Російсько-німецька газова угода не подобається США
США вустами свого офіційного представника піддали критиці великий договір між Німеччиною й Росією щодо будівництва газопроводу, недвозначно показавши тим самим свій зростаючий неспокій з приводу зміцнення зв’язків Берліна з Москвою.
Заступник державного секретаря зі справ Кавказу й Південної Європи Метью Брайза в інтерв’ю газеті Financial Times Deutschland зазначив, що договір про будівництво газопроводу на дні Балтійського моря, який оцінюється в $5 мільярдів (3,4 мільярда фунтів), посилить залежність Європи від російського газу.
— При погляді на цей проект мимоволі виникає запитання: а що, власне, розуміється під диверсифікацією джерел поставок газу? — заявив Брайза. — Якщо ви живете в Німеччині й не хочете, щоб із вами трапилося те ж саме, що й минулою зимою з Україною (коли Росія перервала поставки газу), мені як представнику США незрозуміло, що це за диверсифікація, коли ви просто тягнете нові труби до одного й того ж постачальника.
Відносини між Росією й США сьогодні знаходяться в найхолоднішій точці з часів холодної війни — причиною чого в тому числі є й підтримка Сполученими Штатами так званих кольорових революцій у колишніх радянських республіках Грузії й Україні. Вашингтон непокоять ознаки того, що канцлер Німеччини Ангела Меркель не виконує свого наміру дистанціювати німецький уряд від Москви порівняно з часом, коли при влади був її попередник Герхард Шредер. Американські дипломати додають, що європейці недостатньо підтримали Грузію, коли через нещодавній шпигунський скандал загострилися відносини між Тбілісі й Москвою.
У інтерв’ю Брайза попередив Росію, що не варто знову відключати газ Україні або Грузії. Минулої зими після дивних вибухів на газопроводі в Грузії не було газу протягом двох тижнів.
Також Брайза приєднався до слів деяких представників ЄС, які заявляли, що балтійський газопровід підриває солідарність Європи на переговорах iз Москвою — зокрема тому, що обходить стороною Польщу. А німецькі політики стверджують, що газопровід навпаки підвищує рівень енергетичної безпеки, оскільки після його прокладання збільшується кількість маршрутів поставок.
— Монополіст напевно прагнутиме до укладання приватних угод з окремими державами, — заявив Брайза, маючи на увазі, судячи з усього, російську компанію «Газпром». — Якщо це станеться, Європі буде вже значно складніше виступати з єдиних позицій.
За його словами, щоб не потрапити в ще більшу залежність від Росії, Європі потрібно більше працювати з країнами Каспійського регіону — зокрема з Азербайджаном. Згідно з озвученими Брайзою американськими прогнозами, Росія протягом десяти років збільшить свою частку на європейському ринку з нинішніх 25% до 33%, але при цьому він наголосив, що Азербайджан може експортувати майже чверть тієї кількості, яка надходить iз Росії.
Випуск газети №:
№187, (2006)Рубрика
День Планети