Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Про угоду між ЄС та Грецією

Експерт «Дня»: «Багато греків запитують, чи були вартими того шість місяців ігнорування вимог кредиторів урядом Ципраса — Варуфакіса»
15 липня, 11:05
ФОТО REUTERS

Лідери країн Єврозони одностайно погодилися на нову програму позики для Греції. Про це в понеділок, 13 липня, заявив президент Європейської Ради Дональд Туск. Він також зазначив, що на Грецію чекають «серйозні реформи». Рішення щодо третього пакету допомоги для Греції вдалося домогтися після 17-годинних переговорів.

Водночас, як повідомив голова Єврогрупи Єрун Дейссельблум, нова програма фінансування для Афін може бути готовою не раніше, ніж за місяць.

«День» звернувся до старшого аналітика-лектора з питань НАТО, тероризму і глобальної безпеки Атанасіоса ДРУГОСА (Афіни) з проханням прокоментувати нову компромісну угоду щодо програми фінансової допомоги Греції, яка неспроможна виплачувати свої борги, і чи побачили греки світло в кінці тунелю після майже піврічних переговорів із кредиторами щодо вирішення боргової кризи Греції:

— Чесно кажучи, я особисто не бачу світла в кінці тунелю для моєї країни. Ми є в’язнями деяких європейських фінансових та інших кіл, які використовують метод шоку і трепету.

Після багатогодинних інтенсивних і важких переговорів прем’єр-міністр Греції Алексіс Ципрас прийняв всі умови для третьої програми фінансової допомоги, які є набагато обтяжливішими, ніж у першій та другій програмах фінансової допомоги, термін дії яких закінчився 30 червня, після того, як Греція відкинула подальшу програму суворих заходів і нову рецесію.

Увесь грецький народ хотів чесної угоди з нашими кредиторами, і особливо з негнучким і закостенілим німецьким політичним та фінансовим керівництвом.

Попереду на нас чекає ще більше невизначеності й потрясінь, оскільки Ципрас тепер має запропонувати низку нових стратегій, у тому числі підвищення податків, надаючи більш широкі статистичні дані, глибоку приватизацію та пенсійну реформу, і провести все це через парламент, у якому він зберігає надзвичайно крихку більшість. Жорсткі терміни і немислима непримиренність основних кредиторів єврозони на чолі з Німеччиною здивували багатьох економістів і спостерігачів у всьому світі. Після п’яти років страшних і болісних заходів економії нова програма фінансової допомоги збільшить нашу залежність від закордонних кредиторів, щоб виплатити попередні позики, і при цьому зовсім мало залишиться доступних коштів, які можна буде витратити на реальну і знекровлену національну економіку.

«ПЕРЕХІД ДО БІЛЬШОГО РЕАЛІЗМУ І МЕНШИХ ІДЕОЛОГІЧНИХ МОТИВІВ»

— Що змусило Ципраса та ЄС піти на компромісну угоду після референдуму, який посилив позиції грецького уряду на переговорах з європейськими лідерами і який сказав «ні» жорстким заходам економії?

— Воля більшості грецьких виборців полягала в тому, щоб залишитися зі спільною валютою. Зіткнувшись із хаосом економіки, що занепадає, та неплатоспроможністю банків і банкоматів, що змушувало греків боротися за їжу, і очевидним ризиком браку основних товарів і ліків, Ципрас зрештою ввів заходи жорсткої економії, які рішуче відкинули грецькі виборці на референдумі минулого тижня.

Водночас німецький канцлер, яка залишалася жорсткою і твердою, чітко заявила і представила свою мету: зберегти Грецію в зоні євро, але не «за всяку ціну». Внутрішні обставини, неймовірно хаотична ситуація, обмежена кількість грошей, які можна було зняти щодня з банків (контрольовані капіталом банки були закриті), побоювання людей, що далі на них чекають ще гірші умови, перехід до більшого реалізму і менших ідеологічних мотивів із боку грецького прем’єра привели до компромісу. З іншого боку, США, Італія, Франція та інші держави чинили додатковий тиск на Німеччину, щоб вона, принаймні, стала достатньо гнучкою і запропонувала гроші Афінам, хоча на дуже жорстких фінансових умовах із драматичними наслідками для грецького народу, який і так вже сильно постраждав. Німеччина дала чітко зрозуміти, що Європа буде працювати виключно на умовах, встановлених у Берліні та Франкфурті. Виборці у Франції, Іспанії, Італії та інших країнах єврозони повинні вирішити: чи таке майбутнє вони хочуть для своїх країн?

Багато греків тепер запитують, чи були вартими того шість місяців ігнорування вимог кредиторів урядом Ципраса — Варуфакіса.

«Я ПЕРЕДБАЧАЮ НОВІ ВИБОРИ і ПРИВІД ДЛЯ СОЦІАЛЬНИХ ЗАВОРУШЕНЬ...»

— Чи виконає грецький уряд вимоги, згідно з якими країні буде надано цю фінансову допомогу?

— Я не впевнений. Ця програма фінансової допомоги надається на три роки. Через економічну і гібридну фінансову війну весь пакет заходів може перетворити Грецію на руїни. Німці хочуть втручатися в кожен аспект грецького політичного, фінансового та соціального життя.

Звичайно, ці жорсткі й болючі заходи, ймовірно, отримають деяку підтримку з боку уряду.

Але на Ципраса, який заявив, що лідери єврозони блефують щодо подальших заходів жорсткої економії, чекає величезний виклик, який полягає в тому, щоб цього тижня нові заходи економії були затверджені парламентом Греції та партією Сіріза. Тому, можливо, йому доведеться поступитися або розділити владу з допомогою нових виборів або створення уряду національної єдності за участю всіх основних партій. Для Греції ця справа була битвою за гідність. Коли дійде до практичної реалізації, то через широке різноманіття причин (бюрократія, партійна політика, брак інтересу і т.ін.) такі неймовірні та «космічні» вимоги ніколи не буде виконано.

Навіть у своєму відступі та поразці Ципрас, принаймні, зробив гучну заяву, яку почули європейці по всьому континенту: що дуже важливо побудувати європеїзовану Німеччину і не онімеччину Європу. І грецький народ, незважаючи на нестерпні труднощі й нездоланні перепони, скоро реагуватиме на цей тиск і плани Берліна і Франкфурта. Отже, висновок такий: після майже п’яти років ми все ще на початку нової Марафонської битви ХХІ століття.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати