«Путін хоче відновити баланс між кланами»
Відставка генерального прокурора Росії Володимира Устинова спричинила великий резонанс у світі. Багато експертів пов’язують відхід впливового політика з майбутніми президентськими виборами в країні. Якою бачать цю ситуацію в самій Москві? Про це в коментарях керівника аналітичного департаменту «Центру політичних технологій» (Росія) Тетяни СТАНОВОЇ.
— Чи можна вважати, що відставка генпрокурора Устинова безпосередньо пов’язана з боротьбою за президентське крісло в Росії, чи рішення президента переслідувало іншу мету?
— Ця відставка пов’язана з нинішньою боротьбою. Річ у тому, що останнім часом Володимир Устинов, будучи основною фігурою серед представників силового оточення президента, почав перетворюватися фактично з інструмента впливу на суб’єкт політики. Прокурора активно використали в боротьбі з олігархами, в справі «Юкосу». Але Устинов також почав займати активну ідеологічну позицію, робити заяви з питань, що виходять за рамки безпосередньої діяльності прокуратури. Генпрокурор хотів із віртуальної кампанії зробити реальну. Крім того, Устинов своїми амбіціями насторожував лояльних Путіну людей. Тому поєднання зростання амбіцій і зростання напруженості в елітах та спроби зробити реальною боротьбу з корупцією — все це разом дало поштовх до того, що президент ухвалив таке рішення. Я думаю, що насправді Путін хоче відновити баланс між кланами. З огляду на те, що Устинов був основною фігурою для силовиків, які останнім часом піднялися, його зняттям Путін вирівнює становище основних гравців. Зараз, попри те, хто прийде до прокуратури, це буде структура з набагато меншим впливом.
— Генпрокурор міг вплинути на вибір наступника?
— Устинов був самостійним гравцем і діяв у рамках, які постійно розширювалися. Він не хотів іти в президенти. Устинов міг діяти проти інтересів фігур, які мають напружені відносини з силовиками. Путіну дуже складно «розводити» своїх людей, адже в такій системі в президента обмежений маневр. Якщо Путін приймає якесь рішення, то в будь-якому випадку з’ясовується, що ущемляють одні інтереси, а інші піднімають. Йому треба, щоб всі основні фігури були приблизно в однаковому становищі і між ними було якнайменше ворожнечі. З 2004 року в політиці й економіці позасистемні фігури вже виведені за рамки. А тепер виходить, що поділ сфер впливу починається зі своїми. Я вважаю, що президент на посаду генпрокурора призначить людину, яка не належатиме до жодного клану. Але ця людина буде особисто лояльна до Путіна.
— Як нинішні події позначаться на президентській кампанії?
— Цього ніхто не знає. Схоже, що найбільше шансів стати наступником має перший заступник голови Дмитро Медведєв. Звісно, в контексті відставки Устинова у Медведєва дуже серйозний інтерес поставити довірену особу керувати прокуратурою. Чи вдасться йому вирішити це питання, складно сказати. На мій погляд, Путін не піде на таку поступку. Слід зазначити, що зараз виникла системна проблема. Уперше Путін вимушений діяти на шкоду інтересам усього свого оточення. Адже він не може поступитися будь-кому зі своїх людей і вимушений відстоювати свої інтереси, ставлячи фігуру, яка абсолютно лояльна йому особисто і при цьому не діятиме в інтересах одного з кланів.
Це одна з великих проблем. Силовики відстоюють збереження за Путіним посади президента. Вони чудово розуміють, що прийде Медведєв, і вони опиняться не в найкращій ситуації. Я думаю, що це питання в Кремлі вирішать. Тут своєрідна внутрішня кухня, і складно щось загадувати. Але абсолютно точно, що противники Медведєва опиняться в складному становищі. Я гадаю, що створюватимуть якусь систему балансів. Але в якому вигляді це буде, як працюватиме, зараз прогнозувати рано.