Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Ринковий союз

Росія вирішила «додавити» Білорусь газом
04 квітня, 00:00
НА ТРЕТЮ ІНАВГУРАЦІЮ ОЛЕКСАНДРА ЛУКАШЕНКА, ЯКА ЗАПЛАНОВАНА НА 8 КВІТНЯ, НЕ ПРИБУДУТЬ КЕРІВНИКИ ІНШИХ ДЕРЖАВ. ВІДСУТНІСТЬ ВОЛОДИМИРА ПУТІНА У МІНСЬКУ ПОЯСНЮЮТЬ ТИМ, ЩО ЗГІДНО З ІСНУЮЧОЮ ПРАКТИКОЮ ЗАПРОШЕННЯ НА ІНАВГУРАЦІЮ ЛІДЕРАМ КРАЇН НЕ РОЗСИЛАЮТЬСЯ / ФОТО РЕЙТЕР

«Газпром» в ультимативній формі попередив Білорусь про необхідність переходу з нового року на ринкові стосунки в газовій сфері. Голова правління «Газпрому» Олексій Міллер заявив міністру енергетики Республіки Білорусь Олександрові Агеєву і генеральному директорові ВАТ «Белтрансгаз» Дмитрові Казакову, що з початку 2007 року природний газ до братньої республіки постачатиметься за європейськими цінами. Білоруській стороні запропоновано до 30 квітня представити свої пропозиції за умовами співпраці наступного року. Російська сторона не розшифрувала поняття про яку європейську ціну йдеться.

Офіційна влада Білорусі поки що не б’є на сполох з приводу можливого переходу на нові ціни. «Не потрібно робити з цього трагедії», — цитує ІТАР- ТАКС слова керівника мінського представництва Постійного комітету Союзної держави Білорусі та Росії Василя Шолодонова. За його словами, ціна на газ, обсяги поставок палива — «усе це договірний процес». Начальник управління Росії і Союзної держави білоруського МЗС Сергій Звонко зазначив, що Білорусь розраховує на дієвість міждержавної угоди «про надання єдиних умов для суб’єктів господарювання, про цінову політику». Таким чином, Мінськ сподівається на те, що зможе купувати природний газ за внутрішніми російськими цінами. Однак поки що не чутно реакції президента Олександра Лукашенка.

Багато спостерігачів зазначають, що все набагато серйозніше, ніж здається на перший погляд. Як відомо, заяви «Газпрому» завжди асоціюються з волею Кремля. А це означає, що Лукашенкові, який переміг на виборах у значній мірі за допомогою Росії, доведеться поступово здавати свої позиції. Так вважає, зокрема, директор білоруського Незалежного інституту соціально-економічних і політичних досліджень Олег Манаєв. У коментарі «Дневі» він зазначив: «Керівництво Росії надавало відкриту і пряму підтримку білоруському президентові на переобрання на третій термін і за це тепер починає вимагати певної плати. Я гадаю, що в перспективі виникне питання приватизації «Белтрансгаза» «Газпромом», запровадження єдиної валюти, а потім і референдуму щодо єдиного конституційного акту між Росією та Білоруссю».

Потрібно нагадати, що «Газпром» уже давно веде переговори про придбання акцій «Белтрансгаза». Процес застопорився, оскільки білоруська влада і «Газпром» ніяк не можуть прийти до єдиної думки в питанні про ринкову вартість активів «Белтрансгаза». Якщо російський газовий концерн готовий заплатити 500 млн. дол. США, то Мінськ називає суму в 2,5 млрд. дол. за 50% акцій. Схоже, тепер у відповідь на російську підтримку Лукашенку доведеться поступитися в цьому питанні. У відповідь на це Кремль, можливо, пом’якшиться і продаватиме газ за російськими цінами. Білоруський експерт зазначає, що після нинішніх виборів позиція Лукашенка дуже послабилася і він вже не зможе апелювати до Заходу, як це він робив раніше...

Підняття цін ще більше ускладнить становище Лукашенка і поставить його в ще більшу залежність від Росії, — вважає О. Манаєв. У той же час, додає він, жорстко однозначна реакція на незабезпечення демократичності виборів із боку провідних західних структур, Євросоюзу і США вказують на те, що перед Лукашенком залишився лише один шлях — йти на поступки перед Росією.

Білоруський експерт не виключає, що до початку виборчої кампанії в Росії восени 2007 року Росія спробує дотиснути Лукашенка і з інших питань: єдиної валюти і референдуму. Всі експерти визнають, що Росія ніколи не погодиться на еквівалентні структури обох держав у Союзній державі. Це має бути або єдина держава з можливо більш розширеною автономією як восьмий округ або нормальні відносини двох держав, оскільки проміжна форма не довела своєї життєздатності.

Так чи інакше, схоже, що у випадку з Білоруссю Росія доможеться свого. У відносинах з Україною Росія також зуміла виставити свої ціни. Однак є приклади, коли держави швидко оговтуються і отримують природний газ із альтернативних джерел. На початку року глави уряду Угорщини і Хорватії підписали меморандум з питань енергетичної співпраці. Положення документа включають у себе прагнення до скорочення залежності двох країн від поставок російського газу. Ці країни збираються отримувати зріджений природний газ із Північної Африки. Знайшла заміну російському газові Болгарія. Міністр економіки та енергетики Болгарії Румен Овчаров заявив, що Болгарія може почати перші поставки газу з Єгипту газопроводом через Туреччину вже 2008 року. В Україні дуже багато говориться про необхідність отримання альтернативних джерел поставок газу та інших енергоресурсів. Але поки що нічого не робиться.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати