Що можна реально протиставити російській агресії?
У турецькій Анталії триває засідання міністрів закордонних справ країн-членів НАТО. Ситуація в нашій країні — у центрі уваги
Знайти відповіді на світові виклики безпеці, головним чином, на російську агресію в Україні цими днями намагаються міністри закордонних справ країн-членів НАТО. Ця зустріч відбувається з 13 до 14 травня не в Брюсселі, як зазвичай, а в курортному місті Анталья на узбережжі Середземного моря. Для Туреччини як приймаючої сторони — це четверте засідання міністрів, причому не тільки на рівні закордонних справ, а й міністрів оборони країн-членів НАТО. Раніше зустрічі відбувалися в таких містах, як Анкара, Стамбул, Ізмір.
Тон заходу одразу задав міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу, який напередодні офіційної частини саміту зазначив, що дії Росії стосовно України та Грузії «ніщо не може виправдати». «Незважаючи на падіння Берлінської стіни, стіна у свідомості залишилася. Ні ЄС, ні Росія не можуть примушувати Україну робити вибір між Росією та Європою», — сказав глава МЗС Туреччини.
З аналогічними заявами пізніше виступив, відкриваючи засідання міністрів, і прем’єр-міністр Туреччини Ахмет Давутоглу. «Криза в Україні показала, наскільки крихкою є ситуація з безпекою і стабільністю в Європі. Україну необхідно підтримати, щоб вона могла краще гарантувати безпеку своїх громадян. Підтримка кримських татар і запобігання їхній ізоляції має вирішальне значення за фактичної ситуації в Криму», — наголосив Давутоглу.
Незважаючи на широкий спектр заявлених для обговорення питань (Афганістан, Сирія, Грузія), тема України, яку представляє міністр закордонних справ Павло Клімкін, була в центрі уваги саміту. Для України ця зустріч важлива ще й тим, що в межах саміту тривало засідання комісії Україна — НАТО.
Ось що було головним першого дня саміту.
Державний секретар США Джон Керрі прилетів в Анталью одразу після зустріч Володимиром Путіним, де вони мали розмову протягом чотирьох годин у Сочі. Якщо зважати на рівень зустрічі, схоже, саме там і вирішувалися головні питання російсько-українського конфлікту. На саміті ж Керрі відзначив: «Ми дуже сподіваємося, що президент Путін, Росія і сепаратисти зберуться разом для співпраці з урядом України для того, щоб повністю впровадити Мінські угоди й досягнути прогресу». І додав, що санкції проти Росії зберігатимуться доти, доки не будуть виконані Мінські домовленості.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг нагадав, що Росія несе відповідальність за агресивні дії в Україні. І також наголосив на необхідності термінової імплементації Мінських домовленостей. «Настав час діяти», — сказав він. — Режиму припинення вогню потрібно дотримуватися, важке озброєння має бути відведено, і ми закликаємо Росію припинити підтримку сепаратистів і вивести всі свої війська зі сходу України», — наголосив Столтенберг.
Але, на жаль, новини із зони бойових дій в Україні надходять зовсім протилежні. Російсько-терористичні війська не те що відводять техніку, вони навпаки — перекидають її й своїх військових ближче до передової. Кремль продовжує «пічкати» український Донбас у воєнному плані. Тут, в Антальї, представники НАТО стверджують, що вони все бачать і за всім слідкують, але що Україна й Альянс можуть реально протиставити російській агресії?
На це запитання дає відповіді засідання Комісії Україна — НАТО. Зброю, за словами Павла Клімкіна, Організація Північноатлантичного договору не надає, але буде посилена співпраці України з Альянсом з метою зміцнення безпеки держави та посилення боєздатності її Збройних сил. «Ми працюємо в рамках п’яти трастових фондів, і ми дуже сподіваємося продовжити цю практику, заснувати нові фонди, які будуть доводити українські Збройні сили, загалом сектор безпеки до стандартів НАТО», — сказав Клімкін.
Про які фонди йде мова?
• Трастовий фонд НАТО з модернізації системи управління та зв’язку ЗСУ (розрахований на три роки) створено для надання допомоги Міноборони України з переходу військових у цивільні професії шляхом проведення консультацій, семінарів, інформування про такий досвід країн НАТО.
• Трастовий фонд НАТО з реформування систем логістики і стандартизації ЗС України (реалізується до кінця поточного року) спрямовано на допомогу офіційному Києву в реформуванні системи логістики та приведенні її в операційну відповідність зі стандартами НАТО, зокрема реформування системи перевезень товарів військового призначення.
• Трастовий фонд із кібербезпеки, який передбачає фінансування проекту зі створення в Україні технічних потужностей для відбиття кібератак, зокрема — відповідного Центру, а також проведення низки тренінгів (планується реалізувати протягом двох років).
• За рахунок Трастового фонду НАТО з модернізації систем зв’язку та обміну інформацією для ВСУ буде проведено модернізацію систем навчання персоналу, а також закуплено відповідне обладнання. Дана робота буде проведена протягом двох років.
• Протягом 24 місяців за рахунок Трастового фонду НАТО з підтримки України з фізичної реабілітації (протезування) військовослужбовців медичним установам України буде надано допомогу у вигляді обладнання, проведення для українських медиків окремих курсів із різними видами реабілітації.
Безумовно, допомога Заходу Україні в опорі російській агресії є дуже важливою і потрібною. За це наша країна має бути вдячною. Але допомагаючи Україні, країни НАТО допомагають насамперед собі, адже ми перебуваємо на передовій захисту демократичних цінностей від нападу Кремля, який прагне переглянути світові правила. І робить це Росія за рахунок захоплення наших територій і вбивства українців. На закритих зустрічах представники Альянсу визнають, що НАТО виявилося не готовим до гібридної війни, яку наразі веде Росія. Тому часто вони не знають, як реагувати. Але над механізмами для відповіді агресору Організація Північноатлантичного договору зараз активно працює. Це перше — щодо ефективності роботи НАТО, зокрема і відповідних заходів.
Друге. Автор пригадує подібну зустріч міністрів закордонних справ країн-членів НАТО влітку минулого року в Брюсселі. Відверто кажучи, мало що змінилося з того часу. Тодішні й сьогоднішні посили в більшості ідентичні. Але трагедія з наслідками агресії Росії — це в першу чергу наша проблема, бо йде мова про існування української державності. Ніхто нам не допоможе більше, ніж ми самі. Знову ж таки, на закритих зустрічах саміту це було добре відчутно. Представники Альянсу неодноразово підкреслювали, що допомога залежатиме від того, наскільки українська влада буде здатна до реформ. Має проводитися внутрішня робота — ось головний месидж для України. Нагадаємо також, що саме за зміни системи віддавали свої життя люди на Євромайдані й віддають зараз на сході України.
Author
Іван КапсамунРубрика
День Планети