Росія готує «мобілізаційний сценарій». Навіщо?
Експерти — про нові мілітаристські ініціативи КремляНеоднозначну реакцію в соціальних мережах викликала новина з приводу законопроекту про регулювання податкових правовідносин під час воєнного стану, внесеного до Державної думи Росії минулого тижня. Зокрема, в проекті закону також передбачено наділення президента РФ додатковими повноваженнями з метою забезпечення безпеки держави і умов для відбиття чи запобігання агресії проти Росії.
«Можна передбачити, що готується мобілізаційний варіант управління, — пише в своєму Facebook московський журналіст Дмитро Шушарін. — Питання лише в тому, що буде приводом. Тут потрібна чи затяжна війна (з Грузією можна покінчити за добу), чи внутрішня дестабілізація — військовий стан за польським зразком». Він також продовжує, що варіантів розвитку подій два: «оголошення війни Україні чи масштабна провокація всередині країни. Навіть не теракт — тут досить режиму КТО. Це має бути щось дуже серйозне й масове».
Днями також стало відомо, що 2014-го року в Росії буде створено Національний центр оборони (НЦО). На час війни він повинен виконувати функцію ставки верховного головного командування. Як повідомив міністр оборони РФ Сергій Шойгу, ця структура включатиме три складові: «Центр управління стратегічними ядерними силами, Центр бойового управління та Центр управління повсякденною діяльністю Збройних сил». Шойгу також зазначив, що Центр керуватиме діяльністю не лише Збройних сил, але й інших силових структур країни, пише онлайн-видання «Погляд».
Російський військовий експерт Олександр ГОЛЬЦ вважає такий поворот подій «не дуже серйозним у нинішній обстановці». «Мобілізаційний сценарій управління так і називається, бо він не може тривати дуже довго. Якщо хтось розраховує серйозно, що в основі ринкової економіки тривалий час можна керувати країною в мобілізаційному режимі, то він помиляється. Я взагалі жодного зв’язку не бачу між цим законопроектом і Україною», — зазначив у коментарі «Дневі» експерт. Він також додав, що подібна ініціатива — лише свідчення, що «хтось зайнявся проблемами мобілізаційної підготовки Росії, в якій є чимала кількість питань».
А ось щодо створення НЦО, пан Гольц вважає, що це «підсилює позиції Шойгу». «Саме він координуватиме дії останніх відомств у обороні Росії. Все це має дуже тривалу історію. У середині 1990-х намагалися поговорити на цю тему, але ніяк не змогли домовитися. Проте якщо раніше це була теорія, то зараз більш-менш зрозуміло, що відомства підпорядковуватимуться в екстрених ситуаціях Шойгу», — сказав Олександр Гольц.
У той же час, директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин БАДРАК не вважає, що в інтересах сьогоднішнього «військово-політичного керівництва Росії розгорнути воєнну кампанію проти України». «У Росії сьогодні значно більше важелів тиску на Україну невоєнного плану — енергетичного, інформаційного, навіть військово-технічного і технологічного, що ми бачимо на прикладі авіапрому, який Росія хоче фактично задушити. При цьому, для Кремля вкрай невигідно створювати реальну військову загрозу Україні», — зазначає пан Бадрак. За його словами, це лише зніме роз’єднаність, яка умовно існує між східними та західними областями. «А по-друге, це може дати новий сплеск антиросійських настроїв в Україні. Після таких дій говорити про якісь об’єднувальні процеси, буде безглуздо. Тому, я не думаю, що мова може йти про воєнну кампанію. Скоріше, це може бути пов’язано з внутрішніми справами», — вважає експерт. На його думку, в Росії і так доволі проблем окрім України. Наприклад — ситуація на Кавказі та Далекому Сході. Скоріше за все, це нова спроба інформаційними технологіями і створенням єдиної автоматизованої системи управління, поліпшити ситуацію з керуванням військами російської держави», — резюмував Валентин Бадрак.