Путін застерігає від небезпечного консенсусу

Президент Росії Володимир Путін учора виступив зі щорічним посланням до Федерального зібрання Росії. Вислухати його в Кремлі зібралися депутати Державної думи та Ради Федерації Росії. Спектр питань, віддзеркалених у путінській промові, настільки широкий, що, очевидно, було б легше сказати, про що російський лідер все-таки не сказав. Хоч і це завдання не з простих. Прозвучали у нього питання-плани щодо реформування держуправління, балансу взаємодії федерального центру та регіонів, військової операції в Чечні, судоустрою, економічних перспектив, зовнішньої політики... І це тільки дещиця.
Почав своє послання Путін із підбиття підсумків минулого року. В.В.П. щиро вірить, що в Росії лишилися позаду процеси розповзання державності, зупинено дезінтеграцію, позаяк прийнято федеральний пакет законів, проведено реформу Ради Федерації, почали свою діяльність постійні представники у федеральних округах. Звернув увагу Володимир Володимирович і на економічну стабільність в країні, визнавши, між тим, певну відносність цієї стабільності. Що ж до путінських постпредів, то і тут не все так однозначно. Президент сам підкреслив, що «відсутність чіткого розподілу повноважень (між центром та регіонами) призводить нас до великих економічних та соціальних втрат». Щодо Чечні, на думку Путіна, минулий рік у цьому плані був особливо успішним. Російський керівник навіть повідомив про те, що федеральна армія, виконавши свій обов’язок, залишає Чеченську Республіку (інформація, яка, очевидно, приречена на коригування, позаяк про повне виведення військ із Чечні офіційно досі не повідомлялося). Значна частина президентського виступу була присвячена економічним питанням. На його думку, темпи зростання економіки недостатні, та вони й уповільнилися за останні місяці. За словами президента, спостерігається постійний відтік капіталу з Росії ($20 млрд. за рік), капіталізація російських компаній складає більше $50 млрд., що в п’ять разів менше від капіталізації компаній Фінляндії. Для інвесторів, вважає Путін, надто великий ризик, відсутні стимули, немає довіри. Економіка країна, як і раніше, твердить президент, базована на експорті пального, а не на виробництві. Путін застеріг учасників Федерального зібрання від небезпеки нинішньої російської рівноваги. «Цей консенсус багато хто плутає зі стабільністю», — сказав він. Насправді ж це «проїдання національних ресурсів».
КОМЕНТАР
Олег МЕДВЕДЄВ, шеф-редактор журналу «Деловые люди», Москва:
— Послання Путіна, якщо його витягнути з контексту інших подій вчорашнього дня, справило досить приємне враження. Російський президент, на мою думку, поставив таки крапку в дискусії «Ху із Путін?». Це, безперечно, не диктатор, досить гнучкий реформатор, який застосовує іноді економічно виправдані авторитарні прийоми. Всупереч прогнозам, він не відмежувався від єльцинського десятиріччя і фактично оголосив амністію всім учасникам бурхливих економічних і політичних подій того часу. В Росії за революцією завжди йшла контрреволюція, за реформами — контрреформи, пошук винних і покарання. Путін заявив, що подібні цикли в історії Росії закінчені. В цьому, як і в категоричній заяві Путіна про неприпустимість перегляду підсумків приватизації, як мені уявляється, і є головне політичне значення послання. Економічна частина послання складена Грефом Ілларіоновим і є стратегією досить жорстких ліберальних перетворень, заснованою на конвертації політичної стабільності в економічне зростання. Я впевнений, що значна частина запланованих послань і заходів буде реалізована хоч би тому, що більшість відповідних законопроектів уже знаходиться на півдорозі в Державну думу, а там у Путіна особливих проблем не передбачається. Все це створює певні проблеми для України, яка в негласному змаганні в темпах реформ вступає в чергову смугу відставання від Росії. У випадку, якщо поточна політична криза затягнеться, це відставання може стати затяжним, а можливо, і безповоротним. Тим часом Путін звернув учора увагу на нові можливості, що відкриваються перед російською дипломатією в СНД, завдяки економічному зростанню в Росії. Путін робить чіткі наполегливі інвестиції. Тому сказане ним учора значною мірою адресоване Заходу і повинне створити там сприятливе враження про інвестиційний клімат в Росії. Однак весь ефект було розмито вчорашніми подіями навколо НТВ, захопленням, яке контролювалося державою, Газпромом, влади в «Медіа-мості», обранні на провідні менеджерські посади осіб з, м’яко кажучи, неоднозначною репутацією, таких як Кох і Йордан. Тим самим Вяхiрєв і Кох підклали учора Путіну величезну свиню, провівши збори акціонерів «Медіа-мосту» буквально в той же день і навіть в ті ж самі години і хвилини, коли Путін читав своє послання. Я вже говорив і здається навіть писав в «День» про те, що на війну з НТВ Путіна підштовхнули нерозумні і недалекоглядні люди. Саме стосунки Путіна з НТВ задають тон його оцінкам в західних мас-медіа, які, зрозуміло, носять переважно негативний характер, створюють Путіну образ диктатора, відірваний від реальності й наносять колосальний економічний збиток Росії у вигляді недоотриманих iз Заходу інвестицій.