решт, людські знання розширюються. Ми можемо бачити це в розробці нових ліків і зниженні цін на них, наприклад на препарати проти ВІЧ, а також на прикладі нового насіння, яке дозволяє бідним фермерам збільшити врожаї. Після того, як такі засоби з’явилися, вони вже не можуть зникнути — вони лише покращуватимуться.

Скептики вказують нам на те, що доставка нових засобів людям, які їх потребують, займає у нас надто багато часу. Це той випадок, коли відчутно проявляються відмінності у вимірах політичної і благодійної продуктивності. Цей процес — постановка чітких цілей, підбір правильного підходу і потім вимірювання результатів для здобуття зворотного зв’язку і вдосконалення підходу — допомагає нам забезпечувати засобами і послугами всіх, кому вони необхідні.

Інновації у сфері усунення «пляшкового горла» доставки є критичними. Вже багато років ідучи шляхом парового двигуна, прогрес, однак, не «приречений бути рідкісним і нестійким». Ми, фактично, можемо зробити його найзвичайнішим явищем.

Хоча я і оптиміст, я не закриваю очі на проблеми, з якими ми стикаємося, або перешкоди, які нам необхідно здолати, щоб в найближчі 15 років прискорити цей прогрес. Дві проблеми, які непокоять мене більш за все — це те, що ми не зможемо зібрати кошти, необхідні для реалізації програм охорони здоров’я і розвитку, і що ми не зможемо досягти ясності у способах надання допомоги бідним верствам населення.

Гарною новиною є те, що багато країн, які розвиваються, мають зростаючу економіку, що дозволяє їм виділяти все більше ресурсів на допомогу своїм бідним громадянам. Індія, наприклад, стає менш залежною від зовнішньої допомоги, і зрештою взагалі не потребуватиме її.

Деякі країни, наприклад Велика Британія, Норвегія, Швеція, Південна Корея і Австралія, збільшують свої бюджети іноземної допомоги; інші, зокрема й традиційно щедрі донори, такі як Японія і Нідерланди, скорочують їх. Плани безлічі країн, зокрема США, Німеччини, Франції і Канади, в цьому напрямі залишаються неясними.

Проте, допомога має вирішальне значення. Вона допомагає людям в бідних країнах задовольняти свої базові потреби. Вона спонсорує інновації у створенні нових засобів і послуг, а також їхньої доставки і надання. На жаль, фінансова слабкість більшості розвинених країн загрожує бюджетам допомоги. Доти, доки виборці не знатимуть про те, яку позитивну дію має їхня щедрість, вони продовжуватимуть зосереджуватися на проблемах, які є ближчими до їхньої домівки.

Проте одна єдина історія навіть про невелику допомогу, яку було використано не за призначенням, незалежно від того, чи правда це, може затьмарити все поле діяльності. Уявіть собі, що б ви думали про інвестиції, якби кожна замітка, прочитана вами, говорила лише про невдалі приклади, але замовчувала великі успіхи.

Історично склалося так, що допомога, зазвичай, і в основному, обговорювалася з точки зору загальної суми грошей, які було направлено. Але тепер, коли ми вимірюємо показники на зразок дитячої смертності набагато точніше, люди мають можливість побачити вплив допомоги на ситуацію наочніше — наприклад, надати людям можливість лікуватися від ВІЧ або вмирати. Допомога, що надається у такий спосіб, має великі шанси стати пріоритетною.

Проте чи стане світ злагоджено діяти у питаннях реалізації чіткого набору цілей у найближчі 15 років? Організація Об’єднаних Націй вже почала намічати нові цілі на період після 2015 року — термін припинення дії нинішніх Цілей розвитку тисячоліття. Як і ЦРТ, наступний набір цілей зможе допомогти згуртувати групи довкола роботи, яка виконується, нагадуючи виборцям, що їхня щедрість надає підтримку і дозволяє нам побачити, де ми досягаємо прогресу в сфері відшукання рішень для бідних.

Успіх ЦРТ означає, що існує маса причин хотіти їхнього розширення і включення до них ширшого кола питань. Проте багатьом новим потенційним цілям не вистачає одностайної підтримки, і тому додавання нових цілей, або цілей, які буде не так просто виміряти, може призвести до згасання імпульсу.

ЦРТ були логічно послідовні, оскільки вони були зосереджені довкола надання допомоги бідним людям на землі. Групи, які мали працювати разом для досягнення цих цілей, було легко ідентифікувати, і вони могли відповідати за співпрацю і прогрес. Коли ООН досягне угоди про інші важливі цілі, такі, наприклад, як пом’якшення наслідків зміни клімату, їй варто вирішити, чи не буде абсолютно інший набір дійових осіб і окремий процес кращим виходом для подібних зусиль.

Прогрес, якого світ досяг у справі надання допомоги бідним за останні 15 років, є позитивною історією, яка твориться поступово в ході нашого повсякденного життя, і тому він часто не так помітний, як велика невдача, така, наприклад, як спалах нової епідемії. Час від часу нам необхідно озирнутися назад і відзначити досягнення, яких ми досягли, визначаючи правильні цілі, за допомогою необхідної політичної волі, щедрої допомоги і інновацій у сфері засобів та їхньої доставки. Все це, безумовно, укріпило мою зацікавленість даною роботою.

Проект Синдикат для «Дня»

Білл ГЕЙТС — один із засновників корпорації Microsoft, громадський діяч.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати