Радянська зірка поруч із царським орлом
Учора на нараді з керівним складом російських Збройних сил президент Росії Володимир Путін підтримав ініціативу міністра оборони Сергія Іванова повернути на військовий прапор п’ятикутну зірку, що була емблемою колишнього Радянського Союзу. Для того, щоб червона зірка дійсно повернулася на російські військові прапори, потрібно ввести поправку до закону про прапор, а отже, — мати згоду парламенту, на яку Володимир Путін і висловив сподівання.
Швидше за все, заперечень у законодавчої влади не буде — це підтверджує попередній досвід проведення таких «реформ» російським президентом. Володимир Путін протягом двох років доволі успішно воскрешає відкинуту радянську символіку. 29 грудня 2000 року ним було підписано закон про військові прапори, за яким прапор Збройних сил Російської Федерації є «прямокутним, червоного кольору, відношення ширини прапора до його довжини 2:3» — тобто традиційним радянським прапором, тільки без серпа та молота. Нещодавно з легкої руки Путіна до росіян повернувся старий гімн, щоправда, від загальновідомого «Союза нерушимого...» залишилася тільки музика, але навіть це порадувало багатьох представників старшого покоління. Тож тепер червона зірка, появу якої на військовому прапорі фракція КПРФ у Держдумі зустріла на ура, мабуть, також повернеться до життя, оскільки в парламенті домінуючою силою є проурядові центристи, які завжди готові підтримати бажання президента.
Такі кроки керівництва викликають неоднозначну реакцію. Багато хто вважає, що радянська символіка не просто викликає ностальгію у населення, але й лякає молоде покоління, для якого комуністична ідеологія далека і чужа. Інші вважають, що такими популістськими кроками Путін хоче підвищити рівень народної підтримки. «Не забув ні про кого: комуністи отримали свій гімн, консерватори мають двоголового орла, а демократи — триколірний прапор», — заявила Людмила Алексєєва, радянський дисидент, яка очолювала московську філію Гельсінської групи. До того ж таке ставлення до радянської символіки є абсолютно протилежною до політики попередника Путіна — Бориса Єльцина, який її ненавидів і всіляко намагався використати свій вплив на послідовника, щоб завадити відновленню старого гімну.