Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Про роль «українського питання»

У Сполучених Штатах заговорили про майбутні президентські вибори
15 квітня, 10:23
ГІЛЛАРІ КЛІНТОН / ФОТО REUTERS

Коли українці святкували Великдень, екс-держсекретар США Гілларі Клінтон заявила про намір балотуватися на посаду президента. «Я йду в президенти. Кожного дня американцям потрібен той, хто захищатиме їхні інтереси, і я хочу бути такою людиною», — написала Клінтон у своєму Facebook.

За день до того, коли Гілларі оголосила про свій намір, глава США Барак Обама заявив, що вона буде «чудовим президентом». Він також висловив упевненість, що Клінтон детально розповість про «своє бачення розвитку нашої країни».

Гілларі Клінтон поки що єдина від Демократичної партії, хто заявив про намір балотуватися у президенти. Офіційно демократи висунуть свого кандидата  на з’їзді партії у Філадельфії в липні 2016 року. Гіпотетично свою кандидатуру може виснути й віце-президент США Джо Байден, утім він не робитиме цього, пише «Голос Америки».

У таборі республіканців про бажання йти на перегони висловилися троє. Це — сенатори Ренд Пол (Кентуккі), Тед Круз (Техас) і Марко Рубіо (Філадельфія). Рубіо, якого CNN називає наймолодшим кандидатом, останнім заявив про свої амбіції й додав, що володіє «унікальним набором якостей», щоб очолити Білий дім. Виступаючи перед потенційними виборцями в Маямі, він одразу ж розкритикував Клінтон, назвавши її «лідером учорашнього дня». «Але вчора вже минуло, і ми ніколи не повернемося назад», — наголосив Марко Рубіо. Дісталося на горіхи й Бараку Обамі. Сенатор від Флориди заявив, що він має більше досвіду, ніж було в Обами під час виборчої кампанії 2008 року...

Нагадаємо, раніше про участь у виборах президента натякнув і губернатор Флориди — 62-річний Джеб Буш. Багато оглядачів й експертів називають саме його фаворитом від Республіканської партії. У разі перемоги він стане єдиною людиною, чий брат і батько очолювали США у різні часи.

«День» звернувся до політичного аналітика Інституту Євроатлантичного співробітництва Володимира ГОРБАЧА із проханням прокоментувати старт передвиборчої кампанії у США. Розмова почалася із питання: наскільки ці перегони відвернуть увагу американців від того, що відбувається в Україні?

— Ця кампанія не відверне уваги американських виборців від подій в Україні. Однією з головних тем цієї виборчої кампанії якраз буде міжнародна тематика, на відміну від попередніх двох, на яких перемагав Обама завдяки внутрішньополітичній тематиці.

Окрім міжнародних питань, на цих виборах однією з найголовніших тем буде і роль Америки як глобального лідера. В цьому сенсі Україна є найважливішою частиною проблеми, про яку говоритимуть опоненти Обами. В українському питанні порушено правила, принципи і архітектура безпеки, на відміну від інших локальних конфліктів, можливо, з більшою кількістю жертв, але які мають внутрішній або релігійний характер. Це — не стільки стосується  України, скільки Росії. Російська криза міжнародних відносин має бути розв’язана, у тому числі й через зміну лідерства США.

Існує велика вірогідність, що ці вибори виграють республіканці, можливо, Джеб Буш. Або ж переможе Гілларі Клінтон, але вона теж — не гірший варіант. Принаймні зараз вона позиціонує себе політиком, який жорсткіший за Обаму.

Тим часом Рубіо називає Клінтон «лідером учорашнього дня»...

— З точки зору хронології, він правий. Але оскільки зараз ми спостерігаємо на Заході кризу лідерства і немає кого порівнювати з Рейганом чи Тетчер, лідерство вчорашнього дня часом виглядає сильнішим, ніж сучасне. На якусь частину виборців це вплине негативно, але на іншу — позитивно.

Думаю, що Клінтон будуватиме свою кампанію на контрасті з Обамою, при тому, що вона демократ. Вона позиціонуватиме себе так, нібито її опонентом є Барак Обама і його останній президентський термін.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати