Райс нагадала про обіцянку надати Україні ПДЧ
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20080924/4171-3-2.jpg)
Україна знову почула слова підтримки стосовно своїх євроатлантичних амбіцій. Цього разу — в кулуарах Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку, де світові лідери збираються на засідання 63-ї сесії. Держсекретар США Кондоліза Райс під час переговорів з міністром закордонних справ України Володимиром Огризком запевнила, що Вашингтон незмінно підтримує прагнення Києва вступити до НАТО. Як повідомляє «Радіо «Свобода», держсекретар США нагадала про дану на торішньому саміті НАТО в Бухаресті обіцянку включити Україну до Плану дій щодо членства в Північноатлантичному альянсі. «Звісно, ми завжди підтримували й надалі підтримуватимемо євроатлантичні амбіції України, й наша позиція щодо надання Києву ПДЧ є абсолютно чіткою», — зазначила К. Райс. «У рішенні Бухарестського саміту чітко сказано, що Україна буде в НАТО», — підкреслила держсекретар США.
Про важливість ПДЧ НАТО для Грузії й України чимало говорить також міністр закордонних справ Латвії Маріс Рієкстіньш. Він вважає, що ПДЧ необхідне, щоб Грузія й Україна не припинили реформ. «Якщо ми говоримо, що План дій надано не буде, боюся, що ці країни, що бажають у майбутньому бачити себе в НАТО, будуть розчаровані. Це може викликати зворотній ефект, і внутрішньої мотивації йти шляхом реформ не вистачить», — зазначив Рієкстіньш. Він нагадав, що Латвія підтримує надання Грузії й Україні ПДЧ. Разом із тим, він зазначив, що «План дій не є квитком для гарантованої посадки в потяг НАТО, оскільки цим країнам-кандидаткам слід дотримуватися дуже багатьох істотних критеріїв». Міністр також підкреслив, що підтримка Латвії аж ніяк не означає готовності знизити критерії вступу до НАТО. Але й дотримання критеріїв цими країнами не забороняє альянсу оцінити загальний політичний контекст при прийнятті рішення про запрошення країни вступити до Альянсу.
Як очікується, до грудневої наради міністрів закордонних справ країн НАТО відбудуться дискусії на рівні послів і консультації з країнами-учасницями. «Оцінимо прогрес Грузії й України, оцінимо інтереси Альянсу й країн-учасниць, і тоді, виходячи з цього, в грудні прийматимемо рішення», — повідомив М. Рієкстіньш. На запитання, чи відчуваються зміни з боку європейських країн після конфлікту в Грузії, литовський міністр відповів: «Гадаю, стадія ще дуже рання. Ми побачимо, як розвиваються ці позиції, оскільки до грудня ще багато часу, й важко прогнозувати, що ще може статися до цього», — додав він.
Разом із тим, постійний представник Росії при НАТО Дмитро Рогозін у черговий раз назвав неприйнятним для Москви будь-яке розширення НАТО на схід. За його словами, Україна й Грузія є зоною надзвичайно важливих національних інтересів РФ. Варто зауважити, що ще 18 вересня Кондоліза Райс заявила, що країни Заходу не дозволять Росії нав’язувати їм свою позицію щодо розширення НАТО й можливого прийняття до альянсу Грузії й України. А 19 вересня генеральний секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер заявив, що Україна й Грузія залишаються кандидатами на членство в Альянсі, незважаючи на заперечення Росії.