Росіяни звужують кільце довкола Грозного
Чеченці майже не чинять опору, але й не здаютьсяПутін заявив, що на противагу попередньому конфлікту, який був п'ять років тому, з моменту введення військ у Чечню втрати росіян були мінімальні: четверо солдат загинуло і 22 поранено. Президент Чечні Аслан Масхадов на спеціальній нараді вищого командного складу Збройних сил оголосив запровадження воєнного стану в республіці. Однак цей указ має ще ухвалити парламент Чечні. Утім, поки що зміст указу не оприлюднено, хоча зарубіжні мас-медіа повідомили, що президент Чечні оголосив священну війну.
Проте цього разу Чечня, здається, таки програє війну, а отже, втратить незалежність. Якщо п'ять років тому все населення республіки піднялося на боротьбу, готувало укріплення й окопи, то цього разу в ополченці йдуть добровольцями лише самі чеченці. Разом із тим з'являються і дезертири. Грузинські війська затримали у вівторок на кордоні п'ятьох утікачів-чеченців, озброєних легкою стрілецькою зброєю.
Населення Чечні загалом невдоволене і російським урядом, і своїми лідерами, вважаючи, що не було потреби починати війну на території, яка ще не загоїла ран. Більшість засуджує бойових командирів, які спровокували війну рейдами на Дагестан. А Масхадов, схоже, сплатить високу ціну за те, що пригрів у республіці багатьох непокірних командирів і, зокрема, Хаттаба, який справді допоміг чеченцям у боротьбі за незалежність, а потім не знав, де застосувати свої навички, бо на батьківщині його не приймають. Із Масхадовим російська влада не хоче вести переговори. Зате у Москві вже йде мова про визначення умов, за якими федеральна влада припинить авіаудари по бандитських формуваннях та їхніх базах. На зустрічі з трьома екс-прем'єрами та лідерами депутатських фракцій Путін навіть повідомив про існування плану знищення таких угруповань. Утім, деталі цього плану не розголошуються. Відомо лише, що російські політики обговорювали ідею запровадження повноважного представника РФ у чеченській республіці з правами віце-прем'єра. Проти призначення на цю посаду Олександра Лебедя виступили лідери фракцій КПРФ Геннадій Зюганов і ЛДПР Володимир Жириновський. Російський прем'єр спростував реальність такого призначення. Воно й зрозуміло, навіщо Путіну видавати колишньому генералові лаври миротворця в Чечні, якщо прем'єр збирається скористатися ними сам.
Цікаву ідею розв'язання цього конфлікту запропонував директор інституту політичних досліджень, колишній експерт Ради Безпеки РФ із проблем Кавказу Сергій Марков. Він, зокрема, вважає, що федералам слід боротися «не проти бойовиків, а за підтримку населення Чечні». Російські власті мають надавати допомогу тим регіонам, які не просто лояльні до Москви, а й допомагають їй боротися проти бойовиків. А ще краще, на його думку, нацькувати бойовиків одне на одного, пообіцявши по $ 1 млн. тому селу, яке впіймає і видасть федеральним властям Басаєва і Хаттаба. За рецептом Маркова до осені 2000 року федеральні війська могли б домогтися лояльності 95% населення Чечні, що проживає на 80% території.