Привид позиційного конфлікту
Епопея навколо «Кольчуг» продовжується. Після оприлюднення звіту американсько-британської групи експертів, які розслідували можливість незаконних поставок зброї до Іраку, Міністерство закордонних справ виступило зі своїм коментарем. Українська сторона вважає, що висновок групи іноземних експертів щодо неспроможності уряду України надати достатні докази про непостачання «Кольчуг» до Іраку — є, як мінімум, некоректним. Відповіді МЗС України на 17 запитань групи експертів були без зайвого афішування розміщені на сайті міністерства. У свою чергу звіт експертів оприлюднювався 26 листопада послами двох країн, які тоді ж відповіли на запитання журналістів.
У досить об’ємному коментарі МЗС України важко знайти щось принципово нове. Більшість із зазначеного в коментарі МЗС концептуально мало відрізняється від роз’яснень, які давав ще 13 листопада глава Адміністрації Президента України (за сумісництвом — голова комісії зі створення належних умов для роботи експертів з питань експорту станцій «Кольчуга») Віктор Медведчук. Так, МЗС переконує, що ступінь співробітництва із експертами був однаковий, і наголошує, що американсько-британська група «отримала відповіді практично на всі запитання». Звідки ж тоді взялися додаткові запитання в експертів? У принципі їхні зауваження можна звести лише до двох конкретних запитань, вичерпні відповіді на які могли б розвіяти увесь туман довкола можливого порушення Україною санкцій Ради Безпеки ООН.
По-перше, експерти наполягали на пред’явленні контракту щодо продажу «Кольчуг» Іраку. МЗС України переконує, що іноземцям було надано всю необхідну документацію з цього питання, крім самого контракту. Згідно з домовленістю між Києвом та Пекіном, контракт є комерційною таємницею, а його оприлюднення означало б порушення взятих зобов’язань. Експертам, як зазначено в коментарі МЗС, були надані копії окремих положень цього контракту, які не є таємницею. Зокрема, пункт, який стосується неможливості реекспорту «Кольчуг» до третьої країни без відповідного узгодження з Україною. Звіт експертів також підтверджує, що пункт було пред’явлено на окремому аркуші паперу. Саме це й викликало запитання. Між тим, до Пекіна з цим питанням американці не зверталися, хоч МЗС Китаю давно заявило, що «Кольчуги» до Іраку не постачалися.
У коментарі МЗС також сказано, що «враховуючи габарити станції та її комплектуючих, здійснити непомітно незаконну передачу «Кольчуг» неможливо». МЗС України вважає, що космічна розвідка обов’язково зафіксувала б наявність «Кольчуг» в тій чи іншій країні. І в цьому теж є частка правди. Пригадати хоча б, що перша інформація про збитий торік українською ракетою російський літак над Чорним морем надійшла від Пентагона, у розпорядженні якого були знімки, зроблені супутниками в космосі. Звідси випливає два припущення. Або «Кольчуги» дійсно в Китаї, і тоді йдеться зовсім про інший зміст тиску на Київ. Або ж є докази того, що «Кольчуги» — в Іраку. Але з якихось причин немає бажання оприлюднювати ці докази і тим самим застосовувати міжнародні санкції проти України. Представники США вказували, що подібна інформація є, проте посол США Карлос Паскуаль говорив, що доказів наявності «Кольчуг» в Іраку немає. Це ж сказано і в звіті експертів.
У американсько-британському звіті в розділі «наступні кроки» сказано також про бажання групи експертів зустрітися з колишнім головою СБУ Леонідом Деркачем та колишнім почесним консулом Іраку в Україні Юрієм Оршанським. Коментар МЗС на це не реагує. Між тим, відповідь могла б по-справжньому засвідчити відкритість Києва. Коментар же стверджує, що «наданої інформації повністю достатньо для того, щоб зробити висновок про неможливість експорту «Кольчуг» з України до Іраку». Правда, згодом там же підкреслюється, що «Україна залишається відкритою для подальшої співпраці з експертами, але за умови, що при цьому США та Великобританія будуть поважати національні інтереси нашої держави».
У коментарі МЗС також ідеться про записи Мельниченка, які в Україні не визнають автентичними згідно з офіційною експертизою і згідно висновку британця Пітера Френча. Водночас коментар МЗС з посиланням на СБУ повідомляє, що колишній директор «Укрспецекспорту» Валерій Малєв мав бесіду з керівництвом Служби безпеки щодо поставок «Кольчуг» до Йорданії, проте йому заборонили вести з йорданським представником подібні переговори. Саме про розмову Кучми з Малєвим і йшлося в записі, який США визнали автентичним. Коментар МЗС не визнає конфлікту інтересів між «Укрспецекспортом» та СБУ, і заперечує, що система експортного контролю не гарантує, що її не можна обійти. Навряд чи ці заперечення буде визнано переконливими.
Питання є до обох сторін. Вашингтон не погоджується на спільну експертизу записів Мельниченка і не надає Києву результатів своєї експертизи. Київ, декларуючи подальшу готовність до співпраці, відбувається відписками. Питання «Кольчуг» швидко стало визначним політичним чинником, що шкодить передусім українським інтересам, і явно переходить у наступний рік.
Хтось мусить зробити справжній крок назустріч.