Придністровці матимуть власні паспорти
Самопроголошена і досі не визнана жодною державою світу Придністровська Молдовська Республіка вирішила ввести з 1 вересня власні паспорти. Кишинів відреагував на цю ухвалу досить різко. Лунали навіть погрози про відмову від підписаних раніше керівниками Молдови та Придністров’я документів. Власне, запровадження Придністров’ям власних паспортів свідчить про що завгодно, крім бажання жити в одній державі.
Почалася ця iсторiя наприкінці травня цього року, коли придністровський президент Ігор Смирнов оголосив указ про запровадження паспортів громадян ПМР. Документ було датовано 11 травня. Неприємність усієї ситуації для Кишинева полягає в тому, що молдовський керівник Володимир Воронін просто не знав про існування цього указу Смирнова, підписуючи 16 травня угоду з Тирасполем про взаємне визнання документів. Коли в Молдові оговталися, вийшло запізно... Міністр закордонних справ невизнаної республіки Валерій Ліцкай висловив нерозуміння, чому Кишинів не сприйняв придністровської ухвали, якій «не було альтернативи».
Придністровці до останнього часу користувалися не молдовськими паспортами, а документами ще старого, радянського, зразка. Настав зрештою час, коли Тирасполь зiткнувся з проблемою браку необхідних бланків паспортів. Поїздки до Росії та прохання допомогти в цьому питанні успіхом не увінчалися — Ліцкай повідомив, що росіяни навіть знищили матриці для виготовлення радянських паспортів. Тоді в ПМР вирішили зайнятися питанням виготовлення власних документів. До речі, Придністров’я давно перейшло на документи власного виготовлення і в ряду інших сфер. Скажімо, це дипломи про вищу освіту (з чим Тирасполь має чимало клопотів, оскільки, примiром, в Україні дипломованих придністровців не визнають).
«Ми ж і раніше видавали паспорти, ставили в них ту ж печатку Придністровської Республіки. Змінились тільки бланки — замість радянських стали придністровські», — підкреслив глава зовнішньополітичного відомства Придністров’я. Скоріше за все, несприйняття Кишиневом придністровського нововведення не матиме будь-якого розвитку. Тирасполь і без паспортів надто далеко просунувся у відокремленні від Молдови. Самопроголошена держава має всі необхідні для існування структури — армію (за оцінками експертів, більш боєздатну, ніж Молдова), органи управління, гроші, власну Конституцію. Проблеми можуть виникнути лише в самих громадян Придністров’я: їхні паспорти навряд чи матимуть юридичну силу за межами ПМР. Варто також нагадати, що з наступного року громадяни країн колишнього Радянського Союзу (окрім Білорусі та Росії) повинні будуть в’їжджати в Україну лише iз закордонними паспортами. Номер із придністровським паспортом вже не пройде. Але у придністровського міністра закордонних справ знайшлася відповідь і на це запитання: «Наші громадяни їздять за кордон з паспортами громадян Росії, України та Молдови». Сам Ліцкай зізнався, що їздить за межi ПМР із російським паспортом. У МЗС України, тим часом, повідомили «День», що попри запровадження придністровцями власного паспорта «все залишається без змін (що стосується їхнього в’їзду до України. — Ред ). Будь-які зміни потребують вирішення на офіційному рівні».